0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Czy bloger musi zakładać firmę? Legalne zarabianie w internecie

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Zarabianie na blogu stało się bardzo popularne. Co prawda, nie ma co się oszukiwać - naprawdę duże pieniądze z tego źródła zarabia jedynie czołówka przedstawicieli polskiej blogosfery, jednak niemal każdy bloger zarabia na wpisach jakieś pieniądze. W takim razie, czy bloger musi zakładać firmę? Odpowiedź na to pytanie brzmi: to zależy.

Jak zarabiać na blogu?

Znanych jest wiele sposobów zarabiania na blogu, a każdy z nich bezwzględnie powinien być realizowany w oparciu o umowę. Szczególnie nie można zapomnieć o podpisaniu umowy, jeśli sposobem zarabiania są wpisy sponsorowane bądź program partnerski, a także reklama banerowa realizowana w ramach indywidualnej współpracy. W tych wypadkach konieczna jest umowa zawarta na piśmie.

W przypadku pozostałych najpopularniejszych sposobów zarabiania na blogu, czyli korzystając z programów afiliacyjnych, proces zawarcia umowy jest zautomatyzowany. Zawarcie umowy następuje poprzez założenie konta i akceptację regulaminu. Z odwrotną sytuacja mamy do czynienia, gdy sposobem zarabiania na blogu jest sprzedaż własnych produktów. Sprzedaż następuje również na podstawie umowy, ale tym razem to nie bloger, a konsument akceptuje regulamin i tym samym zawiera umowę.

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że każdy ze sposobów zarabiania na blogu to określone źródło przychodu, odmiennie rozliczane na gruncie prawa podatkowego. Będzie to miało również znaczenie w kluczowej kwestii - czy bloger musi zakładać firmę. Oto kilka przykładów:

  • sprzedaż własnych produktów - działalność gospodarcza,

  • programy partnerskie - przychód z innych źródeł/działalność gospodarcza,

  • wpis sponsorowany lub partnerski - działalność wykonywana osobiście/działalność gospodarcza,

  • reklama banerowa - najem powierzchni reklamowej/działalność gospodarcza.

Uwaga!

Choć każdy sposób zarabiania na blogu to inne źródło przychodu, to podstawą każdego z nich jest umowa, na której podstawie blogerowi mogą zostać wypłacone pieniądze.

Czy bloger musi zakładać firmę kiedy nie jest zatrudniony?

Jak wyżej wskazano, kilka z popularnych sposobów zarabiania na blogu może obejść się bez założenia firmy, ponieważ generowane dochody rozliczone mogą być jako prywatne (np. umowa zlecenie, najem prywatny). Sprawę komplikują jednak inne okoliczności. Mianowicie, jeśli:

  • przychody z bloga są jedynym źródłem dochodu, a bloger nie jest zatrudniony,

  • bloger zarabia na blogu regularnie,

- wówczas warto przemyśleć założenie działalności gospodarczej.

Sama definicja działalności gospodarczej zawarta jest w art. 3. ustawy Prawo przedsiębiorców. Według niej cechami działalności gospodarczej jest jej zarobkowy i zorganizowany charakter oraz ciągłość. 

Ważne!

Własna firma pozwoli na dokładne rozliczenie przychodów z bloga i uporządkuje rozliczenia z fiskusem.

Brak zarejestrowania działalności, kiedy występują wskazane cechy może sprowadzić na blogera-freelancera problemy ze skarbówką i ZUS-em. Stąd, jeżeli występują powyżej wskazane okoliczności, brak własnej firmy jest świadomym ryzykiem. Odpowiedź na pytanie czy bloger musi zakładać firmę jest więc zależna od zasięgu bloga.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów