Ostatnie artykuły autora:
Podanie nieprawdziwych danych we wniosku o ogłoszenie upadłości - odpowiedzialność karna
W przypadku gdy spółka staje się niewypłacalna, jej wspólnicy zobowiązani są złożyć wniosek o upadłość. Dane we wniosku powinny być zgodne ze stanem faktycznym za podanie nieprawdziwych danych we wniosku o ogłoszenie upadłości grozi odpowiedzialność karna
25 czerwca 2022
Weryfikacja uprawnień kierowcy przez pracodawcę
Przepisy Kodeksu pracy przyznają pracodawcy prawo do żądania danych osobowych. Wymieniają one dane jakie można uzyskać od pracownika Czy w ich świetle możliwa jest weryfikacja uprawnień kierowcy przez pracodawcę? Sprawdź w naszym artykule!
4 marca 2022
Zasady informowania o obniżce cen
Wyprzedaże to okazja, by uzupełnić braki poprzez zakupy, a jednocześnie wydać mniej pieniędzy. Niestety, można spotkać się ze sprzedawcami stosującymi nieuczciwe praktyki, takie jak np. fałszowanie promocji. Poznaj zasady informowania o obniżce cen!
3 marca 2022
Czy niskie kwalifikacje pracownika stanowią podstawę do uznania umowy o pracę za pozorną?
Przyjęcie kandydata do pracy wiąże się ze spełnieniem przez niego określonych wymagań. Czy zatrudnienie osoby, która nie wpisuje się w te wytyczne świadczy o pozorności umowy? Sprawdź, kiedy niskie kwalifikacje pracownika mogą budzić podejrzenia ZUS!
1 czerwca 2022
Rozprawy online w sprawach cywilnych w dobie pandemii
Pandemia przyczyniła się nie tylko do pracy zdalnej ale także do prowadzenia rozpraw sądowych w trybie zdalnym. W artykule przeanalizujemy, jak przebiegają rozprawy online w sprawach cywilnych oraz jak tą formę rozpraw rozpatrują przepisy prawa! Sprawdź!
1 marca 2022
Zakaz noszenia w pracy symboli religijnych, politycznych lub światopoglądowych
Czy w pracodawca może zarządzić zakaz noszenia w pracy symboli religijnych, politycznych lub światopoglądowych? Co na ten temat mówią przepisy Kodeksu pracy i orzeczenia sądów? Przeczytaj nasz artykuł i poznaj odpowiedź na te i inne pytania!
13 maja 2022
Pokrzywdzenie wierzyciela przez dłużnika według Kodeksu cywilnego
Istnieją dwa aspekty w których można rozglądać pokrzywdzenie wierzyciela przez dłużnika: cywilny oraz karny. Jakie są skutki takiego rodzaju postępowania? Za pomocą czego można wykazać niewypłacalność dłużnika? Odpowiadamy w poniższym artykule!
18 lutego 2022
Dzieło wykonane dla zagranicznej firmy – bez zgłoszenia do ZUS-u?
Umowa o dzieło zawarta z obywatelem polskim lub cudzoziemcem mieszkającymi poza granicami Polski będzie podlegała zgłoszeniu w ZUS-ie wyłącznie w określonych przypadkach. Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się więcej na ten temat umowy o dzieło!
5 kwietnia 2022
Obowiązek naprawienia szkody w postępowaniu karnym
Kodeks karny daje poszkodowanemu możliwość złożenia wniosku o orzeczenie obowiązku naprawienia szkody w wyniku przestępstwa. Jak należy rozumieć obowiązek naprawienia szkody oraz co powinien zawierać wspomniany wniosek? Odpowiadamy w niniejszej artykule!
1 czerwca 2022
Apelacja od wyroku sądu pracy - jak złożyć?
Pracownik ma praw zwrócić się do sądu pracy jeśli pracodawca łamie prawo. Jednak nie zawsze wyrok sądu jest korzystny dla pracownika. Jak wygląda apelacja od wyroku sądu pracy? Jakich formalności należy dopełnić aby ją złożyć? Przeczytaj!
11 sierpnia 2022
- Dzień ustawowo wolny od pracy
- Dzień ustawowo wolny od pracy
- ZUS (spółki akcyjne, spółki z o.o., spółdzielnie, stowarzyszenia, fundacje)
- Podatek dochodowy
- PIT 4
- PIT 8A
- ZUS (jednoosobowa działalność gospodarcza, spółki: cywilne, jawne, partnerskie, kamandytowe, komandytowo-akcyjne)
- VAT 7
- VAT UE (elektroniczna)
Najchętniej czytane
- Składka zdrowotna osób prowadzących działalność w 2025 r.
- Darowizna w najbliższej rodzinie w 2025 roku - czy należy ją opodatkować?
- Darowizna od rodziców - czy jest zwolniona z podatku w 2025 roku?
- Wynagrodzenie chorobowe 2025 - jak obliczyć?
- Wykreślenie hipoteki z księgi wieczystej - jak to zrobić?
Wzory dokumentów