0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Czy przysługuje Ci dofinansowanie do okularów?

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Polskie społeczeństwo staje się coraz bardziej skomputeryzowane. Znaczna liczba pracowników wykonuje swoje obowiązki służbowe właśnie za pomocą komputera. Jednak spędzane godziny przed monitorem niosą za sobą negatywne konsekwencje, a mianowicie niekorzystnie wpływają na wzrok, co często powoduje konieczność nabycia okularów. Dlatego też pracownik, który wykonuje pracę przed komputerem, może zwrócić się do pracodawcy o dofinansowanie do okularów.

Dofinansowanie do okularów - kiedy można z niego skorzystać?

Pracownik, który chce ubiegać się o dofinansowanie do okularów, musi spełniać pewne warunki. Przede wszystkim:

Oświadczenie o potrzebie noszenia okularów przez pracownika lekarz powinien wydać w trakcie badań pracowniczych. Przy czym w przypadku dofinansowania do okularów nie ma znaczenia fakt, czy pracownik będzie musiał nosić okulary przez cały dzień, czy też tylko do pracy przy komputerze.

A co w sytuacji, gdy pracownik czuje, że jego wzrok się pogarsza, a w najbliższym czasie nie są przewidziane dla niego planowane badania okresowe? Może zwrócić się do pracodawcy o wydanie skierowania na dodatkowe badania - uzyskane w ten sposób zaświadczenie daje możliwość skorzystania z dofinansowania do okularów.

Dofinansowanie do okularów - ile wynosi?

Jeśli pracownik zadba o spełnienie powyższych warunków, może udać się do pracodawcy z prośbą o dofinansowanie zakupu okularów. Ile może wynosić kwota dofinansowania?

Tej kwestii nie regulują żadne przepisy. Zazwyczaj wysokość dofinansowania  ustala się zgodnie z obowiązującymi w firmie wewnętrznymi przepisami i regulaminami. Znaczenie mają też ceny standardowych szkieł i oprawek dostępnych na rynku.

Okulary droższe niż kwota dofinansowania

Co zrobić w sytuacji, gdy pracownika nie zadowala podstawowa wersja okularów, którą finansuje pracodawca? Wówczas możliwe są dwa rozwiązania:

  1. Pracodawca może zgodzić się na dofinansowanie do okularów w wyższym standardzie niż podstawowe, jest to jednak jedynie dobra wola pracodawcy.
  2. Pracownik może zakupić droższe okulary, ale kwotę wykraczającą poza dofinansowanie musi pokryć z własnej kieszeni.

Czy dofinansowanie obejmuje soczewki kontaktowe?

Wiele osób zamiast noszenia okularów woli skorzystać z możliwości korekcji wzroku za pomocą soczewek kontaktowych. Jednak polskie przepisy nie doceniają zalet ich stosowania.

W związku z tym kwestia dofinansowania soczewek kontaktowych wygląda tak samo jak w przypadku dofinansowania do okularów w wyższej cenie. Polskie przepisy nie nakazują dofinansowania przez pracodawcę zakupu szkieł kontaktowych, jeśli jednak pracodawca wykaże dobrą wolę, może sfinansować zakup szkieł kontaktowych przez pracownika.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów