0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Zmiana miejsca zamieszkania a właściwy urząd skarbowy

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą. W pierwszym kwartale 2021 roku planuje zmienić swój adres zamieszkania. Jednocześnie zmieni się również właściwy dotychczas dla mnie urząd skarbowy. Proszę więc o wyjaśnienie, jak zmiana miejsca zamieszkania wpływa na rozliczenia z tytułu podatku dochodowego i gdzie powinienem złożyć deklarację roczną za 2020 rok?

Łukasz, Gdańsk

 

Właściwym urzędem skarbowym dla celów złożenia zeznania rocznego za 2020 rok będzie ten, który był właściwy w dniu 31.12.2020 roku - czyli ostatni dzień roku podatkowego, za który składana jest deklaracja. Nie ma znaczenia, że deklarację składa Pan już w trakcie 2021 roku po zmianie właściwości urzędu.

Zmieniając adres w trakcie trwania okresu rozliczeniowego za urząd właściwy do złożenia deklaracji za okres, w którym nastąpiła zmiana miejsca zamieszkania przyjmuje się ten, który obowiązuje na koniec tego okresu. Jeżeli więc zmiana nastąpił w trakcie pierwszego kwartału, a Pan wybrał kwartalne rozliczanie to bieżącą zaliczkę na podatek dochodowy za ten kwartał opłaci Pan już w “nowym” urzędzie. Wynika to z faktu, że na dzień 31 marca będzie Pan już podlegał pod urząd właściwy ze względu na aktualne miejsce zamieszkania.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów