0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Jak i w co zainwestować pieniądze w 2024 roku? Kompletny poradnik inwestycyjny

Wielkość tekstu:

W co zainwestować pieniądze żeby zarobić? W co warto inwestować długoterminowo, a jakie aktywa kupować z myślą o krótkim terminie? Czy w ogóle możliwe jest bezpieczne inwestowanie z pewnym zyskiem? To jedynie część pytań, przed którymi staje inwestor. Inwestowanie pieniędzy stanowi jedną z kluczowych decyzji finansowych, przed którą prędzej czy później staje każdy, kto dąży do zabezpieczenia swojej finansowej przyszłości, zastanawia się, jak pomnożyć pieniądze lub po prostu ochronić swoje środki przed inflacją. W rzeczywistości, w której istnieje wiele różnorodnych opcji inwestycyjnych – od akcji przez obligacje, fundusze inwestycyjne czy nieruchomości aż po kruszce inwestycyjne i inwestowanie alternatywne – każdy inwestor staje przed niełatwym wyzwaniem wyboru strategii inwestycyjnej i odpowiednich instrumentów analizując ich wady i zalety. Dla tych, którzy dopiero zastanawiają się jak zacząć inwestować pieniądze, przygotowaliśmy kompletny poradnik inwestycyjny, który pomoże Ci zbudować portfel inwestycyjny od A do Z. Z kolei inwestorom, którzy pierwsze kroki na rynku mają już za sobą, dostarczy praktycznych wskazówek i inspiracji do podejmowania jeszcze lepszych decyzji, jeśli chodzi o różne pomysły na inwestycje.

Jak zacząć inwestować w 2024?

Tym, na czym warto skoncentrować się na samym początku swojej przygody z inwestowaniem, jest określenie celów inwestycyjnych i ocena własnej sytuacji finansowej. W tym celu należy odpowiedzieć sobie na szereg pytań, m.in. o to, jakie środki chcemy zainwestować, czy priorytetem jest bezpieczeństwo, czy jednak jesteśmy otwarci na większe ryzyko, jaki horyzont inwestycyjny nas interesuje. Żeby odpowiednio dobrać instrumenty w pierwszej kolejności warto również zaznajomić się ze specyfiką funkcjonowania różnych rynków inwestycyjnych. Tylko wówczas będziemy w stanie w pełni świadomie podejmować decyzje związane z lokowaniem naszych oszczędności wybierając dobre inwestycje i dopasowane do naszych potrzeb strategie inwestycyjne. 

W co inwestować pieniądze w 2024?

Rosnące napięcia na tle geopolitycznym (w tym trwająca w Ukrainie wojna czy coraz więcej znaków zapytania wokół rejonu Bliskiego Wschodu), oczekiwania na rozpoczęcie obniżek stóp procentowych w USA, inflacja, materializujące się sygnały nadchodzącej recesji – wszystkie te czynniki rodzą w głowie inwestorów pytanie, w co inwestować w obecnej rzeczywistości. Zatem, w co opłaca się inwestować? Gdzie ulokować pieniądze?

Akcje spółek notowanych na giełdzie

Inwestowanie w akcje to z pewnością jedna z pierwszych myśli, jaka przychodzi do głowy osobom zastanawiającym się w co lokować oszczędności. Inwestycje w akcje czynią nas współwłaścicielami (akcjonariuszami) przedsiębiorstwa. Jeśli dobrze oceniliśmy jego potencjał, a dokładniej potencjał akcji (zdecydowaliśmy się na inwestycje, gdy były niedowartościowane), powinniśmy zarobić na wzroście ich kursu. Ponadto spółka może się także z nami podzielić wypracowanym zyskiem w postaci dywidendy. Jak inwestować na giełdzie? Inwestowanie w akcje możemy realizować za pomocą różnych strategii, w zależności od tego, w jakiej dziedzinie się specjalizujemy, a co za tym idzie czy posiadamy w jej obszarze zdolność rozpoznania okazji – odpowiednia wiedza w danej dziedzinie sprawia, że często jesteśmy w stanie lepiej ocenić opłacalność inwestycji. Chociaż dla wielu bezpieczne inwestowanie na giełdzie wydaje się niemożliwe, regularne poszerzanie swojej wiedzy o różnych sektorach, może uchronić nas przed popełnieniem inwestycyjnej wpadki. Co ważne, przy dzisiejszych możliwościach nie jesteśmy też ograniczeni do Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie – wielu brokerów umożliwia inwestowanie na giełdzie światowej. To ważne chociażby z punktu widzenia dywersyfikacji (w tym przypadku także geograficznej). 

Obligacje 

Kolejną formą lokaty kapitału jest inwestycja w obligacje. Gdy dany podmiot, spółka czy rząd potrzebuje pozyskać kapitał do dalszego funkcjonowania, może wyemitować dług, czyli obligacje. Nabywca takich papierów po zakończeniu trwania obligacji, otrzymuje z powrotem swój kapitał, a ponadto także dodatkowe środki w postaci odsetek za jego użyczenie. Podobnie jak w przypadku akcji, kluczem jest to, co wydarzy się w trakcie trwania takiej transakcji, przy czym poza ryzykiem związanym z kondycją podmiotu, któremu powierzyliśmy kapitał, najczęściej patrzy się również na otoczenie rynkowe oraz inflację. Dobitnie przekonali się o tym chociażby posiadacze obligacji skarbowych (emitowanych przez rząd) przed ujawnieniem silnej fali wzrostu inflacji z lat 2021 – 2022. Jeśli posiadali dług o stałym oprocentowaniu, taka obligacja nie zabezpieczyła przed wzrostem inflacji. Zatem, jak inwestować pieniądze w obligacje? Na co warto zwrócić uwagę? Inwestowanie w obligacje, w zależności od naszej wiedzy o rynku, możemy realizować za pomocą przeróżnych strategii – nabywać dług emitowany przez podmioty niskiego lub podwyższonego ryzyka (będą inaczej oprocentowane), zdecydować się na obligacje o stałym bądź zmiennym oprocentowaniu, czy też regularnie wypłacające odsetki lub dopiero na sam koniec, kiedy środki są zwracane inwestorowi.

