Serwis Kadrowy
Zmiany w wynagrodzeniach z umów cywilnoprawnych - Polski Ład 2.0
Nowy Ład ciągle podlega zmianom, już w lipcu podatników czeka kolejna rewolucja podatkowa. Jakie nastąpią zmiany w wynagrodzeniach z umów cywilnoprawnych? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej na temat Polskiego Ładu 2.0! Na co się przygotować? Sprawdź!
7 lipca 2022
Pisma ostrzegawcze i rozmowy dyscyplinujące z pracownikiem i ich znaczenie prawne
W przypadku, gdy praca lub inne zachowania pracownika są oceniane przez pracodawcę negatywnie i pracodawca może zastosować pisma ostrzegawcze i rozmowy dyscyplinujące. W jakich przypadkach można je stosować? Przeczytaj i dowiedz się więcej!
4 lipca 2022
Doręczenie pisma rozwiązującego umowę o pracę w okresie epidemii
Oświadczenie każdej ze stron o wypowiedzeniu lub rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia powinno nastąpić na piśmie. Czy doręczenie pisma rozwiązującego umowę o pracę w okresie epidemii jest możliwe? Jakie są zasady? Przeczytaj i dowiedz się więcej!
2 lipca 2022
Czy istnieją pozapłacowe świadczenia niepodlegające egzekucji?
Gdy pracownik jest dłużnikiem i zalega ze spłatą należności, może być wszczęte postępowanie egzekucyjne. Co jeśli otrzymuje inne świadczenia o charakterze pozapłacowym? Sprawdź czy istnieją pozapłacowe świadczenia niepodlegające egzekucji?
17 lipca 2022
Jak rozliczać czas pracy w delegacji, gdy pracownik ma ruchomy czas pracy?
Ruchomy czas pracy polega na ustaleniu różnych godzin rozpoczynania czasu pracy lub też przedziału czasu, w którym pracownik decyduje o godzinie rozpoczęcia pracy. Jak rozliczać czas pracy w delegacji, gdy pracownik ma ruchomy czas pracy? Przeczytaj to!
30 czerwca 2022
Przejście z ryczałtu na zasady ogólne a składka zdrowotna
Czy przejście z ryczałtu na zasady ogólne powoduje zmiany w sposobie rozliczania składki zdrowotnej?
27 września 2022
Kiedy możliwe jest zastosowanie umorzenia należności z ZUS?
Każdy przedsiębiorca ma obowiązek opłacać składki ZUS bez względu na rentowność działalności. Sprawdziliśmy jednak, w jakich okolicznościach płatnik może skorzystać z ulg lub umorzenia należności z ZUS! Przeczytaj artykuł i dowiedź się więcej!
18 lipca 2022
Wygaśnięcie stosunku pracy w przepisach pozakodeksowych
Wygaśnięcie stosunku pracy przy standardowym zatrudnieniu reguluje Kodeks pracy. Istnieją jednak grupy zawodowe, które ze względu na specyfikę zawodu, objęte są odrębnymi przepisami. Kiedy umowa wygasa na podstawach pozakodeksowych? Przeczytaj artykuł!
17 lipca 2022
Umowa o pracę z członkiem zarządu spółki z. o.o.
Zarząd w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością pełni funkcje reprezentacyjne, czyli wykonuje czynności w jej imieniu. Czy umowa o pracę z członkiem zarządu spółki z. o.o. to powszechna praktyka? Jak ją rozwiązać? Odpowiedź znajdziesz w artykule!
18 lipca 2022
Świadczenia rzeczowe dla pracowników oraz ubiór służbowy – rozliczenie w PIT
Istnieją różnego rodzaju świadczenia rzeczowe przysługujące pracownikom. Od ich charakteru zależy sposób opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Które świadczenia przyznawane pracownikom podlegają zwolnieniu z PIT? Przeczytaj artykuł!
17 lipca 2022
Wyodrębniona jednostka organizacyjna jako pracodawca
Wyodrębniona jednostka organizacyjna może być rozwiązaniem, które pozwoli na decentralizację zarządzania sprawami zatrudnienia, co przysłuży się podejmowaniu bardziej racjonalnych decyzji w tym zakresie. Jakie warunki musi ona spełnić, by móc zatrudniać?
28 czerwca 2022
Zapomoga z kasy zapomogowo-pożyczkowej – czy jest objęta egzekucją?
Jednym z celów działania kasy zapomogowo-pożyczkowej jest udzielanie jej członkom pomocy materialnej w formie nieoprocentowanych pożyczek. Czy zapomoga z kasy zapomogowo-pożyczkowej jest objęta egzekucją? Przeczytaj i dowiedz się więcej na ten temat!
17 lipca 2022
Urlop wychowawczy w raporcie imiennym ZUS RSA
Urlop wychowawczy udzielony może być obojgu rodzicom. Jakie warunki trzeba spełnić, aby z niego skorzystać? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, w jaki sposób wykazywać taką przerwę w świadczeniu pracy w deklaracjach rozliczeniowych ZUS!
27 czerwca 2022
Czy wypowiedzenie umowy przed rozpoczęciem pracy jest legalne?
Czasem dochodzi do sytuacji, kiedy zaraz po podjęciu decyzji o rozpoczęciu współpracy pracownik lub pracodawca zmieniają w tej kwestii zdanie. Jak powinno wyglądać wypowiedzenie umowy przed rozpoczęciem pracy? Przeczytaj i dowiedz się!
27 czerwca 2022
Ulga dla klasy średniej – dla kogo i jak wyliczyć?
Ulga dla klasy średniej będzie polegać na zmniejszeniu podstawy opodatkowania o określoną kwotę. Kwota ta będzie wyliczana na podstawie wzoru. Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej na ten temat sposobu naliczania ulgi dla klasy średniej!
28 lipca 2022