Ostatnie artykuły autora:
Likwidacja inwestycji w obcym środku trwałym a rozliczenie podatkowe
Przedsiębiorcy w ramach prowadzonej działalności gospodarczej dokonują zakupu różnych środków trwałych. Likwidacja inwestycji w obcym środku trwałym stanowi często problem z rozliczeniem na gruncie podatkowym. Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej!
6 marca 2019
Kiedy nie trzeba rozliczać WNT?
Kiedy przedsiębiorca dokonuje zakupu towarów od kontrahentów z innych krajów Unii Europejskiej, musi dokonać rozliczenia wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów. Jednak istnieją sytuacje kiedy obowiązek ten nie występuje. Kiedy nie trzeba rozliczać WNT?
31 stycznia 2019
Śmierć przedsiębiorcy a rozliczenia z fiskusem
Śmierć przedsiębiorcy narzuca na spadkobierców obowiązek rozliczeń z fiskusem. Często jednak, nie zdają sobie oni z tego sprawy. Jakie regulacje dotyczą takiej sytuacji? Co jeśli działalność będzie kontynuowana? Dowiedz się, czytając artykuł.
10 lutego 2022
Umowa spółki cichej a podatek od czynności cywilnoprawnych
Umowa spółki cichej zapewnia anonimowość podmiotów. Aktualnie nieuregulowana w Kodeksie cywilnym niegdyś była jedną z wyrażonych wprost form działalności gospodarczej. Jak dzisiaj wygląda spółka cicha i czy podlega opodatkowaniu? Sprawdź!
17 stycznia 2022
Odliczenie VAT przez nabywcę na przykładzie WNT oraz importu usług
Jak wygląda odliczenie VAT przez nabywcę towarów i usług, w przypadku gdy podatnikiem jest nabywca. Dlaczego taką transakcję należy wykazać dwa razy w tej samej deklaracji. Jakie odsetki zapłaci nabywca, gdy nie rozliczy należnego VAT?
17 stycznia 2022
Odwrotne obciążenie a konsorcjum w świetle VAT
Odwrotne obciążenie a konsorcjum - kto wystawia fakturę VAT, kto rozlicza, czy w takiej sytuacji można mówić o podwykonawcy? Co na temat wykonywania usług budowlanych przez konsorcjum mówi orzecznictwo podatkowe? Poznaj odpowiedzi!
17 stycznia 2022
Przewóz osób za granicą a VAT - jak określić miejsce świadczenia usług?
Przewóz osób za granicą a vat - ten problem może nurtować przewoźników, którzy oferują przewóz międzynarodowy. W niniejszym artykule odpowiadamy na istotne pytania związane z opodatkowaniem VAT transportu osób za granicą, np. jaką stawkę VAT wybrać?
21 września 2021
Środek trwały w działalności gospodarczej małżonków
Występujący środek trwały w działalności gospodarczej małżonków podlega amortyzacji, jednak w niektórych przypadkach może być to problematyczne. Z taką sytuacją możemy mieć do czynienia, gdy środki trwałe należą również do współmałżonka.
1 listopada 2020
Wydatki na rekrutację pracowników jako koszty uzyskania przychodów
Czy wszystkie wydatki na rekrutację pracowników stanowią koszt uzyskania przychodu? Kiedy dany wydatek można uznać za koszt firmowy, polegający odliczeniu? Co na temat wydatków rekrutacyjnych mówią przepisy podatkowe? Przeczytaj nasz artykuł !
17 stycznia 2022
Dysponowanie nadwyżką podatku VAT - jakie są możliwości?
Czym jest w praktyce dysponowanie nadwyżką podatku VAT i do czego zobowiązuje? Kto zyskuje możliwość przyspieszonego termin zwrotu i kiedy występuje zaliczenie nadwyżki podatku VAT na poczet innych podatków?
17 stycznia 2022
- ZUS (spółki akcyjne, spółki z o.o., spółdzielnie, stowarzyszenia, fundacje)
- Dzień ustawowo wolny od pracy
- Podatek dochodowy
- PIT 4
- PIT 8A
- ZUS (jednoosobowa działalność gospodarcza, spółki: cywilne, jawne, partnerskie, kamandytowe, komandytowo-akcyjne)
- VAT 7
- VAT 7K
- VAT UE (elektroniczna)
- PIT 28
- PIT 36
- PIT 36L
Najchętniej czytane
- Składka zdrowotna osób prowadzących działalność w 2025 r.
- Darowizna w najbliższej rodzinie w 2025 roku - czy należy ją opodatkować?
- Darowizna od rodziców - czy jest zwolniona z podatku w 2025 roku?
- Wynagrodzenie chorobowe 2025 - jak obliczyć?
- Komu i w jakiej wysokości przysługuje zasiłek dla bezrobotnych w 2025?
Wzory dokumentów