0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Artykuły z dnia: 2024-05-27

Artykuły:

Program Kreatywna Europa 2021-2027 – dotacje dla sektora kultury, audiowizualnego i kreatywnego

Program Kreatywna Europa ma na celu rozwój europejskiego sektora kultury, kreatywnego i audiowizualnego. Zaplanowany jest na lata 2021-2027. Przeczytaj i dowiedz się, kto może ubiegać się o dofinansowanie i jakie są cele programu!

27 maja 2024

Ewidencja czasu pracy – obowiązek pracodawcy

Każdy pracodawca ma obowiązek prowadzenia ewidencji czasu pracy dla pracowników zatrudnionych w ramach umowy o pracę. Co powinna zawierać ewidencja czasu pracy i w jakiej formie należy ją prowadzić? Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź!

27 maja 2024

Kto i kiedy musi sporządzić protokół powypadkowy?

Wszelkiego rodzaju nieszczęśliwe zdarzenia, które mogą mieć miejsce podczas wykonywania obowiązków służbowych, muszą zostać dokładnie przeanalizowane. Do tego służy protokół powypadkowy. Przeczytaj i dowiedz się więcej na jego temat!

27 maja 2024

Zatrudnienie u dwóch pracodawców a urlop wypoczynkowy

Równoległe zatrudnienie u dwóch pracodawców powoduje, że pracownikowi przysługuje urlop wypoczynkowy odrębnie z każdego stosunku pracy. Jeżeli kolejne zatrudnienie miało miejsce w trakcie roku, urlop nalicza się proporcjonalnie. Przeczytaj o tym!

27 maja 2024

Błędny kod tytułu ubezpieczenia – jak skorygować?

Jak przeprowadzić korektę, jeżeli płatnik składek złożył w ZUS raport ZUS RCA z błędnym kodem tytułu ubezpieczenia? W jaki sposób skorygować wysłany do ZUS błędny kod tytułu ubezpieczenia w deklaracjach? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się!

27 maja 2024

Koszty pracy zdalnej - kto ponosi i czy można się ich zrzec?

Koszty pracy zdalnej to złożony temat, obejmujący różne wydatki ponoszone zarówno przez pracodawcę, jak i pracownika. Czy pracownik może się zrzec zwrotu kosztów? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej na temat obowiązku pokrycia kosztów pracy zdalnej.

27 maja 2024

Unieważnienie patentu - wszystko co warto wiedzieć

Unieważnienie patentu jest regulowane przez ustawę - Prawo własności przemysłowej. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jakie są podstawy unieważnienia, jak przebiega postępowanie sporne przed Urzędem Patentowym i jakie są warunki wygaśnięcia patentu!

27 maja 2024

Fundacja rodzinna jako podatnik podatku VAT - czy to konieczne?

Fundacja rodzinna dopiero od niedawna funkcjonuje w polskim porządku prawnym, stąd wokół niej pojawia się wiele wątpliwości. Czy wiesz, czy fundacja rodzinna może korzystać ze zwolnienia od podatku od towarów i usług? Wyjaśniamy w artykule!

27 maja 2024

Przegląd kasy fiskalnej - wszystko co powinieneś wiedzieć

Każdy podatnik zobowiązany jest przeprowadzać regularny przegląd kasy fiskalnej, która jest obowiązkiem stosowania w działalności gospodarczej. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, kiedy i w jaki sposób dokonać przeglądu technicznego kasy fiskalnej!

27 maja 2024

Zgłoszenie kasy fiskalnej i fiskalizacja

Zgłoszenie kasy fiskalnej i fiskalizacja jest obowiązkiem, jaki nakładają na przedsiębiorcę przepisy rozporządzenia dotyczącego kas rejestrujących. Czy dotyczy to również kas online? Jakie kroki powinien podjąć przedsiębiorca przy zakupie kasy?

27 maja 2024

Ile lat należy przechowywać paragony?

Każdy przedsiębiorca ma obowiązek przechowywania firmowej dokumentacji księgowej. Ile lat należy przechowywać paragony fiskalne? Czy trzeba przechowywać paragony w formie papierowej? Jak zabezpieczyć dokumenty? Przeczytaj i dowiedz się więcej!

27 maja 2024

Przewożenie gotówki przez granicę – czy rodzi to obowiązek podatkowy?

Uzyskiwanie środków poza granicami kraju i przewożenie ich do Polski może budzić wątpliwości, czy tego rodzaju działanie generuje obowiązek podatkowy. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, czy przewożenie gotówki przez granicę rodzi skutki podatkowe!

27 maja 2024

Delegacja współpracownika - jak poprawnie rozliczać koszty?

Delegacja współpracownika przy umowie B2B to częsta sytuacja w biznesie. Dowiedz się, jak prawidłowo rozliczać koszty podróży służbowej współpracowników, jakie dokumenty są potrzebne oraz jakie przepisy podatkowe mają zastosowanie.

27 maja 2024

Faktura VAT-marża a odliczenie podatku VAT

Często zakup samochodów dokumentowany jest fakturą VAT-marża, dlatego też ważne jest, aby znać podstawowe zasady jej rozliczania. Dowiedz się, czy faktura VAT-marża za zakup samochodu firmowego uprawnia do odliczenia podatku VAT od wydatków na paliwo?

27 maja 2024

Faktura za hotel lub restaurację - kiedy można odliczyć VAT?

Zdarza się, że przedsiębiorcy w ramach prowadzonej działalności wyjeżdżają na kilkudniowe delegacje, czy też szkolenia i nocują w hotelach. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, czy faktura za hotel lub restaurację uprawnia do odliczenia podatku VAT!

27 maja 2024

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów