Ostatnie artykuły autora:
Umowa przedwstępna bez notariusza przy sprzedaży nieruchomości
Przed kupnem nieruchomości często podpisywana jest umowa przedwstępna. Można to zrobić u notariusza, ale nie ma takiego obowiązku. Umowa przedwstępna bez notariusza daje gorszą ochronę na wypadek, gdyby druga strona się rozmyśliła.
25 lipca 2022
Stwierdzenie nabycia spadku - do czego jest potrzebne?
Po co spadkobiercy stwierdzenie nabycia spadku? Czy jest ono obowiązkowe? Jak wygląda sprawa o stwierdzenie nabycia spadku i jakie wiążą się z tym koszty? Stwierdzenia nabycia spadku mogą żądać nie tylko spadkobiercy, ale też wierzyciele.
30 sierpnia 2022
Odwołanie darowizny – czy można odebrać to, co się komuś dało?
Darowizna kojarzy się pozytywnie. Obdarowany dostaje jakąś rzecz (prawo), bez konieczności zapłaty czy spełnienia jakiegokolwiek świadczenia na rzecz darczyńcy. Nie każdy jednak wie, że możliwe jest odwołanie darowizny. Kiedy może do tego dojść? Wyjaśniam
10 września 2022
Prawo autorskie do logo - o czym pamiętać, zlecając wykonanie logo?
Każdemu przedsiębiorcy powinno zależeć na tym, żeby chronić swoje logo. Dlatego ważne jest zadbanie, aby prawo autorskie do logo przysługiwało nie grafikowi, który je stworzył, tylko przedsiębiorcy, który logo zamówił. Jak to zrobić?
10 maja 2022
Wezwanie do zapłaty 40 euro za opóźnienie - jak się bronić?
Za płatność po terminie grożą nie tylko odsetki. Można też naliczyć 40 euro rekompensaty za koszty odzyskiwania należności. Coraz więcej firm wysyła wezwanie do zapłaty 40 euro. Obrona przed zapłatą nie jest prosta, ale jest możliwa. Jak się bronić?
2 sierpnia 2021
Przelew wierzytelności - 10 rzeczy, które warto wiedzieć
Przelew wierzytelności pozwala zmienić osobę, której dłużnik powinien zapłacić. Majlepiej jest zawrzeć go na piśmie. O tym, że nastąpił przelew wierzytelności, trzeba zawiadomić dłużnika. Czasami na przelew wierzytelności musi się zgodzić dłużnik.
23 kwietnia 2020
Rękojmia za wady w leasingu - co zrobić, gdy rzecz jest wadliwa?
Rzeczy w leasingu mogą mieć wady. Pojawia się wtedy problem, bo z jednej strony trzeba płacić raty leasingu, a z drugiej - rzecz, która ma wady może nawet nie nadawać się do użytku. Co można zrobić? Jak działa rękojmia za wady w leasingu?
22 stycznia 2021
Wypowiedzenie leasingu z powodu zaległości w zapłacie rat
Aby nastąpiło wypowiedzenie leasingu wystarcza zwłoka z zapłatą jednej raty leasingu. Jedna zaległość, jedno wezwanie do zapłaty i zignorowanie wyznaczonego w nim terminu może doprowadzić do tego, że nastąpi wypowiedzenie leasingu.
22 lipca 2021
Sezonowa wyprzedaż - o jakich przepisach powinny pamiętać sklepy?
Sezonowa wyprzedaż przyciąga klientów. Czy towar kupiony po obniżonej cenie można reklamować? Czy trzeba informować klientów o przyczynach obniżenia ceny towaru? Kiedy można zorganizować wyprzedaż i czy są jakieś ograniczenia?
10 grudnia 2020
Ryczałt czy kosztorys w umowach: co korzystniejsze?
Co jest korzystniejsze dla wykonawcy, a co dla zamawiającego: umówienie się na ryczałt czy kosztorys w umowach o dzieło lub roboty budowlane? Dla wykonawców korzystniejszy jest z reguły kosztorys, a zamawiających - ryczałt. Jakie są różnice?
17 września 2021
- ZUS (spółki akcyjne, spółki z o.o., spółdzielnie, stowarzyszenia, fundacje)
- Dzień ustawowo wolny od pracy
- Podatek dochodowy
- PIT 4
- PIT 8A
- ZUS (jednoosobowa działalność gospodarcza, spółki: cywilne, jawne, partnerskie, kamandytowe, komandytowo-akcyjne)
- VAT 7
- VAT 7K
- VAT UE (elektroniczna)
- PIT 28
- PIT 36
- PIT 36L
Najchętniej czytane
- Składka zdrowotna osób prowadzących działalność w 2025 r.
- Darowizna w najbliższej rodzinie w 2025 roku - czy należy ją opodatkować?
- Darowizna od rodziców - czy jest zwolniona z podatku w 2025 roku?
- Jak wygląda wyliczenie składki zdrowotnej u ryczałtowca w 2025 roku?
- Komu i w jakiej wysokości przysługuje zasiłek dla bezrobotnych w 2025?
Wzory dokumentów