Serwis Podatkowy
Roczna korekta VAT a ulepszenie środka trwałego
Podatnicy VAT, którzy prowadzą sprzedaż opodatkowaną i zwolnioną oraz odliczają podatek VAT proporcją powinni znać zagadnienie, jakim jest roczna korekta VAT. Czy wiesz, jak rozliczyć ulepszenie środka trwałego na gruncie tej korekty? Sprawdź!
10 września 2024
Opodatkowanie prezentów dla prenumeratorów
Opodatkowanie prezentów to kwestia istotna dla przedsiębiorców oferujących swoim klientom dodatkowe korzyści w ramach strategii marketingowych. W polskim prawie podatkowym nieodpłatne przekazywanie towarów może podlegać opodatkowaniu VAT. Sprawdź!
10 września 2024
Usługi gastronomiczne i cateringowe - prawo do odliczenia VAT
Czy usługi gastronomiczne i cateringowe to jedno i to samo? Jakie są miedzy nimi różnice i jak rozpoznać czy mamy do czynienia z usługa gastronomiczną czy cateringową? Która z wymienionych usług daje prawo do odliczenia VAT i czy stanowią koszt? Sprawdź!
9 września 2024
Darowizna w najbliższej rodzinie w 2024 roku - czy należy ją opodatkować?
Nieodpłatne przekazanie składnika majątku na rzecz spokrewnionej osoby to darowizna w najbliższej rodzinie. Darowizna podlega podatkowi od spadków i darowizn. Sprawdź czy darowizna w rodzinie jest zwolniona z podatku i ile wynoszą kwoty wolne w 2024 roku?
9 września 2024
Cesja leasingu - czy podlega opodatkowaniu PCC?
Cesja leasingu polega na odstąpieniu umowy leasingowej innemu podmiotowi. Czy wiesz, jak wygląda prawidłowe rozliczenie takiego zdarzenia? Czy cesja leasingu podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych? Wyjaśniamy w artykule!
9 września 2024
Dopłaty do aut elektrycznych a podatek dochodowy
Dopłaty do aut elektrycznych w ramach programu „Mój Elektryk” mogą korzystać ze zwolnienia z podatku PIT. Sprawdź, jakie warunki muszą być spełnione, by otrzymane dotacje nie były opodatkowane oraz jak wpływa to na rozliczenia podatkowe!
9 września 2024
Brak faktury WNT a odliczenie VAT - czy jest możliwe?
Podatnik dokonujący WNT może napotkać problem z otrzymaniem faktury za zakup, jednak nie zwalnia go to z obowiązku rozliczenia transakcji na gruncie VAT. Jak wygląda brak faktury WNT a odliczenie VAT w świetle zmian związanych ze SLIM VAT 3? Sprawdź!
6 września 2024
Jakie są skutki pominięcia faktury zakupu w JPK V7?
Każdy czynny podatnik VAT ma obowiązek składania struktury JPK V7. Czy jednak przedsiębiorca ma obowiązek wykazać w JPK wszystkie faktury kosztowe wystawione na dane prowadzonej działalności? Jakie są skutki pominięcia faktury zakupu w JPK V7? Sprawdź!
6 września 2024
Sprzedaż spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu na gruncie PIT
Sprzedaż nieruchomości w PIT kwalifikowana jest jako odrębne źródło przychodów. Jak to jednak wygląda, w sytuacji, gdy miejsce ma sprzedaż spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu? Jak poprawnie rozliczyć przychód na gruncie PIT? Wyjaśniamy!
6 września 2024
Sprzedaż nieruchomości na raty a moment powstania przychodu
Sprzedaż nieruchomości na raty budzi pytania o moment powstania obowiązku podatkowego w PIT. Analizujemy, kiedy i jak należy rozliczyć podatek, niezależnie od harmonogramu spłat ustalonego między sprzedawcą a kupującym. Sprawdź, kiedy zapłacisz podatek!
6 września 2024
Odliczenie VAT z faktury za najem miejsca parkingowego
Czy możliwe jest odliczenie VAT z faktury za najem miejsca parkingowego i kiedy może to być odliczenie 50% a kiedy 100% VAT?
5 września 2024
KSeF w stowarzyszeniu - czy będzie on obowiązkowy?
Krajowy System e-Faktur to rozwiązanie, które w niedalekim czasie będzie obligatoryjnie obejmowało wielu podatników. Czy KSeF w stowarzyszeniu również będzie obowiązkowy? Czy narzędzie to obejmie również grupę podmiotów takich, jak stowarzyszenia?
5 września 2024
Zakres terytorialny podatku PCC a zakup ruchomości za granicą
Czy zakup pojazdu od osoby spoza Polski wymaga zapłaty podatku PCC? Wyjaśniamy, jak zakres terytorialny podatku PCC wpływa na obowiązki podatkowe kupujących w międzynarodowych transakcjach sprzedaży, ze szczególnym uwzględnieniem ruchomości.
5 września 2024
Kontrola kontrahentów kontrolowanego podatnika
Kontrola kontrahentów kontrolowanego podatnika - czy może zostać przeprowadzona przez organ podatkowy? Jakie są zasady i ograniczenia tych działań? Dowiedz się, jakie prawa mają organy podatkowe i jakie obowiązki spoczywają na kontrahentach. Przeczytaj!
5 września 2024
Paragon czy faktura – jak uniknąć podwójnego opodatkowania VAT?
Obowiązek umieszczania numeru NIP na paragonach, w celu późniejszego wystawienia faktury budzi wątpliwości przedsiębiorców. Sprawdź, jaki dokument powinien być wystawiony - paragon czy faktura gdy nabywcą jest podmiot prowadzący działalność gospodarczą!
4 września 2024