Prawo gospodarcze
Dopozwanie w postępowaniu cywilnym – czy można w trakcie procesu cywilnego zmienić przeciwnika?
Jakie przepisy regulują instytucję przekształcenia podmiotowego? Czy dopozwanie w postępowaniu cywilnym każdorazowo jest dopuszczalne? Czy sąd może oddalić dopozwanie w postępowaniu cywilnym? W artykule przedstawiamy odpowiedzi na zadane pytania!
29 grudnia 2022
Prawo do informacji publicznej w prawie zamówień w świetle przepisów
Coraz większy nacisk kładzie się na jawność i transparentność działań władzy publicznej, tak aby społeczeństwo wiedziało jak gospodarowane są środki podatników. Co daje prawo do informacji publicznej? Czy można odmówić prawa do informacji publicznej?
28 grudnia 2022
Kiedy powstaje obowiązek zgłoszenia wniosku o ogłoszenie upadłości?
Ogłoszenie upadłości przez przedsiębiorstwo nie powinno być traktowane tylko jako uprawnienie wykorzystywane w celu umorzenia długów. Aby jednak ogłosić upadłość powstaje obowiązek zgłoszenia wniosku o ogłoszenie upadłości. Sprawdź, w jakim terminie!
28 grudnia 2022
Eksmisja małżonka w wyroku rozwodowym - czy jest możliwa?
Czy wiesz, jakie są przesłanki do orzeczenia rozwodu? Czy eksmisja małżonka w wyroku rozwodowym jest możliwa? Co ma znaczenie przy orzekaniu eksmisji podczas rozwodu? Dowiedz się, jak podzielić majątek wspólny w przypadku rozwodu. Odpowiadamy w artykule!
28 grudnia 2022
Wstrzymanie spłaty kredytu opartego na WIBOR na czas trwania procesu sądowego
Sąd w Katowicach postanowieniem orzekł wstrzymanie spłaty kredytu opartego na WIBOR na czas trwania procesu sądowego. Jakie są zatem podstawy do uzyskania zawieszenia spłaty kredytu? Kiedy można zainicjować postępowanie zabezpieczające? Odpowiadamy!
27 grudnia 2022
Wezwanie przedsiębiorcy w trybie świadka a tajemnica zawodowa lub służbowa?
Co oznacza wezwanie przedsiębiorcy w trybie świadka? Czy wezwanie przedsiębiorcy w trybie świadka upoważnia go do skorzystania z tajemnicy zawodowej lub służbowej? Czy przedsiębiorca może być zwolniony z zachowania tajemnicy? Odpowiadamy w artykule!
27 grudnia 2022
Sędzia-komisarz w postępowaniu upadłościowym
Czy wiesz, kim jest sędzia-komisarz w postępowaniu upadłościowym i za co jest odpowiedzialny? Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak wyznaczyć sędziego-komisarza, jakie są jego kompetencje oraz uprawnienia i czy można wyznaczyć zastępcę takiego podmiotu!
23 grudnia 2022
Ochrona patentowa – co się stanie w razie opóźnienia z zapłatą za przedłużenie patentu?
Patent to nic innego, jak prawo do wyłącznego korzystania z określonego wynalazku przez określony czas. Na jaki jednak okres udzielana jest ochrona patentowa? Co w sytuacji, w której nastąpi opóźnienie zapłaty przy przedłużeniu patentu? Odpowiadamy!
22 grudnia 2022
Ugoda sądowa – czy można się od niej uchylić?
Ugoda sądowa powoduje, że strony zgadzają się na wzajemne ustępstwa i postanawiają zgodnie zakończyć istniejący między nimi spór. Jak jednak postąpić, jeśli jedna ze stron nie zawarła umowy w dobrej wierze? Sprawdź, czy można się uchylić od ugody sądowej!
22 grudnia 2022
Czym jest prawna ochrona marki i produktu?
Na pozycję rynkową przedsiębiorstwa składa się wiele rzeczy jak renoma, rozpoznawalność, jakość czy produkt. Warto zatem mieć świadomość, jak ważna jest prawna ochrona marki i produktu. W artykule przedstawiamy najważniejsze kwestie w tym temacie!
21 grudnia 2022
Umowa spedycji a szczególne obowiązki spedytora
Transport, spedycja i logistyka to sektory, które nierozerwalnie wiążą się z przewozem towarów zarówno na rynku krajowym, jak i międzynarodowym. Czy wiesz, czym zajmuje się przedsiębiorstwo spedycyjne oraz spedytor? Jakie są obowiązki spedytora? Sprawdź!
21 grudnia 2022
Zwrot kosztów sądowych po wycofaniu pozwu
Czy złożony do sądu pozew można zawsze cofnąć? Jakie są ewentualnie przeciwwskazania dla cofnięcia wniesionego pozwu? Czy z chwilą wycofania pozwu można ubiegać się o zwrot kosztów sądowych? Sprawdź, co mówią w tym zakresie obowiązujące regulacje!
21 grudnia 2022
Utrata zezwolenia na prowadzenie działalności w specjalnej strefie ekonomicznej
Istnieją miejsca w Polsce, które można nazwać rajami podatkowymi – są to specjalne strefy ekonomiczne. Podmioty, które uzyskają zezwolenie na prowadzenie działalności w specjalnej strefie ekonomicznej, mogą je stracić. Jakie są wówczas konsekwencje?
20 grudnia 2022
Co może uzyskać w sądzie kredytobiorca WIBORowy?
Coraz więcej kredytobiorców mających kredyt oparty na wskaźniku WIBOR kieruje sprawę do sądu. Pojawia się zatem pytanie, co może uzyskać w sądzie kredytobiorca WIBORowy? O jakie roszczenia może walczyć? Na pytania odpowiadamy w artykule!
20 grudnia 2022
Zmiana umowy w przypadku nadzwyczajnych okoliczności
Sytuacja w naszym kraju, jak i ta globalna nie napawają optymizmem. Otaczający nas kryzys spowodowały rekordową inflację oraz wszędobylską drożyznę. Pojawia się zatem wątpliwość czy możliwa jest zmiana umowy w przypadku nadzwyczajnych okoliczności?
15 grudnia 2022