0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Dropbox – czym jest? Zalety korzystania z chmury

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Usługi w chmurze cieszą się coraz większym uznaniem w świecie. Wszystko wskazuje na to, że za kilka lat to właśnie wirtualne dyski przerosną popularnością nośniki fizyczne. Duża w tym zasługa wygody użytkowania, bezpieczeństwa gromadzenia danych oraz niemal nieograniczonej przestrzeni w sieci na wszelkie pliki i dokumenty. I choć niemała grupa internautów wciąż sceptycznie podchodzi do technologii w chmurze, to jednak pojawiają się kolejne ciekawe rozwiązania, mające na celu przekonanie do zmiany starych przyzwyczajeń. Jedną z najciekawszych, a zarazem najpopularniejszych usług, służących do gromadzenia danych na wirtualnym dysku, jest Dropbox. Czym jest Dropbox? Jakie są zalety z korzystania z niego oraz jak stawiać pierwsze kroki w programie? Poniżej odpowiadamy na wszystkie istotne pytania.

Czym jest Dropbox?

Dropbox to usługa umożliwiająca udostępnianie wirtualnej przestrzeni dyskowej dla użytkowników. Domyślnie po zarejestrowaniu możemy otrzymać 2 GB darmowej powierzchni. Możemy zarządzać kontem zarówno z poziomu przeglądarki internetowej, jak również z poziomu aplikacji – ta dostępna jest na komputery klasy PC oraz systemy mobilne Android, iOS czy Windows Phone.

Wielką zaletą jest multiplatformowość konta – jeśli posiadamy konto założone przykładowo z poziomu PC, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby zalogować się do niego przy użyciu smartfona z Androidem czy tabletem z zainstalowanym systemem iOS. Możemy swobodnie przeglądać pliki, zarządzać nimi, katalogować według rodzaju (np. zdjęcia, filmy, muzyka, dokumenty) oraz przenosić i kopiować pomiędzy urządzeniami. Jeśli zarejestrujemy konto w usłudze Dropbox, to na naszym komputerze lub urządzeniu mobilnym pojawi się dedykowany folder, który można udostępnić znajomym lub zarządzać nim ze wszystkich posiadanych platform.

Dropbox dla firm rozwija skrzydła

Firma Dropbox pomyślała również o dodatkowych funkcjach usługi dla firm. Przedsiębiorcy otrzymali ciekawe funkcje, niedostępne w standardowej wersji. Od listopada ubiegłego roku wprowadzono długo oczekiwaną możliwość integracji konta prywatnego z firmowym. Oznacza to, że można przy użyciu jednego konta korzystać z plików i dokumentów przeznaczonych dla określonej grupy odbiorców (znajomi – materiały prywatne, współpracownicy – dokumenty firmowe). Co więcej, również w tym przypadku dostępna jest multiplatformowość, przez co usługa Dropbox dla firm może być uruchomiona z poziomu PC lub urządzeń mobilnych.

Kolejną istotną zmianą jest wprowadzenie tzw. "inteligentnej selekcji" katalogowania plików i dokumentów pomiędzy połączonymi kontami. Jeśli wybierzemy przesyłanie zdjęć przy użyciu funkcji “Przekazywanie z aparatu”, to udostępniane materiały pojawią się najpierw na koncie prywatnym, a dopiero po wprowadzeniu zmian w ustawieniach będzie możliwe przekazanie plików na profil firmowy. Warto podkreślić, że wersja beta usługi Dropbox dla firm dostępna jest za darmo do pobrania pod tym adresem.

Dropbox – rejestracja konta i pierwsze kroki

 • Przechodzimy na stronę główną i pobieramy klienta Dropbox.

 • Jeśli rozpoczynamy naszą przygodę z Dropboxem, to w oknie konfiguracji usługi Dropbox zaznaczamy opcję 'Nie mam konta usługi Dropbox'.

 • Po rejestracji konta wybieramy opcję 'Mam już konto usługi Dropbox'.

 • Następnie wpisujemy adres e-mail i hasło, które podaliśmy w trakcie procesu rejestracji, zaś poniżej nazwę komputera, która będzie się wyświetlać.

 • W następnym oknie wybieramy rodzaj usługi – aktualnie za darmo można skorzystać z przestrzeni 2 GB, jednak za dodatkową opłatą możemy wybrać nawet do 1 TB. Istnieje także możliwość wyboru pakietu dla firm z nieograniczoną przestrzenią. 

 • W kolejnym oknie wybieramy typ instalacji. Typowa zawiera ustawienia domyślne, jednak warto wybrać opcję “Zaawansowane”, aby indywidualnie dostosować Dropboxa do własnych preferencji.

 • Wybieramy miejsce na dysku, gdzie wyświetlany będzie folder odpowiedzialny za udostępnianie plików i dokumentów w sieci.

 • W oknie synchronizacji zostawiamy domyślną opcję – “Chcę synchronizować na tym komputerze wszystkie foldery z mojego folderu Dropbox”. Dzięki temu będziemy mogli zarówno wysyłać pliki, jak również pobierać z poziomu wielu urządzeń.

 • Ostatnia część rejestracji umożliwia zapoznanie się z interaktywnym przewodnikiem po usłudze Dropbox, możemy ją obejrzeć lub pominąć.

 • Dropbox możemy przeglądać z poziomu przeglądarki – wystarczy się zalogować na stronie Drobpox.com.

 • Aby wysłać pliki z poziomu komputera, należy kliknąć prawym przyciskiem myszy na wybranych materiałach, a następnie wybrać w kolejności “Wyślij do” -> Dropbox.

Zalety korzystania z wirtulnej przestrzeni Dropbox

 • Multiplatformowość – możliwość zarządzania kontem z wielu dostępnych urządzeń (komputer, smartfon, tablet).

 • Bezpieczeństwo przechowywania plików.

 • Możliwość skorzystania całkowicie za darmo z 2 GB przestrzeni dyskowej, z możliwości wykupienia do 1 TB oraz nieograniczonym przestrzenią w pakiecie dla firm.

 • Intuicyjna obsługa, wysoka prędkość przesyłanych oraz pobieranych plików.

 • Możliwość integracji konta prywatnego z firmowym.

 • Pełna polska wersja językowa oraz regularne aktualizacje aplikacji.

 • Dostęp zarówno z poziomu przeglądarki internetowej, jak również aplikacji dedykowanej wybranym urządzeniom.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów