Prawa konsumenta
Reklamacja towaru - kto ponosi koszty przesyłki?
Zamówiliśmy towar przez internet i zapłaciliśmy za przesyłkę. Co w przypadku, kiedy chcemy zareklamować produkt? Czy reklamacja towaru zobowiązuje nas do poniesienia kosztów przesyłki? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej!
22 lutego 2024
Wady nieruchomości - jakie uprawnienia przysługują nabywcy?
Czy wiesz, że nabywając jakikolwiek budynek posiadasz określone prawa? Czasem może się zdarzyć, że wady nieruchomości będą bardzo znaczące dla nabywcy. Jak wówczas korzystać z przysługujących nabywcy uprawnień? Przeczytaj artykuł i sprawdź!
21 lutego 2024
Oprocentowanie nadpłat od urzędu skarbowego a wyrok TSUE
Przy rocznych rozliczeniach z urzędem podatnik może zyskać nadpłatę. Na podstawie wyroku TSUE prezentujemy w jakich sytuacjach występuje oprocentowanie nadpłat od urzędu skarbowego, które można otrzymać i w jakich sytuacjach można się o nie ubiegać!
12 lutego 2024
Klauzule abuzywne w umowach z konsumentami
Klauzule abuzywne to niedozwolone klauzule umowne, które kształtują prawa i obowiązki konsumenta w sposób sprzeczny z dobrymi obyczajami. Takie klauzule rażąco naruszają interesy konsumenta i mogą zostać uznane przez sąd za nieważne. Czytaj więcej!
29 stycznia 2024
Błędna ocena dowodów w postępowaniu cywilnym – jak sformułować zarzut?
Strony w procesie cywilnym powołują określone dowody, a ciężar dowodu spoczywa na osobie, która w toku procesu udowadnia swoje twierdzenia. Co w sytuacji, gdy wystąpi błędna ocena dowodów w postępowaniu cywilnym przez sąd? Czy można to zakwestionować?
8 stycznia 2024
Prawa konsumenckie dla przedsiębiorców - co przysługuje przedsiębiorcy?
Przepisy dotyczące praw konsumenta mogą być stosowane również przez osoby fizyczne prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą. Przepisy omawiające prawa konsumenckie dla przedsiębiorców określają dokładnie jakie prawa ma przedsiębiorca. Sprawdź!
27 grudnia 2023
Zaliczka a zadatek jako zwrot niezależnego świadczenia
Podczas zawierania umowy dotyczącej realizacji usług lub umowy sprzedaży, często pojawia się kwestia zaliczki lub zadatku. Warto zwrócić uwagę, że zaliczka a zadatek to dwie odmienne regulacje. Co z zaliczką w przypadku, gdy nie doszło do zawarcia umowy?
7 grudnia 2023
Darowizna w III grupie podatkowej – na co zwrócić uwagę?
Darowizna w III grupie podatkowej to darowizna otrzymana przez osobę, która nie jest spokrewniona z darczyńcą. Czy wiesz jaka kwota jest wolna od podatku oraz ile wynosi opodatkowanie powyżej tej kwoty? Sprawdź w naszym artykule!
4 grudnia 2023
Koszty zastępstwa w postępowaniu cywilnym i egzekucyjnym - ile wynoszą?
Koszty zastępstwa w postępowaniu cywilnym i egzekucyjnym uzależnione są przede wszystkim od wysokości wartości przedmiotu sporu. W jakiej sytuacji je zastosować i kto może pełnić funkcję zastępcy w takiej sytuacji? Przeczytaj nasz artykuł i się dowiedz!
10 listopada 2023
Najniższa cena w ciągu 30 dni – jak ją prawidłowo prezentować?
Dyrektywa Omnibus nakłada na sprzedawców obowiązek informowania o najniższej cenie produktu, jaka obowiązywała w ciągu ostatnich 30 dni. Ma to chronić konsumentów przed nieuczciwymi praktykami. Jak powinna być prezentowana najniższa cena w ciągu 30 dni?
28 września 2023
Odrębne postępowanie w sprawach konsumenckich - nowe przepisy
Zmiany w kodeksie postępowania cywilnego oraz innych ustaw wprowadziły tak zwane odrębne postępowanie w sprawach konsumenckich. Kogo ono dotyczy i jaki wpływ ma takie postepowanie na próbę polubownego załatwienia sprawy przez przedsiębiorcę?
31 sierpnia 2023
Downsizing (inaczej shrinkflacja) a UOKiK
Sprzedawcy aby nie stracić klientów podwyżką cen uciekają się czasem do obniżenia wielkości opakowania zachowując dotychczasową cenę produktu. Takie zjawisko to downsizing. Omawiamy jakie prawa ma konsument przy zmianach cen przez sprzedawcę.
28 sierpnia 2023
Zwrot produktów - czy jest możliwy w każdym przypadku?
Prawo zwrotu towaru zostało wprowadzone głównie w kontekście sprzedaży internetowej i poza lokalem przedsiębiorstwa. Czy w takim przypadku zwrot produktów możliwy jest w ciągu 14 dni? Czy wszystkie produkty podlegają zwrotowi? Sprawdź w artykule!
18 lipca 2023
Oznaczanie współprac przez influencerów - czy jest obowiązkowe?
Oznaczanie współprac przez influencerów staje się coraz bardziej powszechne, co pozwala na uczciwe informowanie widzów o reklamie i umowie z firmą. UOKiK wydał zalecenia w tym zakresie, wskazując, że influencerzy nie powinni wprowadzać konsumentów w błąd.
12 lipca 2023
Zmiany w postępowaniu administracyjnym a likwidowanie barier prawnych
12 maja 2023 roku weszły zmiany mające na celu usprawnienie prac administracyjnych i prawnych. Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się więcej na temat tego, jakie zmiany w postępowaniu administracyjnym zostały przewidziane w nowych przepisach.
7 lipca 2023