Pracodawcy, którzy posiadają wiele zakładów, mogą oddelegować lub przenieść pracownika do pracy do innej miejscowości. Przeniesienie pracownika do pracy w innej miejscowości to istotna zmiana w warunkach zatrudnienia, wobec tego nie może zostać to wykonane w sposób dowolny. W zależności od zaistniałych przesłanek pracodawca powinien dopełnić odpowiednich obowiązków.
Umowa o pracę w Kodeksie pracy
Art. 29 § 1 Kodeksu pracy mówi, iż umowa o pracę powinna określać strony umowy, rodzaj umowy, datę jej zawarcia oraz warunki pracy i płacy. W szczególności powinna zawierać:
- rodzaj pracy,
- miejsce wykonywania pracy,
- wynagrodzenie za pracę odpowiadające rodzajowi pracy, ze wskazaniem składników wynagrodzenia,
- wymiar czasu pracy,
- termin rozpoczęcia pracy.
Ponadto, umowa o pracę powinna zostać zawarta na piśmie. Jeżeli nie została zawarta z zachowaniem formy pisemnej, pracodawca powinien, najpóźniej w dniu rozpoczęcia pracy przez pracownika, potwierdzić pracownikowi na piśmie ustalenia co do stron umowy, rodzaju umowy oraz jej warunków.
Przeniesienie pracownika do pracy w innej miejscowości poprzez porozumienie zmieniające
Miejsce wykonywania pracy to istotny element przy zawarciu umowy o pracę w związku z tym jego zmiana powinna nastąpić poprzez zmianę warunków umowy na podstawie porozumienia zmieniającego tzw. aneksu do umowy. Ma to zastosowanie wówczas, gdy strony dojdą do porozumienia w kwestii zmian, innymi słowy - gdy zmiana nie wiąże się z pogorszeniem warunków zatrudnienia z punktu widzenia pracownika.
Należy podkreślić, że pracodawca ma również prawo do tego, aby powierzyć pracownikowi wykonanie innej pracy niż określono w umowie, jeżeli:
- jest to uzasadnione i wynika z potrzeb zakładu pracy,
- nie powoduje obniżenia wynagrodzenia,
- odpowiada kwalifikacjom pracownika.
Zmiana oczywiście może być jedynie czasowa, ale może wystąpić kilkukrotnie w trakcie roku, przy czym na okres nieprzekraczający łącznie 3 miesięcy.
Przeniesienie pracownika czyli zmiana warunków umowy poprzez wypowiedzenie zmieniające
W przypadku gdy przeniesienie pracownika do pracy w innej miejscowości okaże się niekorzystne dla pracownika, a strony nie dojdą do porozumienia w tej kwestii, pracodawca ma możliwość dokonania zmiany w trybie wypowiedzenia zmieniającego. Wypowiedzenie zmieniające stosowane jest co do zasady dla wszystkich zmian, na które pracownik nie wyraził zgody w formie porozumienia zmieniającego.
Pracodawca przedstawiając wypowiedzenie zmieniające, daje pracownikowi możliwość wyrażenia zgody na zmianę - bądź nie. Na mocy art. 42 § 3, w razie odmowy przyjęcia przez pracownika zaproponowanych warunków, umowa o pracę rozwiązuje się z upływem okresu dokonanego wypowiedzenia. Jeżeli pracownik przed upływem połowy okresu wypowiedzenia nie złoży oświadczenia o odmowie przyjęcia zaproponowanych warunków, uważa się, że wyraził zgodę na te warunki.
Podsumowując, przeniesienie pracownika do pracy w innej miejscowości wiąże się z narzuconymi formalnościami, które powinien dokonać pracodawca, w zależności od postawy pracownika wobec zmian. Jeżeli pracownik wyrazi zgodę na zmianę miejsca pracy, wówczas zmiany warunków umowy można dokonać w postaci zwykłego aneksu do umowy. Jednak gdy zmiany są niekorzystne z punktu widzenia pracownika, gdzie przykładowo zmiana miejsca pracy będzie wiązała się dla niego z uciążliwym dojazdem i wyższymi kosztami dojazdu - konieczne jest wypowiedzenie zmieniające.