0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Serwis Podatkowy

Ordynacja podatkowa

Usługi pośrednictwa w zakwaterowaniu - faktura z Airbnb oraz Booking.com

Booking i Airbnb to aktualnie dwa najpopularniejsze portale świadczące usługi pośrednictwa w zakwaterowaniu. Chcąc skorzystać z ich usług, podatnik musi posiadać numer VAT UE. Sprawdź, jak rozliczyć import usług z tytułu pośrednictwa w zakwaterowaniu!

28 września 2023

Podatek VAT

Stawka VAT dla mebli pod zabudowę - jak opodatkować?

Usługi związane z lokalami mieszkalnymi są opodatkowane obniżoną 8-procentową stawką podatku VAT. Czy taka stawka dotyczy także mebli pod zabudowę? Jak opodatkować taką sprzedaż? Przeczytaj i dowiedz się jaka jest stawka VAT dla mebli pod zabudowę!

28 września 2023

Podatek VAT

Faktura uproszczona może być paragonem - sprawdź w jakich przypadkach!

Paragon jako faktura uproszczona? To możliwe. W niektórych sytuacjach przepisy dopuszczają ujęcie wydatków w ewidencjach na podstawie paragonu. Dowiedz się, kiedy przedsiębiorca może wystawić fakturę uproszczoną i jakie dane muszą się na niej znaleźć!

28 września 2023

Podatek VAT

Odpowiedzialność konsumenta za nierozliczony VAT przez sprzedawcę

Zobowiązanie do zapłaty podatku VAT obciąża podatnika dokonującego sprzedaży. Co jeśli sprzedawca nie zapłaci należnego VAT od dokonanej sprzedaży? Czy możliwa jest odpowiedzialność konsumenta za nierozliczony VAT przez sprzedawcę? Odpowiadamy w artykule!

28 września 2023

Podatki dochodowe

Podnoszenie kwalifikacji w okresie zawieszenia działalności a KUP

Przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą powinni stale się rozwijać, aby nie pozostać w tyle za konkurencją. Czy wydatek na podnoszenie kwalifikacji w okresie zawieszenia działalności gospodarczej może stanowić koszt uzyskania przychodu? Sprawdź!

28 września 2023

Podatki dochodowe

Wydatki na sponsoring w kosztach uzyskania przychodu

Sponsoring zyskuje coraz większą popularność poprzez zmniejszenie skuteczności tradycyjnych sposobów reklamy. Czy ponoszone wydatki na sponsoring mogą stanowić koszt uzyskania przychodu w ramach działalności gospodarczej? Odpowiadamy w naszym artykule!

28 września 2023

Podatek VAT

Limit zwolnienia z VAT a świadczenie usług na rzecz zagranicznych kontrahentów

Czy wiesz, jak ustalić limit zwolnienia z VAT gdy ma miejsce sprzedaż krajowa i zagraniczna? Sprawdź, jaki związek ma limit zwolnienia z VAT a świadczenie usług na rzecz kontrahentów z Unii Europejskiej lub z krajów trzecich i wystawiaj faktury bez VAT!

28 września 2023

Podatek VAT

Czy z konta VAT można zapłacić ZUS za pomocą komunikatu przelewu?

Wraz z wprowadzeniem obowiązkowego split payment zwiększają się środki na rachunkach VAT przedsiębiorców, którymi nie można dysponować w dowolny sposób. Można je przeznaczyć na określone cele. Czy z konta VAT można zapłacić ZUS lub inne zobowiązania?

27 września 2023

Transakcje zagraniczne

Faktura eksportowa - wszystko co warto wiedzieć

Eksport towarów jest sprzedażą towarów, która podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, ale - po spełnieniu określonych warunków - korzysta z opodatkowania stawką 0%. Czy wiesz, co powinna zawierać faktura eksportowa? Sprawdź w artykule!

27 września 2023

Podatek VAT

Zbiorcza faktura korygująca a zasady jej wystawienia

Zbiorcza faktura korygująca to rodzaj faktury korygującej, która może być wystawiona w celu korekty kilku faktur pierwotnych dotyczących sprzedaży towarów lub usług na rzecz jednego odbiorcy w danym okresie. Kiedy można ją wystawić? Sprawdź!

27 września 2023

Podatek VAT

Odliczenie VAT z faktury od komornika - kiedy jest możliwe?

Przedsiębiorca może nabywać towary z różnych źródeł. Jednym z możliwych sposobów zakupu towarów są licytacje komornicze. Zwykle w takim przypadku fakturę wystawia komornik. Czy możliwe jest odliczenie VAT z faktury od komornika? Wyjaśniamy w artykule!

27 września 2023

Podatki dochodowe

Użytkowanie samochodu na podstawie umowy użyczenia a przychód

Umowa użyczenia jest jedną z popularnych umów w przypadku gdy przedsiębiorca chce wykorzystywać samochód czy przedmiot, który jest własnością innej osoby. Sprawdź, jak rozliczyć użytkowanie samochodu na podstawie umowy użyczenia! Odpowiedź w artykule!

26 września 2023

Podatek VAT

Zwolnienie z VAT w kolejnej działalności gospodarczej

W toku prowadzonej działalności może dojść do konieczności zawieszenia działalności czy jej zamknięcia. Przy ponownym otwarciu działalności, wątpliwa jest kwestia czy przysługuje zwolnienie z VAT w kolejnej działalności gdy takie zwolnienie przysługiwało.

26 września 2023

Ordynacja podatkowa

Rezygnacja z udziału w czynnościach kontrolnych - wzór oświadczenia

Przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą mogą zostać poddani kontroli podatkowej z urzędu. Czy w takiej sytuacji możliwa jest rezygnacja z udziału w czynnościach kontrolnych? Pobierz darmowy wzór oświadczenia o rezygnacji z udziału w kontroli!

26 września 2023

Transakcje zagraniczne

Brak NIP UE nabywcy na fakturze - czy można rozliczyć import usług?

Często zdarza się, że polscy przedsiębiorcy nabywają usługi od zagranicznych kontrahentów. Pomimo podania danych do faktury, czasami sprzedawcy nie uwzględnią wszystkich informacji. Jak rozliczyć import usług, gdy brak NIP UE nabywcy na fakturze?

26 września 2023

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów