Prawo gospodarcze
Umowa o kredyt - co powinieneś wiedzieć?
Zarówno przedsiębiorcy, jak i osoby prywatne mają możliwość wzięcia kredytu. Warunkiem uzyskania kredytu jest prawidłowo sporządzona umowa o kredyt. Co powinna zawierać taka umowa? Na co zwrócić uwagę przy jej podpisywaniu? Wyjaśniamy w artykule!
6 kwietnia 2023
Komu przysługuje zwolnienie z kosztów sądowych i pomoc prawna z urzędu?
Obowiązujące prawo umożliwia zwolnienie z ponoszenia kosztów sądowych oraz uzyskanie pomocy prawnej z urzędu. Kiedy skorzystanie ze wspomnianych instytucji jest możliwe? Sprawdź, kiedy przysługuje zwolnienie z kosztów sądowych i pomoc prawna z urzędu
5 kwietnia 2023
Zasada nieusuwalności danych znajdujących się w rejestrze KRS
Informacje zawarte w Krajowym Rejestrze Sądowym są wiarygodne i pewne. W celu ugruntowania wiarygodności w odniesieniu do wpisów w KRS obowiązuje zasada nieusuwalności danych. Sprawdź w artykule, na czym polega oraz których danych nie można usunąć!
5 kwietnia 2023
Niemożliwość świadczenia - co należy wiedzieć?
Zobowiązanie, które wynika z umowy może być niemożliwe do wykonania z wielu powodów. Czy wiesz, jakie konsekwencje wywołuje niemożliwość świadczenia? Sprawdź, czym różni się niemożliwość świadczenia następcza od niemożliwości świadczenia pierwotnej!
4 kwietnia 2023
Wpis w KRS – jakie są skutki jego dokonania?
Krajowy Rejestr Sądowy pełni dwie bardzo istotne funkcje w obrocie gospodarczym, mianowicie chodzi o funkcję ewidencyjną oraz informacyjną. Czy wiesz, jakie skutki niesie za sobą dokonany wpis w KRS? O czym należy wiedzieć? Odpowiadamy w artykule!
3 kwietnia 2023
Zgromadzenie wspólników a zasady formalnego jego zwołania
Prowadząc spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, wspólnicy spółki mają obowiązek zwoływać zagrodzenie wspólników. Warto mieć tu na uwadze zasady formalne zwołania zagrodzenia. W artykule przedstawiamy, jak formalnie zwołać zgromadzenie wspólników?
29 marca 2023
Jak wprowadzić zmiany w Rejestrze Beneficjentów Rzeczywistych?
Nie każdy przedsiębiorca jednak wie, że istnieje jeszcze jeden rejestr, w którym odnotowywane są polskie firmy - jest nim Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych. Sprawdź, jak wprowadzić zmiany w Rejestrze Beneficjentów Rzeczywistych?
28 marca 2023
Umowa SAAS - zakres oraz charakterystyka
Rozwój nowych technologii siłą rzeczy wymógł stosowanie nowych typów umów. Jednym z przykładów jest chociażby umowa w modelu SAAS. Czym zatem jest umowa SAAS? Jaki jest jej zakres oraz czym się charakteryzuje? Najważniejsze informacje w artykule!
24 marca 2023
Przedsiębiorstwo Społeczne - korzyści jego utworzenia
Przedsiębiorstwo Społeczne jest to podmiot ekonomii społecznej oraz jednostka tworząca podmiot ekonomii społecznej. Jak uzyskać status wspomnianego przedsiębiorstwa oraz jak wygląda koordynacja tego rodzaju działalności? Odpowiadamy w artykule!
23 marca 2023
Sprzedaż przedsiębiorstwa a obowiązki formalne
Sprzedaż przedsiębiorstwa wymaga zachowania odpowiedniej formy oraz dopełnienia kilku formalności. Jaka jest forma sprzedaży przedsiębiorstwa? Jaki są skutki podatkowej tej transakcji? O czym należy jeszcze pamiętać? Odpowiadamy w artykule!
23 marca 2023
Zgłoszenie darowizny samochodu - kto musi tego dokonać?
Darowizna pojazdu jako czynność prawna pociąga za sobą konieczność dopełnienia pewnych formalności m.in. przed organami podatkowymi, wydziałem komunikacji, czy ubezpieczycielem. Sprawdź, jak przebiega zgłoszenie darowizny samochodu oraz kto jej dokonuje!
23 marca 2023
Sprzedaż przedsiębiorstwa a prawo rękojmi
Przedmiotem umowy sprzedaży może być wiele różnych rzeczy. Dotyczy to także przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części. Czy sprzedaż przedsiębiorstwa zobowiązuje sprzedawcę do rękojmi wobec kupującego? Odpowiadamy w artykule!
22 marca 2023
Czym jest Portfel Tożsamości Cyfrowej?
Identyfikacja elektroniczna upraszcza załatwianie różnych spraw urzędowych i pozwala na ograniczenie liczby papierowych dokumentów. Rozwiązaniem w tym zakresie może być Portfel Tożsamości Cyfrowej. Czym dokładnie jest Portfel Tożsamości Cyfrowej?
21 marca 2023
Naruszenie dóbr osobistych - wzór wezwania do usunięcia wpisu
Naruszenie dóbr osobistych w internecie może mieć miejsce w przypadku umieszczenia nieprawdziwego wpisu. Czy za taki wpis odpowiada administrator? Sprawdź, jak wezwać administratora do usunięcia fałszywych informacji! Pobierz darmowy wzór wezwania!
21 marca 2023
Zamieszczenie nieprawdy w internecie - jakie grożą konsekwencje?
Zamieszczenie nieprawdy w internecie może skutkować poniesieniem negatywnych konsekwencji prawnych przez osobę, która je opublikowała. Czy wiesz, jakie grożą sankcję za publikowanie nieprawdziwych informacji? Sprawdź, kto odpowiada za treści w serwisie!
17 marca 2023