Tło strzałki Strzałka
0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Serwis Kadrowy

Obowiązki pracownika

Trzy mało znane, ale istotne obowiązki pracodawcy

Kodeks pracy określa prawa pracowników, ale wskazuje przede wszystkim obowiązki pracodawcy wobec swoich podwładnych. Niektóre z nich jednak są mało znane lub po prostu się o nich zapomina. Przeczytaj nasz artykuł i poznaj obowiązki pracodawcy!

1 sierpnia 2021

Prawo pracy

Czy abonament medyczny pracownika podlega opodatkowaniu PIT?

Pracodawca, starając się o nowego pracownika, często “kusi” go dodatkowymi bonifikatami, wynikającymi z tytułu zawarcia umowy o pracę - kartami sportowymi, abonamentami medycznymi itp. Czy abonament medyczny pracownika podlega opodatkowaniu PIT? Zobacz!

24 sierpnia 2017

Prawo pracy

Świadczenie pracy na postawie umowy innej, niż umowa o pracę

Umowa o pracę przestała być jedynym bezpiecznym sposobem na zatrudnianie pracowników. Coraz więcej osób stawia na inne formy zatrudnienia takie jak samozatrudnienie czy umowy cywilnoprawne. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej na ich temat!

24 listopada 2019

Prawo pracy

Umowa przedwstępna przed umową o pracę - wszystko co warto wiedzieć

Umowa przedwstępna najczęściej stosowana jest w sytuacji kiedy nie można od razu podpisać z pracownikiem umowy o pracę. Umowa ta gwarantuje zarówno pracodawcy jak i pracownikowi, że w określonym czasie zostanie nawiązany stosunek pracy. Przeczytaj o tym!

13 kwietnia 2019

Prawo pracy

Prawo do wynagrodzenia za czas niewykonywania pracy (cz. 2) - przerwy w pracy

W pewnych sytuacjach pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia za czas niewykonywania pracy. Przykładem takich przypadków sa rożne przerwy pracownicze. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej na temat wynagrodzenia za czas przerwy w pracy!

19 maja 2020

Prawo pracy

Prawo do wynagrodzenia za czas niewykonywania pracy (cz. 1)

W ciągu pracy zdarzają się sytuacje kiedy pracownik z różnych przyczyn nie wykonuje pracy. W niektórych przypadkach pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia za czas niewykonywania pracy. Jakie to sytuacje? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się!

23 sierpnia 2017

Prawo pracy

Niepełnosprawny pracownik a dodatkowe uprawnienia

Jakie dodatkowe uprawnienia ma niepełnosprawny pracownik? Jaki jest czas pracy osoby niepełnosprawnej? W jakim wymiarze należy się urlop wypoczynkowy niepełnosprawnemu pracownikowi? Odpowiedzi na te wszystkie pytania znajdziesz w naszym artykule. Sprawdź!

13 października 2021

Prawo pracy

Ryzyko zawodowe - czym jest i jak je określić?

Przepisy BHP oraz Kodeks pracy nakładają na pracodawcę obowiązek określenia rodzaju i prawdopodobieństwa występowania zagrożeń na danym stanowisku pracy. Czym jest ryzyko zawodowe i jak je określić? Przeczytaj artykuł na ten temat i dowiedz się więcej!

30 czerwca 2022

Prawo pracy

Staż urlopowy a okres nauki - wpływ ukończenia szkoły na wymiar urlopu

Urlop wypoczynkowy przysługuje w wymiarze 20 lub 26 dni w zależności od stażu pracy. Na staż urlopowy oprócz pozostałych okresów zatrudnienia ma również wpływ okres nauki. Sprawdź ile wynosi Twój staż urlopowy i jaki przysługuje Tobie wymiar urlopu!

17 sierpnia 2020

Prawo pracy

Potrącenia z wynagrodzenia - zasady ogólne

Kodeks pracy gwarantuje ochronę wynagrodzenia. Niekiedy jednak pracodawca musi dokonać potrącenia z wynagrodzenia. Jakie potrącenia mogą być dokonane bez zgody pracownika? Jakie są granice potrąceń? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w artykule. Sprawdź!

8 stycznia 2022

Prawo pracy

Urlop wypoczynkowy udzielany specjalnym grupom pracowników

Urlop wypoczynkowy jest niezbywalnym prawem każdego pracownika, które zapewnione jest w Kodeksie pracy. Są jednak specjalne grupy pracownicze, które mają przyznawany urlop na trochę innych zasadach niż pozostali. Jakie to grupy? Przeczytaj i dowiedz się!

27 listopada 2020

Prawo pracy

Wypłacony ryczałt podlega podatkowi dochodowemu

Pracownicy często wykorzystują w swojej pracy prywatne samochody. W związku z ty pracownikom należy się ryczałt. Czy ryczałt ten jest zwolniony z opodatkowania? Jakie są zasady opodatkowania ryczałtu pieniężnego? Odpowiedzi znajdziesz w naszym artykule!

21 grudnia 2021

Prawo pracy

Poufność informacji na temat wynagrodzenia

Pracodawca jest zobowiązany do tego, aby zapewnić odpowiednie warunki, które umożliwiają zachować poufność informacji na temat wynagrodzenia. Z czego to wynika i co się z tym ważę? Dowiedz się czytając nasz artykuł.

21 maja 2019

Prawo pracy

Kartoteka wynagrodzeń - co wchodzi w jej skład?

Kartoteka wynagrodzeń jest bardzo istotnym dokumentam w każdej firmie zatrudniającej pracowników. W skład kartoteki wchodzą między innymi listy płac, dane dotyczące wynagrodzeń. Przeczytaj artykuł i sprawdź jak w prawidłowy sposób prowadzić te dokumenty!

14 grudnia 2020

Prawo pracy

Potrącenia z wynagrodzenia pracownika bez jego zgody

Dowiedz się, kiedy pracodawca może dokonać potrącenia z wynagrodzenia pracownika bez jego zgody. W jakich granicach można dokonywać tych potrąceń? Czym jest kwota wolna od potrąceń? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym artykule. Sprawdź!

22 sierpnia 2017

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów