Poradnik Przedsiębiorcy

Korzyści dla pracodawcy ze współpracy z freelancerem

Coraz więcej osób decyduje się na pracę w domu, czyli freelancing. Wiąże się to dla nich z m.in. większą swobodą działania czy nielimitowanym czasem pracy. Jednak praca tzw. wolnych strzelców może przynieść korzyści także pracodawcom. Przedstawiamy, jakie.

Kim jest freelancer?

Freelancer jest osobą, która zna się na swoim fachu, ale nie chce wiązać się na stałe z żadnym pracodawcą. Dlatego nie jest ona zatrudniona na etat, a swoje projekty realizuje, podpisując ze zleceniodawcą umowę cywilną - umowę o dzieło lub umowę zlecenia.

Praca wolnego strzelca nie jest ograniczona ramami czasowymi, a terminy wykonywania zleceń ustalane są indywidualnie z każdym zleceniodawcą. Porozumiewanie się z tym ostatnim w trakcie realizowania projektu odbywa się za pomocą internetu lub telefonu. Natomiast praca nad danym zadaniem ma zawsze charakter zdalny.  

Jakie korzyści daje pracodawcy korzystanie z usług freelancera?

Współpraca z freelancerem wiąże się przede wszystkim z mniejszymi kosztami pracodawcy w porównaniu do zatrudniania kogoś na umowę o pracę. Nie musi on tworzyć miejsca pracy, płacić comiesięcznych składek ZUS, zapewniać służbowego telefonu lub samochodu ani płatnego urlopu. W dodatku może dowolnie decydować o wysokości wynagrodzenia, a także o terminie przekazania go wolnemu strzelcowi.

Do korzyści finansowych należy dołączyć jeszcze fakt, że nie trzeba organizować rekrutacji. W internecie funkcjonuje kilka serwisów, gdzie pracodawcy mogą przebierać wśród ofert freelancerów, którzy dołączają do nich także swoje portfolia, co pozwala na wstępne sprawdzenie umiejętności osoby.

Kolejną zaletą jest szybszy czas realizacji danego zadania. Godziny pracy freelancera nie są w żaden sposób normowane, zatem może on pracować o różnych porach dniach, aby tylko ukończyć projekt w terminie.

 

Krótszy okres pracy nad danym zleceniem nie oznacza jego mniejszej jakości. Wolni strzelcy nie są zatrudnieni na umowę o pracę, która nierzadko wymaga wszechstronności, dlatego całą swoją uwagę skupiają na dziedzinie, w której są najlepsi.

Inną pozytywną stroną współpracy z freelancerem jest fakt, że zleceniodawca nie musi martwić się odpowiedzialnością w razie ewentualnego plagiatu. Jeśli realizujący dany projekt dopuści się czegoś takiego, to on ponosi konsekwencje.

Natomiast w sytuacji, gdy pracodawca nie będzie zadowolony z usług wolnego strzelca, może zdecydowanie szybciej zrezygnować ze współpracy z nim, niż w przypadku osoby zatrudnionej na etat.

Na freelancing decydują się nie tylko graficy czy programiści, ale także m.in. specjaliści od marketingu, badacze, inżynierowie czy tłumacze. Dlatego poszukując specjalisty do wykonania jakiegoś projektu, warto przejrzeć oferty zamieszczone na portalach skupiających wolnych strzelców.

Zainteresował cię freelancing? Sprawdź, jak zostać freelancerem.