Windykacja
Niewykonanie zobowiązania przez dłużnika - jakie uprawnienia ma wierzyciel?
Niewykonanie zobowiązania przez dłużnika to problem z którym się borykasz? Jesteś wierzycielem i chcesz się dowiedzieć, jakie są konsekwencje niewykonania zobowiązania przez dłużnika? Chcesz wiedzieć czy możesz dochodzić przed sąd odszkodowanie?
17 stycznia 2022
Krajowy Rejestr Zadłużonych - jakie informacje są ujawniane?
Krajowy Rejestr Zadłużonych jest rejestrem upadłości i jest to obowiązek wynikający z przepisów unijnych. UE nałożyło na państwa członkowskie obowiązek ustanowienia i prowadzenia jawnego rejestru o postępowaniach upadłościowych. Dowiedz się więcej!
10 marca 2022
Podwyższone odsetki za zwłokę - kiedy grożą podatnikowi?
Podwyższone odsetki za zwłokę naliczane od nieuregulowanych w terminie zaliczek na podatek, podatku od towarów i usług oraz w podatku akcyzowym. Masz zaległości podatkowe? Z artykułu dowiesz się kiedy grożą Ci podwyższone odsetki podatkowe. Sprawdź!
10 marca 2022
Potrącenie wzajemnych wierzytelności – jak tego dokonać?
W związku z prowadzoną przez przedsiębiorcę działalnością gospodarczą mogą pojawić się wzajemne rozliczenia stron z tytułu dokonywanej sprzedaży towarów lub też świadczenia usług. Czy możliwe jest potrącenie wzajemnych wierzytelności? Odpowiadamy!
2 lipca 2021
Zabezpieczenie majątku dłużnika w postępowaniu upadłościowym
Problemy finansowe nie zawsze muszą oznaczać wszczęcia postępowania upadłościowego względem dłużnika. Jak zatem postąpić przy niewypłacalności dłużnika? W artykule przedstawiam jak wygląda zabezpieczenie majątku dłużnika w postepowaniu upadłościowym!
18 lipca 2022
Zastaw na prawach jako forma zabezpieczenia wierzytelności
Istnieje wiele form zabezpieczenia wierzytelności. Jedną z nich jest zastaw ustanawiany na rzeczach ruchomych oraz zastaw na prawach. Zastosowanie zastawu na prawach wymaga spełnienia określonych przesłanek. Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej!
25 czerwca 2022
Doręczenie przesyłek sądowych przez komornika – z jakimi wiąże się kosztami?
Czasami może mieć miejsce doręczania przesyłek sądowych przez komornika dla pozwanego, które wiąże się z różną wysokością opłat. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, kiedy występuje doręczenie przesyłek sądowych przez komornika i jakie są to pisma!
12 lutego 2022
Wyjawienie majątku dłużnika na wniosek wierzyciela
W jakich postępowaniach możliwe jest stosowanie wyjawienia majątku?Przeczytaj artykuł i dowiedz się, kto może złożyć wniosek o wyjawienie majątku oraz jakie konsekwencje grożą w przypadku odmowy lub złożenia fałszywego oświadczenia majątkowego!
16 lutego 2022
Zajęcie pensji przez komornika - jakie obowiązki ma pracodawca?
Zajęcie pensji pracownika przez komornika powoduje, że pracodawca ma dodatkowe obowiązki. Za ich naruszenie obowiązków grozi grzywna i ryzyko płacenia odszkodowania. Trzeba m.in. pamiętać o przekazywaniu komornikowi żądanych informacji.
3 sierpnia 2022
Obciążenie dłużnika kosztami windykacji - kiedy jest możliwe?
Prowadzenie windykacji przedsądowej wiąże się dla wierzyciela z dodatkowymi znacznymi kosztami. Należy zatem pamiętać o wcześniejszym zabezpieczeniu naszego majątku. Dowiedz się, jak należy przeprowadzić obciążenie dłużnika kosztami windykacji.
11 lutego 2022
Czy przedsiębiorca ma prawo do spadku po zmarłym dłużniku?
Nieterminowe wpłaty ze strony kontrahentów są wpisane w prowadzenie działalności gospodarczej. Niezależnie od terminu, powinien on uregulować swoje zobowiązanie. Co jeżeli wcześniej umrze? Czy przedsiębiorca ma prawo do spadku po zmarłym dłużniku?
23 października 2020
PESEL a sądowa windykacja należności
Wprowadzenie numeru PESEL ułatwiło precyzyjną identyfikację ludzi w wielu instytucjach. PESEL a sądowa windykacja należności - zobacz, gdzie podajesz ten numer, jeśli dochodzi do potrzeby windykacji należności na drodze sądowej!
14 lipca 2020
Naliczanie odsetek od odsetek - czy jest zgodne z prawem?
W jakich sytuacjach dozwolone jest naliczanie odsetek od odsetek? Czy polskie prawo w ogóle dopuszcza taką możliwość? Czym jest kapitalizacja odsetek oraz naliczanie odsetek przez instytucję kredytową? Dowiedz się więcej czytając nasz artykuł!
9 kwietnia 2022
Transgraniczne odzyskiwanie małych długów - na czym polega?
Czym jest transgraniczne odzyskiwanie małych długów? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, czy z europejskiego postępowania w sprawie odzyskiwania długów o małej wartości można skorzystać w sprawie, która posiada element transgraniczny!
20 kwietnia 2020
Zadłużony lokal - licytacja czy nakaz zapłaty?
Gdy właściciel mieszkania przestaje za nie płacić lub jego zachowanie pozostawia wiele do życzenia, to wspólnota mieszkaniowa może zastosować radykalne kroki, by odzyskać długi lub pozbyć się lokatora. Sprawdź, czy zadłużony lokal można poddać licytacji.
2 sierpnia 2021