Tło strzałki Strzałka
0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

13 wyników dla tematu: stosunek-pracy

Artykuły:

Uznanie samozatrudnienia za stosunek pracy - roszczenia pracownika

Sądy pracy mogą ustalać istnienie stosunku pracy w odniesieniu do osób prowadzących działalność gospodarczą tj. samozatrudnionych. Jakie są skutki niesie za sobą uznanie samozatrudnienia za stosunek pracy? Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź!

12 września 2024

Czym charakteryzuje się stosunek pracy?

Kodeks pracy określa cechy stosunku pracy. Jeśli w umowie o pracę występuje minimum jedna z cech, przyjmuje się, że zawarty został stosunek pracy bez względu na to, jaki tytuł widnieje na umowie. Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej na ten temat!

21 maja 2024

Zwolnienie pracownika z przyczyn ekonomicznych

Zwolnienie pracownika z przyczyn ekonomicznych nigdy nie jest łatwe, ale często jest konieczne, by ratować upadające przedsiębiorstwo. Bywa też tak, że zwolnienie w tym charakterze jest następstwem rozpadu firmy. Przeczytaj, by dowiedzieć się więcej!

15 maja 2024

Stosunek pracy - cz. I

Czy stosunek pracy odnosi się do osób zatrudnionych na podstawie umowy cywilnoprawnej? Jakie obowiązki ma pracodawca wobec pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę? Sprawdź! Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej!

19 października 2022

Czym jest dorozumiane zawarcie umowy o pracę?

Dorozumiane zawarcie umowy o pracę istnieje zwykle wówczas, gdy pracodawca dopuszcza pracownika do wykonania pracy i płaci mu wynagrodzenie. Czy jest tak zawsze? Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się więcej na temat tego, czym jest dorozumiana umowa!

10 czerwca 2022

Nadużycie prawa przez stronę stosunku pracy – jak się przed nim bronić?

Kodeksu pracy, określa prawa i obowiązki pracowników i pracodawców. Co w przypadku kiedy powstanie nadużycie prawa przez stronę stosunku pracy? Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się więcej na temat klauzuli generalnych oraz nadużyć prawa!

24 maja 2022

Stosowanie Kodeksu cywilnego w stosunku pracy

Co do zasady stosunek pracy regulowany jest przepisami Kodeksu pracy. Istnieją jednak sytuacje kiedy ma miejsce stosowanie Kodeksu cywilnego w zakresie prawa pracy. O których przepisach mowa? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się!

21 marca 2022

Samozatrudnienie w prawie podatkowym - co warto wiedzieć?

Samozatrudnienie jest coraz częściej wybieraną formą zatrudnienia. Z czym się wiąże samozatrudnienie w świetle opodatkowania? O czym należy pamiętać? Czym się różni od stosunku pracy? Poznaj odpowiedź na te i inne pytania, czytając nasz artykuł.

15 lutego 2018

Umowa o pracę - jakie elementy powinna zawierać?

Sporządzając umowę o pracę, przedsiębiorca powinien zwrócić szczególną uwagę aby uwzględnić w niej wszystkie konieczne informacje, które określa Kodeks pracy. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jakie niezbędne elementy powinna zawierać umowa o pracę!

28 sierpnia 2017

Umowa przedwstępna a negocjacje

Umowa przedwstępna nie jest prawnie zastrzeżona dlatego przed jej podpisaniem należy podjąć negocjacje dotyczące warunków płacy i pracy aby wynegocjować dla siebie najkorzystniejszą umowę. Sprawdź jak to zrobić skutecznie!

24 sierpnia 2017

Stosunek pracy - cz. II

Zatrudnianie pracowników generuje pewne obowiązki zarówno po stronie pracowników jak i pracodawcy. Czy wiesz, jakie obowiązki generuje stosunek pracy? Jakich obowiązków należy dopełnić w ZUSie? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej!

9 marca 2016

Stosunek pracy

Stosunek pracy to więź łącząca pracodawcę oraz pracownika. Dowiedz się więcej na temat definicji stosunku pracy w świetle Kodeksu Pracy oraz jego cechach charakterystycznych!

4 maja 2015

Ustanie stosunku pracy 2014 r. - cz. 1

Ustanie stosunku pracy może powstać na skutek rozwiązania umowy o pracę lub jej wygaśnięcia. Rozwiązanie umowy o pracę jest związane z wolą obu lub jednej z jej stron. Zgodnie z art. 30 § 1 Kodeksu pracy jej rozwiązanie może nastąpić:

17 października 2014

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów