0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Ordynacja podatkowa

Ordynacja podatkowa

UPL-1, czyli upoważnienie do wysyłki deklaracji elektronicznych

Na ogół przedsiębiorcy nie mają czasu na pilnowanie jednego z licznych obowiązków rozliczeniowych, dlatego przekazują upoważnienie innej osobie o możliwość wysyłki i podpisu deklaracji podatkowych. Jak wypełnić i komu można powierzyć upoważnienie UPL-1?

26 lipca 2022

Ordynacja podatkowa

Terminal płatniczy a dofinansowanie z Fundacji Polska Bezgotówkowa

Przedsiębiorca prowadzący działalność ma możliwość przystąpienia do programu Polska Bezgotówkowa, a tym samym może liczyć na na dofinansowanie na zakup terminala. Dofinansowanie z Fundacji Polska Bezgotówkowa - jak poprawnie rozliczyć podatek? Sprawdź!

14 marca 2022

Ordynacja podatkowa

Zablokowanie konta w ramach STIR - jak je podważyć?

STIR, czyli System Teleinformatyczny Izby Rozliczeniowej jest narzędziem, które może posłużyć do zablokowania konta podatnika na określony czas. Czy podatnik ma możliwość podważenia takiej decyzji? Jak wygląda zablokowanie konta w ramach STIR?

25 czerwca 2022

Ordynacja podatkowa

Stawka ryczałtu dla informatyków w 2022 roku

Po wejściu w życie Polskiego Ładu zmieniły się stawki ryczałtu dla pewnej kategorii usług informatycznych. Dla niektórych podatników ustalenie odpowiedniej stawki może sprawiać problem. Jaka jest stawka ryczałtu dla informatyków po zmianach w 2022 roku?

13 maja 2022

Ordynacja podatkowa

Darowizna nieruchomości obciążonej hipoteką - rozliczenie podatkowe

Podatnicy mogą przekazywać w spadku dowolnie wybrane przez siebie przedmioty. Nieruchomość przekazana w darowiźnie może zostać obciążona hipoteką. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak powinna zostać rozliczona darowizna nieruchomości obciążonej hipoteką.

20 lipca 2022

Ordynacja podatkowa

Pismo wyjaśniające do urzędu skarbowego

Księgowość to dla początkującego przedsiębiorcy często nie małe wyzwanie. Prowadzenie ewidencji oraz rozliczanie się z US to tylko część obowiązków. Co w przypadku ich zaniedbania? Sprawdź, jak przygotować pismo wyjaśniające do urzędu skarbowego!

15 lipca 2022

Ordynacja podatkowa

Czynny żal w formie elektronicznej pozostaje skuteczny

Przedsiębiorca zobowiązany jest m.in. do opłacania podatków oraz składania w US odpowiednich deklaracji. Pomyłki mogą wywołać nieprzyjemne skutki. Aby uniknąć kary składany jest czynny żal. Czy czynny żal w formie elektronicznej jest równie skuteczny?

23 lutego 2022

Ordynacja podatkowa

Handel wirtualnymi walutami przez przedsiębiorcę

Przedsiębiorcy prowadząc działalność mogą sprzedawać i wymieniać wybrane przez siebie przedmioty, czy usługi. Ostatnimi czasy na popularności zyskuje handel wirtualnymi walutami, które przynieść mogą duże zyski. Jak rozliczyć przychód z takich transakcji?

23 lutego 2022

Ordynacja podatkowa

Nabycie spadku w najbliższej rodzinie a podatek od spadku

Wchodząc w posiadanie spadku konieczne jest, by dopełnić określone formalności po stronie spadkobiercy. W niektórych przypadkach podatek od spadku będzie konieczny do uiszczenia, nawet jeśli dochodzi do dziedziczenia w najbliższej rodzinie.

20 czerwca 2022

Ordynacja podatkowa

Podatek od nieruchomości – kto musi płacić i jak się go wylicza?

Coraz więcej osób wchodzi w posiadanie nieruchomości, co wiąże się z koniecznością uiszczenia podatku. Podatek od nieruchomości zależy od wielkości nabytej nieruchomości. Czy podatek ten dotyczy każdego typu nieruchomości? Kto jest zwolniony z podatku?

29 czerwca 2022

Ordynacja podatkowa

Porozumienie inwestycyjne a WIS - jak uzyskać?

Porozumienie podatkowe to instytucja funkcjonująca na gruncie Ordynacji podatkowej. Jedną ze zmian, wprowadzonych przez Polski Ład w 2022 w tej instytucji jest porozumienie inwestycyjne. Jaka jest między nimi różnica różnica? Sprawdź w artykule!

5 kwietnia 2022

Ordynacja podatkowa

Działalność nieewidencjonowana a podatki VAT I PIT

Przedsiębiorcy zakładając działalność muszą liczyć się z koniecznością dopełnienia wielu formalności, jak rejestracja w CEIDG lub KRS. W odróżnieniu do innych form biznesu, działalność nieewidencjonowana umożliwia ominięcie zbędnych formalności.

8 lutego 2022

Ordynacja podatkowa

Ulga dla klasy średniej na praktycznych przykładach

Ulga dla klasy średniej jako nowe rozwiązanie prawno-podatkowe Polskiego Ładu w 2022 roku. Kogo ona obowiązuje i jak prawidłowo obliczyć jej wartość? Na te pytania odpowiadamy w poniższym artykule na praktycznych przykładach z życia przedsiębiorców!

12 maja 2022

Ordynacja podatkowa

Klauzula przeciwko unikaniu opodatkowania a czynność pozorna

Klauzula przeciwko unikaniu opodatkowania ma na celu przeciwdziałać agresywnej zmianie systemu podatkowego. Na czym polega jej zastosowanie? Jaka jest relacja pomiędzy czynnościami pozornymi a takiego rodzaju klauzulą? Odpowiadamy w poniższym artykule!

28 stycznia 2022

Ordynacja podatkowa

Mikrorachunek podatkowy dla działalności i najmu prywatnego

Indywidualny mikrorachunek podatkowy to rachunek, na który dany podmiot wpłaca część swoich zobowiązań podatkowych. Celem wprowadzenia mikrorachynku było wyeliminowanie częstych błędów podatników podczas dokonywania wpłat podatków. Dowiedz się więcej!

15 lipca 2022

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów