0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Serwis Podatkowy

Ordynacja podatkowa

PCC od pożyczki wypłacanej w ratach a obowiązek podatkowy

Umowa pożyczki jest czynnością prawną, która podlega opodatkowaniu podatkiem PCC. Kiedy powstaje obowiązek podatkowy na gruncie PCC od pożyczki wypłacanej w ratach? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej o ratalnej spłacie pożyczki i PCC!

20 czerwca 2022

Podatki dochodowe

Zwrot dotacji unijnych - jak wygląda rozliczenie zwrotu środków?

Dotacja unijna jest chętnie wybierana przez przedsiębiorców, jako bezzwrotna forma pomocy finansowej przy prowadzeniu działalności gospodarczej. W niektórych przypadkach może się okazać że, konieczny jest zwrot dotacji unijnych. Wyjaśniamy kiedy!

17 czerwca 2022

Podatki dochodowe

Wypłata dywidendy rzeczowej - rozliczenie wspólnika i spółki

Czy wypłata dywidendy w formie rzeczowej generuje przychód w podatku PIT? Jakie konsekwencje podatkowe na gruncie podatku PIT powoduje wypłata dywidendy rzeczowej dla wspólnika, a jakie po stronie spółki? Przeczytaj artykuł i poznaj odpowiedź!

17 czerwca 2022

Podatki dochodowe

Trzynastka po rozwiązaniu umowy o pracę a ulga dla klasy średniej

Polski Ład spowodował wiele zmian w opodatkowaniu przedsiębiorców i pracowników. Ulga dla klasy średniej polega na odliczeniu od dochodu kwoty, która jest ustalana indywidualnie. Jak odliczyć ją, gdy otrzymujemy trzynastą pensję? Sprawdź w artykule!

9 czerwca 2022

Ordynacja podatkowa

Wypłata dywidendy w formie udziałów a PCC

Czy wypłata dywidendy w formie udziałów musi być opodatkowana podatkiem od czynności cywilnoprawnych? Jakie czynności objęte są tym podatkiem? Czy możliwe jest zwolnienie z PCC? Odpowiedzi na najważniejsze pytania udzielamy w artykule! Przeczytaj!

9 czerwca 2022

Ordynacja podatkowa

Porozumienie inwestycyjne – co to jest i kto może skorzystać?

Zmiany w Polskim Ładzie dotknęły również Ordynację podatkową. Nowy dział w Ordynacji podatkowej został poświęcony porozumieniu inwestycyjnym. Porozumienie inwestycyjne jest to nowy instrument prawa podatkowego. Wyjaśniamy, co to jest i kto skorzysta!

9 czerwca 2022

Podatek VAT

Obowiązek rejestracji VAT-R dla cudzoziemca

Czy przedsiębiorca, który decyduje się na prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce musi dokonać rejestracji jako czynny podatnik VAT za pośrednictwem formularza VAT-R? Obowiązek rejestracji VAT-R dla cudzoziemca - czy dotyczy wszystkich? Sprawdź!

25 czerwca 2022

Transakcje zagraniczne

Korekta cen transferowych – na czym polega i kiedy się ja stosuje?

Cena transferowa to wynagrodzenie, wynik finansowy, wskaźnik finansowy bądź inaczej określony rezultat finansowy warunków ustalonych lub narzuconych między podmiotami powiązanymi. Kiedy niezbędna jest korekta cen transferowych i na czym polega?

8 czerwca 2022

Ordynacja podatkowa

Odpowiedzialność prezesa za przedawnione zobowiązanie podatkowe spółki

W przypadku spółek prawa handlowego występuje ograniczona odpowiedzialność za zobowiązania spółki. W niektórych jednak przypadkach ograniczenie to nie ma zastosowania. Kiedy prezes jest odpowiedzialny za przedawnione zobowiązanie podatkowe spółki?

7 czerwca 2022

Podatki dochodowe

Ulga termomodernizacyjna przy dotacji z programu Czyste Powietrze

Coraz więcej osób decyduje się na korzystanie z programów rządowych, a jednym z popularniejszych w ostatnim czasie jest Czyste Powietrze. W artykule omawiamy, czy zasadna będzie ulga termomodernizacyjna przy dotacji ze wspomnianego programu rządowego!

7 czerwca 2022

Podatki dochodowe

Spółka nieruchomościowa - kim jest i jak rozlicza się z urzędem?

Wiele podmiotów ma problem z identyfikacją, czy spełnia kryteria, które klasyfikują je jako spółkę nieruchomościową. Kto może zostać uznany jako spółka nieruchomościowa i jaka jest jej definicja? Jakie obowiązki posiadają te podmioty? Przeczytaj!

8 czerwca 2022

Podatki dochodowe

Moment poniesienia kosztu podatkowego - koszty bezpośrednie

Moment poniesienia kosztu podatkowego jest zależny od rodzaju wydatku i jego związku z przychodem. W związku z różnym stopniem powiązania przychodu z kosztem wyróżnia się koszty bezpośrednie oraz koszty pośrednie. Wyjaśniamy, czym różnią się te rodzaje

7 czerwca 2022

Ordynacja podatkowa

Środki egzekucyjne organów podatkowych – co może przejąć urząd skarbowy?

Podatnik, który uchyla się odpowiedzialności względem zapłaty zobowiązań podatkowych powinien mieć na uwadze, że mogą wobec niego zostać zastosowane środki egzekucyjne organów podatkowych. Co może przejąć urząd skarbowy na spłatę zaległych zobowiązań?

6 czerwca 2022

Podatki dochodowe

Obciążenie kontrahenta kosztami wyżywienia – jak udokumentować?

Dobre stosunki z kontrahentami wypływają na zachowanie dobrej pozycji firmy. Czy wiesz, jak powinno zostać udokumentowane obciążenie kontrahenta kosztami wyżywienia jakie przedsiębiorca ponosi w związku z podróżą służbową? Dowiedz się więcej!

3 czerwca 2022

Ordynacja podatkowa

Zaległości podatkowe- wydanie decyzji wobec wspólników spółki cywilnej

Zaległości podatkowe to co do zasady podatki niezapłacone w terminie. Tym samym ustawowa definicja odwołuje się więc do pojęcia podatku. Sprawdź, jakie są zasady wydania decyzji o zaległościach podatkowych wobec wspólników! Przeczytaj i dowiedz się!

1 czerwca 2022

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów