0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Prawo gospodarcze

Prawo gospodarcze

Dialog konkurencyjny – na czym polega?

Dialog konkurencyjny to tryb udzielenia zamówienia, w którym w odpowiedzi na ogłoszenie o zamówieniu wnioski o dopuszczenie do udziału w postępowaniu mogą składać wszyscy zainteresowani wykonawcy. Na czym polega dialog konkurencyjny? Odpowiadamy!

27 lipca 2021

Prawo gospodarcze

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego - pomoc czy przeszkoda?

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego określający przeznaczenie, warunki zagospodarowania i zabudowy terenu oraz inwestycji celu publicznego. Sprawdź, jak może przeszkodzić przedsiębiorcy przy kupnie nieruchomości!

27 lipca 2021

Prawo gospodarcze

Czy możliwa jest wypłata premii przy częściowym spełnieniu warunku zawartego w regulaminie premiowym?

Premia to składnik wynagrodzenia pracownika, który może się zmieniać w zależności od wykonanej pracy oraz spełnienia warunków określonych w regulaminie premiowym. Czy możliwa jest częściowa wypłata premii? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej!

18 sierpnia 2021

Prawo gospodarcze

Umowa dystrybucyjna - podstawowe informacje

Umowa dystrybucyjna zawierana jest pomiędzy przedsiębiorcami, a dokładniej pomiędzy dostawcą a dystrybutorem. Jak zawierać takie umowy, z czego powinny się składać i na jakie rodzaje się je dzieli? Przeczytaj i dowiedz się więcej o umowie dystrybucyjnej!

16 lutego 2022

Prawo gospodarcze

Funkcja publiczna a działalność gospodarcza

Funkcja publiczna nie posiada konkretnej definicji w systemie prawnym. Warto jednak zaznaczyć, że nie każda osoba osoba publiczna będzie uznana za osobę pełniącą funkcję publiczną. Czy osoba pełniąca funkcję publiczną może prowadzić działalności? Sprawdź!

10 marca 2022

Prawo gospodarcze

Upadłość konsumencka – egzekucja należności pracownika

Upadłość konsumencka to postępowanie sądowe przewidziane dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, które są niewypłacalne. Co w przypadku należności pracownika, który ogłosił upadłość konsumencką? Dowiedz się więcej na ten temat!

25 lipca 2022

Prawo gospodarcze

Niepobranie przez notariusza podatku - konsekwencje

Niepobranie przez notariusza podatku niesie za sobą konsekwencje. Notariusz jest płatnikiem podatku od spadków i darowizn z tytułu dokonanej w formie aktu notarialnego darowizny, umowy nieodpłatnego zniesienia lub ustanowienia prawa własności. Sprawdź!

10 marca 2022

Prawo gospodarcze

Apelacja cywilna a zarzuty jakie można podnieść

W polskim prawie przewidziane są środki zaskarżania wyroków wydanych w postępowaniach procesowych oraz od postanowień kończących postępowanie nieprocesowe. Apelacja cywilna jest jednym z tych środków! Jakie zarzuty można podnieść w apelacji cywilnej?

18 marca 2022

Prawo gospodarcze

Likwidowanie barier administracyjnych i prawnych – nowe rozwiązania prawne już w przygotowaniu

Powstał Zespół do spraw likwidowania barier administracyjnych i prawnych, który ma zajmować się pracą nad rozwiązaniami w celu opracowania i wprowadzenia ułatwień dla przedsiębiorców i obywateli. Przeczytaj i sprawdź czego mają dotyczyć planowane zmiany!

17 stycznia 2022

Prawo gospodarcze

Ryzyko zawodowe – obowiązki pracodawcy w zakresie oceny i dokumentowania

Pracodawca zobowiązany jest zapewnić pracownikom stanowisko zgodnie z zasadami BHP. W przypadku niektórych stanowisk występuje ryzyko zawodowe. W artykule przedstawiamy, jakie obowiązki w zakresie oceny i dokumentowania ryzyka zawodowego ma pracodawca!

4 czerwca 2022

Prawo gospodarcze

Likwidacja spółki z o.o. – kolejność podejmowanych czynności

Likwidacja spółki z o.o. wiąże się z szeregiem czynności, które należy wykonać aby zakończyć działalność i wykreślić ją z rejestru KRS. Co należy uczynić? W jakiej kolejności? Przeczytaj artykuł i dowiedz się jak przebiega likwidacja spółki!

14 lipca 2022

Prawo gospodarcze

Odsetki umowne i ustawowe – poznaj różnice

Zapewne każdy wie czym są odsetki, pojawiają się jednak wątpliwości, kiedy można je wprowadzić do powstałego zobowiązania pomiędzy stronami. W artykule omawiamy różnice pomiędzy odsetkami ustawowymi a umownymi wraz ze wskazaniem kiedy można ich żądać!

12 marca 2022

Prawo gospodarcze

Umowa inwestycyjna - czym jest?

Prowadząc działalność gospodarczą nawiązuje się różne kontrakty w zależności o rodzaju prowadzonej firmy. Umowa inwestycyjna jest jedną z umów wykorzystywaną w prowadzeniu przedsiębiorstwa. Przedstawiamy czym jest umowa inwestycyjna i jaką treść zawiera!

18 lipca 2022

Prawo gospodarcze

Skarga pauliańska – co i jak trzeba wykazać przed sądem?

Dłużnicy nie chcąc spłacać zaciągniętych długów wyzbywają się majątku działając przy tym na swoją niekorzyść. Jak wierzyciele mogą dochodzić swoich roszczeń? Poznaj, komu przysługuje skarga pauliańska oraz jak wygląda procedura dochodzenia roszczeń!

18 marca 2022

Prawo gospodarcze

Prowadzenie firmy w wynajmowanym mieszkaniu - czy potrzebna zgoda właściciela?

Czy prowadzenie firmy w wynajmowanym mieszkaniu niesie konieczność zgłoszenia tego faktu właścicielowi lokalu? Czy konieczne jest posiadanie tytułu prawnego? Przeczytaj, jakie warunki należy spełnić by prowadzić działalność w wynajmowanym lokalu?

29 czerwca 2022

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów