Współczesny biznes w dużej mierze zależny jest od nowoczesnych technologii. Jak grzyby po deszczu powstają kolejne sklepy internetowe, nowe portale informacyjne, media społecznościowe, firmy oferujące swoje produkty przez internet czy wreszcie zupełnie nowe usługi, których istnienie możliwe jest tylko dzięki temu, że funkcjonuje sieć internetowa. Jak zrozumieć biznes internetowy, by odnieść sukces?
Niektórzy zarabiają na tych biznesach, niektórzy tracą, tak samo, jak ma to miejsce w rzeczywistości offline. Słyszymy o sukcesach start-upów i kolejnych odsłonach, jakie prezentuje biznes internetowy. Mało kto zwraca uwagę na to, jak wiele firm nie poradziło sobie w internecie. Przyczyn niepowodzeń jest oczywiście wiele - brak dobrego pomysłu i słabe przeanalizowanie rynku, nieodpowiednia strategia, niedobór kapitału przeznaczonego na rozwój itd. Jednak zastanówmy się nad tym, czy wszyscy przedsiębiorcy tak naprawdę rozumieją, z czym wiąże się biznes internetowy?
Jak zrozumieć biznes internetowy?
Żeby zrozumieć biznes internetowy, trzeba uzmysłowić sobie, jak działa globalna sieć internetowa oraz w jaki sposób korzystają z niej nasi potencjalni klienci.
Historia internetu w pigułce
Pierwsze pomysły na połączenie osobno funkcjonujących komputerów w sieć powstały w latach 60. XX wieku i miały związek z planami wojskowymi. Za początek takiej sieci uznaje się datę 29 października 1969, w którym to dniu powstaje ARPANET na Uniwersytecie Kalifornijskim - powstała wtedy sieć połączonych komputerów bez jednostki centralnej, mogących pracować nawet po zniszczeniu jej części.
W 1989 roku powstaje projekt sieci opartej na dokumentach hipertekstowych tzw. World Wide Web (WWW). W 1991 roku zostaje zniesiony zakaz używania internetu do celów komercyjnych. Jednak o początkach współczesnej sieci internetowej dostępnej do celów komercyjnych i prywatnych można mówić dopiero od roku 1994, kiedy to Marc Andreessen tworzy pierwszą przeglądarkę internetową pod nazwą Mosaic. W związku z nową technologią rodzi się również nowa usługa - poczta elektroniczna.
Wraz z rosnącymi zasobami sieci rośnie też potrzeba wyszukania potrzebnych danych i informacji, stąd narodziny i rozwój pierwszych wyszukiwarek, których zresztą dziś już nikt nie pamięta: Archie, służąca do wyszukiwania plików na serwerach ftp, oraz Wandex, posługująca się robotami indeksującymi do przeglądania zawartości stron www. Te rozwiązania posłużyły następnym współcześnie znanym wyszukiwarkom - Yahoo i Google.
Cechy sieci internetowej
W ciągu zaledwie nieco ponad dwudziestu lat internet zawojował świat. Obecnie nie sposób wyobrazić sobie istnienia cywilizacji, rozwoju i postępu technicznego bez sieci.
Większość osób codziennie korzysta z zasobów Internetu, nie zdając sobie sprawy, w jaki sposób funkcjonuje i jakie możliwości stwarza. Zakładając biznes internetowy, warto przyjrzeć się, czym charakteryzuje się wirtualny świat, aby w pełni wykorzystać jego możliwości.
- Powszechny dostęp
Internet jest dostępny dla każdego, kto posiada urządzenie umożliwiające połączenie się z siecią. Nie ma znaczenia, jakie posiada się wykształcenie czy wysokość zarobków, sieć internetowa to miejsce dla każdego. Z tego względu możemy tu spotkać osoby reprezentujące każdą grupę społeczną, w różnym wieku i o odmiennych poglądach. Jest to istotna informacja dla osób prowadzących biznes internetowy. Ze względu na różnorodność internautów bardzo istotną kwestią będzie analiza grupy docelowej i tworzenie spersonalizowanej kampanii.
- Globalny zasięg
Dostęp do Internetu posiada ponad 3 mld ludzi na świecie. Dzięki sieci internetowej zostały zniesione bariery terytorialne co tworzy ogromne możliwości nie tylko komunikacyjne, jak również biznesowe. Charakter Internetu umożliwia dotarcie do zróżnicowanych segmentów rynku na całym świecie oraz nawiązywania kontaktów z nowymi partnerami z zagranicy.
- Brak ograniczeń czasowych
Internet jest dostępny 24 godziny na dobę. Strony internetowe instalowane są na zewnętrznych serwerach pracujących non stop, dlatego zawsze istnieje do nich dostęp. Bez względu na godzinę możemy komunikować się mailowo, przez fora internetowe czy portale społecznościowe.
- Natychmiastowy dostęp
Jak dużo czasu potrzebujesz, żeby skorzystać z Internetu? Mowa raczej o sekundach niż minutach. To jest kwestia odpalenia komputera albo wejścia w przeglądarkę na telefonie komórkowym czy innym urządzeniu mobilnym. W związku z tym dostęp do informacji oraz komunikacja z innymi użytkownikami sieci również jest natychmiastowa.
- Baza wiedzy
Internet to nieograniczona baza wiedzy. Dzięki wyszukiwarkom istnieje możliwość znalezienia niemal każdej interesującej nas informacji. Zawsze możemy też zadać pytanie na wybranym forum internetowym, gdzie użytkownicy dzielą się swoją wiedzą i radami. Dodatkowo bardzo popularne stały się wszelkiego rodzaju filmy z poradami, gdzie możemy dokładnie zobaczyć jak wykonać jakąś rzecz lub posłuchać opinii innych.
- Interaktywność
Niezwykle istotną cechą internetu jest jego interaktywność. Każdy użytkownik Internetu jest jednocześnie nadawcą i odbiorcą. Internauta może być zarówno twórcą contentu, jak i konsumentem publikowanych treści.
Biznes internetowy a właściwości internetu
Wymienione wyżej cechy internetu determinują sposób jego wykorzystania nie tylko przez osoby prywatne, ale przede wszystkim przedsiębiorstwa. Trudność polega na tym, że mimo tego, że wszyscy wiemy, jak działa internet i intuicyjnie zdajemy sobie sprawę, jakie ma właściwości, to nie zawsze potrafimy skutecznie wykorzystać go w celach komercyjnych. Jak więc rozwijać biznes internetowy?
Wykorzystaj efekt skali
Prowadząc biznes internetowy, trzeba pamiętać, że internet jest medium o zasięgu masowym. Mimo tego, że ponad połowa ludzkości ciągle jeszcze nie korzysta z internetu, do sieci ma dostęp ponad 40% populacji naszej planety. Warto zdać sobie sprawę, że w tym przypadku nie do przecenienia jest efekt skali - nawet jeśli twój produkt lub usługa kosztuje niewiele, dzięki ogromnej liczbie odbiorców możesz zarobić naprawdę sporo.
Sięgaj poza lokalne rynki
Każdy prowadzi własny biznes i ważna jest indywidualna charakterystyka produktu, ale warto podczas tworzenia biznesplanu i strategii marketingowej wziąć pod uwagę możliwość wyjścia ze swoim produktem poza Polskę - na inne rynki. Należymy do Unii Europejskiej, więc handel na terenie Europy ze względów prawnych i księgowych nie powinien stanowić znaczącej bariery. Kraje poza Europą również stoją przed zaradnym właścicielem firmy otworem - jest to kwestia zgłębienia przepisów. Za przykład niech posłuży import towarów z Chin, w czym specjalizuje się wielu polskich przedsiębiorców, sprzedając z zyskiem sprowadzane z Azji produkty.
Narzędzia do zdobycia klienta zagranicznego też masz pod ręką. Pamiętaj, że z twojego komputera na terenie naszego kraju masz dostęp np. do panelu AdWords, w którym możesz założyć i stworzyć kampanię w każdym kraju, w którym internauci korzystają z wyszukiwarki Google. Podobnie jest z Facebookiem i innymi mediami społecznościowymi. To tylko przykład, takich możliwości jest więcej. Dlatego wyjdź myślami poza jeden region, przecież przed twoją firmą otworem stoi cały świat! Biznes internetowy ci to umożliwia!
Zarabiaj 24h na dobę
Twój produkt lub usługa powinny być dostępne - tak jak internet - również 24 godziny na dobę. Oczywiście, każdy biznes, w tym biznes internetowy, jest inny, więc nie zawsze chodzi o sprzedaż, ale może to być dostęp do oferty, możliwości zapoznania się z produktem. Ponieważ użytkownicy Internetu przyzwyczaili się do natychmiastowego pozyskiwania informacji czy ewentualnego kontaktu, chcą od razu dowiedzieć się tego, co ich interesuje, zapoznać z możliwościami i cechami danego produktu lub bezzwłocznie kupić upatrzony towar. Dlatego, tworząc ofertę dla swojej firmy, pamiętaj o dostępności przez całą dobę.
Pomóż zdobywać informacje i rozwiązywać problemy
Internet to swoista encyklopedia, baza wiedzy i poradnik w jednym - korzystaj z tego, prowadząc biznes internetowy i stosując określone metody jego promocji.
Prowadzisz firmę sprzedającą buty? W takim razie na twojej stronie internetowej powinien znaleźć się blog poruszający ten temat. Ile można pisać o butach? Można, i to dużo. Spójrz na to pod kątem zdrowia - i twórz teksty o wkładkach, profilach, materiałach, z których produkowane jest obuwie. Weź pod uwagę modę - pisz o najnowszych fasonach, kolorach i sposobach wykonania. Zapoznaj czytelnika z historią obuwia. Poradź klientowi, w jaki sposób ma dopasować buty do stopy. Tematów do poruszenia może być wiele i w związku ze zmieniającymi się trendami, modą i sytuacją gospodarczą, prawdopodobnie nigdy się nie skończą.
Twoi potencjalni klienci szukają w sieci sposobów na trudności, z którymi mają do czynienia na co dzień. Jeśli podsuniesz im odpowiedzi i pomożesz, to jak myślisz, z kim będą chcieli robić interesy lub zaopatrywać się w produkt lub usługę? Ten sposób pozyskiwania klientów nosi nazwę content marketingu i jest jednym z najskuteczniejszych współczesnych form promocji w sieci mogących wesprzeć biznes internetowy.
W tej części naszego poradnika pokazaliśmy kierunki, którymi możesz poprowadzić swój biznes internetowy. Staraliśmy się przedstawić szerszy sposób myślenia o internecie uwzględniający możliwości, z których możesz korzystać. Lista pomysłów na komercyjne wykorzystanie sieci internetowej jest otwarta i nieustannie powstają nowe koncepcje z tym związane. Spójrz z szerszej perspektywy na funkcjonowanie twojego przedsiębiorstwa w internecie niezależnie od tego, czy twoja firma jest mała czy duża, wykorzystaj potencjał internetu i dotrzyj do milionów klientów.