0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Serwis Podatkowy

Podatek VAT

JPK zerowy - czy jest obowiązek jego złożenia?

Podatnikom trudno jest zrozumieć, że JPK zerowy za okres w którym podatek nie wyszedł do zapłaty również musi być złożony w urzędzie. Czy wiesz, jakie są konsekwencje niezłożenia pliku? Sprawdź, odpowiedź znajdziesz w naszym artykule!

2 maja 2024

Ordynacja podatkowa

Przekazanie gospodarstwa rolnego w drodze umowy dożywocia - jak opodatkować?

Umowa dożywocia to popularna forma przekazania nieruchomości rolnej. Wiąże się ona nie tylko z konsekwencjami prawnymi, ale również podatkowymi. Jak opodatkować przekazanie gospodarstwa rolnego w drodze umowy dożywocia? Wyjaśniamy w artykule!

2 maja 2024

Podatki dochodowe

Ulga na złe długi dla rozliczeń z pracownikiem na gruncie CIT i VAT

Wiele firm świadczy usługi na rzecz pracowników. Czasami zdarza się, że pracownik nie ureguluje należności za wykonaną usługę. Czy w takiej sytuacji firmie przysługuje ulga na złe długi dla rozliczeń z pracownikiem? Jak rozliczyć CIT i VAT? Sprawdź!

2 maja 2024

Podatek VAT

GTU przy sprzedaży zwolnionej z VAT - czy należy je stosować?

Kody GTU, czyli szczególne oznaczenia grup towarów i usług, są co do zasady obowiązkowe dla czynnych podatników VAT. Co jednak w przypadku sprzedaży zwolnionej z VAT? Czy stosowanie kodów GTU przy sprzedaży zwolnionej z VAT jest obowiązkiem podatnika?

2 maja 2024

Ordynacja podatkowa

Postępowanie zabezpieczające a przerwanie biegu terminu przedawnienia

Zastosowanie środka egzekucyjnego w ramach egzekucji administracyjnej może spowodować przerwanie biegu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego. Dowiedz się, czym jest postępowanie zabezpieczające i czy skutkuje przerwaniem biegu przedawnienia.

2 maja 2024

Podatki dochodowe

Najem prywatny - kiedy należy wystawić rachunek?

W jaki sposób należy potwierdzić najem prywatny składnika majątku? Czy konieczne jest wystawienie faktury? A może należy wystawić inny dokument? Na te i inne pytania odpowiedzi znajdziesz w naszym artykule! Przeczytaj i sprawdź!

2 maja 2024

Podatek VAT

Zakup biletów lotniczych – konsekwencje na gruncie VAT

Obecnie przedsiębiorcy coraz częściej odbywają podróże służbowe tanimi liniami lotniczymi. Jak należy wykazać taką podróż w ewidencji księgowej? Czy należy rozliczyć import usług? Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak rozliczyć zakup biletów lotniczych.

2 maja 2024

Podatek VAT

Faktura wystawiona poza KSeF a odliczenie kosztu i VAT

Czy w okresie wejście w życie Krajowego Systemu e-Faktur nabywca będzie miał obowiązek weryfikacji, czy sprzedawca dopełnił obowiązku wystawienia faktury w KSeF? W artykule omówimy zagadnienia faktura wystawiona poza KSeF a odliczenie kosztu i VAT.

30 kwietnia 2024

Podatki dochodowe

Rozliczanie straty nabytego przedsiębiorstwa - czy jest taka możliwość?

Czy wiesz, jakie muszą być spełnione warunki, aby możliwe było rozliczanie straty nabytego przedsiębiorstwa w ramach jednego zeznania rocznego? Sprawdź, jak tego dokonać, jakie są limity odliczenia i obniż podatek dochodowy na koniec roku!

30 kwietnia 2024

Podatek VAT

Odpowiedzialność pełnomocnika w podatku VAT - jaki jest jej zakres?

Ustanowiona odpowiedzialność pełnomocnika w podatku VAT, nakłada na pełnomocników szereg obowiązków i sankcji. Celem tych zmian jest uszczelnienie systemu VAT. Kiedy pełnomocnik odpowiada za długi podatnika? Poznaj zakres takiej odpowiedzialności!

30 kwietnia 2024

Podatek VAT

Faktura zaliczkowa - obowiązki wystawiania

Czy wiesz, w jakich przypadkach konieczne jest wystawienie faktury zaliczkowej oraz jakie skutki na gruncie podatkowym generuje otrzymanie zaliczki? Czy jest możliwość niewystawienia faktury? Sprawdź, jakie elementy powinna zawierać faktura zaliczkowa!

30 kwietnia 2024

Samochód w firmie

Motocykl w firmie - wszystko co warto wiedzieć

Przedsiębiorcy do swoich firmowych pojazdów mogą zaliczyć także motocykl. Ze względu na fakt, że motocykl w firmie uznawany jest za pojazd samochodowy jego zakup oraz eksploatację można rozliczyć w firmie na takich zasadach, jak samochód osobowy.

30 kwietnia 2024

Podatek VAT

Faktury od zagranicznych dostawców w KSeF - czy są obowiązkowe?

Na ten moment stosowanie Krajowego Systemu e-Faktur jest dobrowolnie, jednak w przyszłości stanie się dla części przedsiębiorców obowiązkowe. Czy znajdziemy faktury od zagranicznych dostawców w KSeF? Kto będzie zobowiązany korzystać z KSeF? Wyjaśniamy!

30 kwietnia 2024

Podatek VAT

KSeF, czyli Krajowy System e-Faktur

Ministerstwo Finansów wdrożyło Krajowy System e-Faktur! Dokumentowanie obrotu między firmami będzie odbywało się dzięki ogólnopolskiej platformie do przesyłania e-faktur. Zobacz, na co się przygotować i jakie korzyści można osiągnąć!

30 kwietnia 2024

Podatki dochodowe

Energia elektryczna wytworzona przez prosumenta a rozliczenie podatków

Czy wiesz, jak energia elektryczna wytworzona przez prosumenta energii odnawialnej powinna być rozliczona na gruncie podatku dochodowego? Przeczytaj artykuł i poznaj zasady rozliczania nadpłat z tzw. depozytu prosumenckiego. Sprawdź!

29 kwietnia 2024

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów