0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Miasto polskiej piosenki - interesujące miejsca w Opolu

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Miasto polskiej piosenki? Większości z nas Opole kojarzy się z Krajowym Festiwalem Piosenki Polskiej, który odbywa się w tym mieście już od 1963 roku. Jest więc nazywane Stolicą Polskiej Piosenki, której miłośnicy z pewnością znajdą w nim coś dla siebie. Jednak Opole to nie tylko piosenka. Co jeszcze warto zobaczyć? Podpowiadamy!

Opole - Stolica Polskiej Piosenki

Wszyscy miłośnicy polskiej piosenki z pewnością powinni odwiedzić Opole, które przygotowało dla nich atrakcje z nią związane. Co więc powinny zobaczyć osoby zainteresowane tą tematyką?

Opolska Aleja Gwiazd

Skoro Opole to miasto polskiej piosenki, trudno wyobrazić sobie to miasto bez Alei Gwiazd naszej estrady. Dlatego też została ona otwarta i co roku pojawiają się na niej nowi artyści. Pomysłodawcą alei jest Fundacja Stolicy Polskiej Piosenki.

Aleja składa się z kilkudziesięciu płytek z brązu, na których widnieją nazwiska gwiazd (nie tylko piosenkarzy i piosenkarek, lecz także kompozytorów czy tekściarzy) i ich autografy. Na opolskiej alei – znajdującej się na Rynku obok Ratusza – znajdziemy gwiazdy takich artystów jak m.in. Ewa Demarczyk, Marek Grechuta, Wojciech Młynarski, Edyta Geppert, Czesław Niemen, Alicja Majewska czy Irena Santor.

Muzeum Polskiej Piosenki

Nie dziwi fakt, że miasto polskiej piosenki udostępniło zwiedzającym nietypowe muzeum - Muzeum Polskiej Piosenki, które zostało otwarte 27 sierpnia 2016 roku w Amfiteatrze Tysiąclecia.

Jeśli chodzi o ekspozycję tego miejsca, obejmuje historię polskiej piosenki od lat 20. XX wieku, aż do współczesności. Na dwóch ścianach znajdują się dotykowe monitory, które wyświetlają fragmenty koncertów, programów muzycznych, wywiadów z artystami czy też teledysków. Zwiedzający nie zagłuszają się - każdy dostaje własne słuchawki, dzięki czemu może oglądać wybrane materiały przez dowolny czas, nikomu nie przeszkadzając.

Ściany posiadają także dziurki od klucza - soczewki - które pozwalają na podglądanie historii danego okresu w muzyce, dzięki czemu nie tylko poznajemy utwory, lecz także często ich kontekst. Dodatkowo muzeum stara się podkreślić fakt, że piosenka to nie tylko jej wykonawca, że równie ważni w jej tworzeniu są tekściarze i kompozytorzy, ponieważ współcześnie nieczęsto się o tym mówi.

W Muzeum można również poznać historię Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej czy obejrzeć kostiumy gwiazd. W miejscu tym odbywają się także spotkania z artystami i zajęciami edukacyjnymi.

Skwer artystów

Kolejnym miejscem dla miłośników piosenki, o którym warto wspomnieć, jest Skwer Artystów, który znajduje się na Wzgórzu Uniwersyteckim. Można na nim znaleźć pomniki i ławeczki wielkich twórców polskiej piosenki.

Artyści, których pomniki tam się znajdują to m.in. Agnieszka Osiecka, Marek Grechuta, Jonasz Kofta, Jeremi Przybora, Jerzy Wasowski, Czesław Niemen czy Wojciech Młynarski. Autorem rzeźb jest profesor Marian Molenda.

Opole - miasto polskiej piosenki i nie tylko

Choć Opole znane jest głównie jako miasto polskiej piosenki, warto również zobaczyć inne jego części, już niekoniecznie związane z estradą.

Wyspa Bolko

Wyspa Bolko nazywana jest “Zielonymi Płucami Opola”. Jest to doskonałe miejsce do tego, by odpocząć, uprawiać sport, relaksować się i wyciszyć. Ścieżki są idealne do spacerów, biegania, jazdy rowerem czy rolkami, znajdziemy tam także ścieżkę zdrowia, dodatkowo oświetlenie i monitoring sprawia, że miejsce jest bezpieczniejsze także po zmroku.

Mieszkańcy miasta na Wyspie Bolko szukają przede wszystkim odpoczynku po pracy czy nauce. To świetne miejsce do tego, by naładować baterie i odetchnąć od zgiełku. Z pewnością zadowoleni będą miłośnicy przyrody, ponieważ na wyspie znajduje się interesująca roślinność czy na przykład 400-letni dąb, można również spotkać zwierzęta, np. sarny.  

Wieża Piastowska

Jeśli odwiedzamy miasto polskiej piosenki, warto zobaczyć również Wieżę Piastowską, która zbudowana została ok. 1300 roku. Choć w latach 20. ubiegłego wieku planowano rozebrać zamek, którego częścią jest, nie doszło to do skutku, a wieża nadal jest symbolem miasta.

Odnowiona została po II wojnie światowej, pojawił się wówczas na niej hełm, który sprawił, że wieża stała się wyższa i aktualnie mierzy 42 metry. Niedługo po tym czasie budynek został udostępniony do zwiedzania. W 2011 roku wieżę jednak zamknięto, przez 3 lata znowu został gruntownie odrestaurowany.

Zwiedzanie wieży jest ciekawym doświadczeniem - przewodnik wygląda jak wyjęty ze średniowiecza, podczas zwiedzania lochu, w kompletnej ciemności puszczany jest dźwięk spadających kropel i jęków więźniów, a na każdym poziomie, na którym zatrzymuje się wycieczka, ma miejsce jakaś wizualizacja, która nadaje temu jeszcze ciekawszego klimatu. Na górze z kolei znajduje się taras widokowy dla wszystkich wielbicieli panoramy miasta.

Choć Opole znane jest głównie z festiwalu i miłości do polskiej piosenki, tak naprawdę i bez tego jest ciekawym miastem, które warto odwiedzić. Wakacje to doskonały czas na to, by zaznaczyć Opole na swojej turystycznej mapie Polski.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów