Ostatnie artykuły autora:
Sprzedaż niezabudowanej działki – zwolnienie z VAT
Sprzedaż nieruchomości co do zasady obarczona jest obowiązkiem zapłaty podatku VAT. Tylko w niektórych sytuacjach takie transakcje mogą podlegać całkowitemu zwolnieniu z podatku. Kiedy sprzedaż niezabudowanej działki może podlegać zwolnieniu? Przeczytaj!
15 lipca 2022
Prowadzenie KPiR przez rolników - o czym należy pamiętać?
Prowadzenie KPiR przez rolników różni się nieznacznie od KPiR podatnika prowadzącego firmę. Przede wszystkim KPiR rolnika ma uproszczoną strukturę. Dowiedz się, kiedy można prowadzić uproszczoną KPiR i poznaj zasady prowadzenia KPiR przez rolników!
13 lipca 2022
Remontowane mieszkanie jako produkcja w toku
Przedsiębiorcy, którzy przeprowadzają remont mieszkania, by w dalszej kolejności je odsprzedać, nie mogą zakwalifikować go jako środek trwały. Czy remontowane mieszkanie może zostać ujęte jako produkcja w toku, a może towar handlowy? Przeczytaj!
15 lipca 2022
Zawiadomienie o wszczęciu kontroli podatkowej - kiedy jest konieczne?
Kontroli podatkowej podlegają wszystkie przedsiębiorstwa. Jej celem jest weryfikacja, czy kontrolowani należycie wywiązują się z obowiązków podatkowych. Zawiadomienie o wszczęciu kontroli podatkowej- czy należy do obowiązku urzędu skarbowego?
15 lipca 2022
Nowy Polski Ład a opodatkowanie działalności– co wybrać?
Szykuje się rewolucja w opodatkowaniu działalności. Nowy Polski Ład wprowadza zmiany odnośnie podatków dochodowych. Dużą zmianą jest podniesienie kwoty wolnej od podatku do 30 000 zł, która będzie stosowana wyłącznie w przypadku skali podatkowej.
11 lipca 2022
Ulga na prototyp w zeznaniu rocznym
Ulga na prototyp, która weszła w życie z Polskim Ładem, jest przeznaczona dla przedsiębiorców, którzy uruchamiają produkcję próbną oraz wprowadzają na rynek nowe produkty. Jak powinna zostać ujęta ulga na prototyp w zeznaniu rocznym? Wyjaśniamy!
19 stycznia 2023
Zwolnienie PIT dla rodzin wychowujących wiele dzieci (4+)
Jednym z celów w ramach Polskiego Ładu były zmiany w polityce socjalnej i prorodzinnej. Dzięki czemu zostało ustalone zwolnienie PIT dla rodzin wychowujących wiele dzieci (4+). Jakie są podstawowe założenia tego zwolnienia? Odpowiadamy w artykule!
11 lipca 2022
Ulga konsolidacyjna a podmioty które mogą z niej skorzystać
Ulga konsolidacyjna to nowa preferencja podatkowa, którą wprowadza reforma rządowa Polki Ład. Z ulgi konsolidacyjnej będą mogły skorzystać osoby prywatne. Na jakich zasadach będzie przyznana preferencja? Przeczytaj i sprawdź najważniejsze informacje!
2 lutego 2022
Odpowiedzialność członka rodziny podatnika za zaległości podatkowe
Według prawa, osobą odpowiedzialną za opłatę podatków jest sam podatnik. Jednak występują takie sytuacje, kiedy osoby trzecie mogą zostać pociągnięte do solidarnej odpowiedzialności. Odpowiedzialność członka rodziny podatnika - szczegóły w artykule!
25 stycznia 2022
Kwoty niewliczane do podstawy opodatkowania podatkiem VAT
Prawidłowe określenie podstawy opodatkowania jest niezbędne by obliczyć podatek kluczowy VAT. Nie wszystkie elementy otrzymywanego wynagrodzenia są jednak wliczane do podstawy. Jak ustalić kwoty niewliczane do podstawy opodatkowania podatkiem VAT?
17 stycznia 2022
- Dzień ustawowo wolny od pracy
- Dzień ustawowo wolny od pracy
- ZUS (spółki akcyjne, spółki z o.o., spółdzielnie, stowarzyszenia, fundacje)
- Podatek dochodowy
- PIT 4
- PIT 8A
- ZUS (jednoosobowa działalność gospodarcza, spółki: cywilne, jawne, partnerskie, kamandytowe, komandytowo-akcyjne)
- VAT 7
- VAT UE (elektroniczna)
Najchętniej czytane
- Darowizna od rodziców - czy jest zwolniona z podatku w 2024 roku?
- Przekroczenie pierwszego progu podatkowego - jak dokonać obliczeń?
- Skala podatkowa 2024 a kwota wolna od podatku w 2024 roku
- Uregulowanie zawodu księgowego w Polsce - stanowisko Prezesa zarządu SKwP
- Dni wolne od pracy 2025. Jak najkorzystniej zaplanować urlop?
Wzory dokumentów