Ostatnie artykuły autora:
Ochrona przed substancjami reprotoksycznymi - zmiany w Kodeksie pracy
Ochrona przed substancjami reprotoksycznymi została rozpatrzona w nowelizacji Kodeksu pracy, która zobowiązuje pracodawców do monitorowania narażenia pracowników i wdrażania skutecznych środków ochrony w celu zapewnienia ich bezpieczeństwa. Sprawdź!
23 października 2024
Czy zleceniobiorca ponosi odpowiedzialność za szkodę?
Umowa zlecenia jest umową cywilnoprawną, którą reguluje Kodeks cywilny. Przepisy określają czy i w jakich wypadkach zleceniobiorca ponosi odpowiedzialność za szkodę. Przeczytaj artykuł i dowiedz się o odpowiedzialności, która ciąży na zleceniobiorcy!
21 października 2024
Badania lekarskie pracowników młodocianych oraz wykaz prac wzbronionych – najnowsze zmiany
Badania lekarskie pracowników młodocianych mają na celu sprawdzenie czy stan zdrowia młodocianego oraz jego rozwój fizyczny i psychiczny nie stanowią przeciwwskazania do zatrudnienia . Czy zawsze są one konieczne? Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się!
17 października 2024
Jak ustalić urlop młodocianego po pierwszym roku nauki?
Zgodnie z art. 205 Kodeksu pracy młodociany pracownik uzyskuje prawo do do urlopu wypoczynkowego z upływem 6 miesięcy od rozpoczęcia pierwszej pracy. Jak ustalić urlop młodocianego po roku nauki? Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się więcej na ten temat!
15 października 2024
Dokumentacja dotycząca uprawnień do urlopów związanych z rodzicielstwem
Od 18 maja 2023 roku obowiązują nowe przepisy dotyczące składania przez pracowników wniosków w sprawie korzystania z urlopów związanych z rodzicielstwem. Jak wygląda dokumentacja dotycząca uprawnień do urlopów związanych z rodzicielstwem? Dowiedz się!
10 października 2024
Wpływ przerwy w zatrudnieniu na obliczenie wymiaru zasiłku chorobowego
Pracownik niezdolny do pracy z przyczyn zdrowotnych ma prawo do wynagrodzenia chorobowego a następnie do zasiłku chorobowego, jeżeli niezdolność do pracy trwa nadal. Sprawdź jaki jest wpływ przerwy w zatrudnieniu na obliczenie wymiaru zasiłku chorobowego!
8 października 2024
Jakie dodatki do wynagrodzenia są najczęściej oferowane?
Chcesz lepiej zrozumieć składniki wynagrodzenia? Przedstawiamy kompleksowy przewodnik po dodatkach do pensji, zarówno tych obowiązkowych, jak i dobrowolnych. Przeczytaj i dowiedz się jakie dodatki do wynagrodzenia są najczęściej oferowane!
7 października 2024
Podstawa wymiaru zasiłku chorobowego a nadgodziny i dodatek nocny
Jak naliczana jest podstawa wymiaru zasiłku chorobowego? Czy przy jej wyliczaniu należy wziąć pod uwagę wypłacone nadgodziny oraz dodatek nocny? Przeczytaj i dowiedz się jak poprawnie ustalić podstawę wymiaru zasiłku chorobowego!
3 października 2024
ZUS i podatek od wypłaty odszkodowania z tytułu zakazu konkurencji
Kodeks pracy przewiduje prawo do odszkodowania z tytułu zakazu konkurencji. W jakich sytuacjach i na jakich warunkach jest ono wypłacane? Czy takie świadczenie podlega oskładkowaniu i opodatkowaniu? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się jak je rozliczyć!
3 października 2024
Odmowa wypłaty wynagrodzenia chorobowego
Pracownikowi, który stał się niezdolny do pracy z powodu choroby, przysługuje wynagrodzenie chorobowe, a następnie zasiłek chorobowy. W niniejszym artykule wyjaśniamy, w jakich okolicznościach odmowa wypłaty wynagrodzenia chorobowego jest uzasadniona?
1 października 2024
- ZUS (spółki akcyjne, spółki z o.o., spółdzielnie, stowarzyszenia, fundacje)
- Dzień ustawowo wolny od pracy
- Podatek dochodowy
- PIT 4
- PIT 8A
- ZUS (jednoosobowa działalność gospodarcza, spółki: cywilne, jawne, partnerskie, kamandytowe, komandytowo-akcyjne)
- VAT 7
- VAT 7K
- VAT UE (elektroniczna)
- PIT 28
- PIT 36
- PIT 36L
Najchętniej czytane
- Składka zdrowotna osób prowadzących działalność w 2025 r.
- Darowizna w najbliższej rodzinie w 2025 roku - czy należy ją opodatkować?
- Darowizna od rodziców - czy jest zwolniona z podatku w 2025 roku?
- Komu i w jakiej wysokości przysługuje zasiłek dla bezrobotnych w 2025?
- Koszt całkowity zatrudnienia pracownika w 2025 roku - musisz to wiedzieć!
Wzory dokumentów