Lokaty bankowe

Inwestycja w lokaty bankowe to forma inwestowania, która przez lata uchodziła za najpopularniejszą, zwłaszcza wśród osób bez większej, inwestycyjnej wiedzy. Inwestowanie w lokaty, co do zasady, powinno umożliwić inwestorowi przechowanie siły nabywczej zgromadzonego kapitału, a zatem lokata powinna być oprocentowana przynajmniej na poziomie inflacji. Zatem, czy lokaty bankowe zawsze stanowią odpowiedź na pytanie, gdzie ulokować pieniądze w czasie inflacji? Abstrahując od mocno dyskusyjnej metodologii liczenia inflacji (każdy z nas ma indywidualny koszyk zakupowy), w praktyce aby zachować siłę nabywczą, oprocentowanie lokaty musi być nieco wyższe aniżeli inflacja, a to ze względu na konieczność odprowadzenia podatku od zysków kapitałowych (tzw. podatku Belki). Słabość lokat ujawnia się zwłaszcza w sytuacji, gdy przy wysokiej inflacji stopy procentowe (a więc i oprocentowanie lokat) znajdują się poniżej niej. Wówczas mówimy o tzw. realnie ujemnych stopach procentowych – lokata nie jest w stanie zabezpieczyć nas przed inflacją, obserwowaliśmy na przestrzeni ostatnich 2–3 lat. 

Fundusze inwestycyjne 

Nie mając odpowiedniej wiedzy na temat doboru akcji, obligacji czy zasad komponowania portfela inwestycyjnego, poszukując odpowiedzi na pytanie, gdzie zainwestować pieniądze, każdy w pewnym momencie trafi na fundusze inwestycyjne. Inwestycja w tę klasę aktywów powinna być zawsze jasno określona. Wówczas z barków inwestora zdjęta zostaje konieczność bieżącego monitorowania sytuacji rynkowej, bowiem tym zajmują się zespoły analityków i zarządzających w takich funduszach. W jakie fundusze inwestować? Jakie opcje ma inwestor? Zainwestować można w fundusze akcyjne, obligacyjne, mieszane, sektorowe, rynków zagranicznych, aktywne i pasywne. Naturalnie za taką usługę pobierana jest opłata za zarządzanie, czy dodatkowy kapitał od wypracowanych zysków.

Nieruchomości

Obserwując rynek w ostatnich latach można wysnuć wniosek, że inwestowanie w nieruchomości jest chyba jednym z najlepiej rozpoznanych przez osoby posiadające kapitał aktywów. Wynika to prawdopodobnie z tego, że nieruchomości relatywnie łatwo jest zrozumieć patrząc na inne sposoby inwestowania w bardziej skomplikowane instrumenty. Ponadto lata „psucia pieniądza” (permanentnej inflacji) w połączeniu z programami wsparcia kredytowego spowodowały, że ceny nieruchomości systematycznie się pięły, utwierdzając wielu w przekonaniu, że jest to inwestycja, na której nie można stracić. Jak zainwestować pieniądze w nieruchomości? Podobnie, jak w przypadku wymienionych do tej pory form inwestowania, także w sektorze nieruchomości możemy realizować różne strategie, a więc zaangażować się w nieruchomości mieszkalne na wynajem (bardzo popularne w Polsce), nieruchomości komercyjne, handel nieruchomościami (np. kupić – wyremontować – sprzedać drożej), handel działkami budowlanymi, gruntami rolnymi, garażami i miejscami postojowymi, a nawet zainwestować w zabytki. Co ciekawe, inwestycja w nieruchomości jest możliwa do przeprowadzenia również bez posiadania dużego kapitału, bowiem na rynku finansowym dostępne są też fundusze nieruchomości (tzw. REIT – popularne bardziej za granicą), w których jednostki można zainwestowaćśrodki w taki sam sposób jak w akcje na giełdzie. Poza zmianą cen takich jednostek uczestnictwa jesteśmy też uprawnieni do otrzymania dywidendy pochodzącej z najmu nieruchomości.

Kryptowaluty

Inwestowanie w kryptowaluty jest relatywnie młodą formą alokowania kapitału. Najbardziej popularną kryptowalutą stał się Bitcoin, którego początek notowań sięga 2010 roku, a sławę zyskał dzięki gigantycznym wzrostom cen, co szybko przyciągnęło kolejki chętnych do jego zakupu. Każda inwestycja cechuje się tym, że ceną za bardzo wysokie stopy zwrotu jest zmienność, a więc im więcej chcemy zarobić, tym wyższe ryzyko straty musimy zaakceptować. Czy też ujmując to jeszcze prościej: nie ma zysku bez ryzyka, każda inwestycja jest nim obarczona. Stąd też w tej krótkiej, kilkunastoletniej historii Bitcoina nie brakowało korekt sięgających 80-90%, które doprowadziły do bankructwa mniej doświadczonych inwestorów, kupujących po silnych wzrostach, nie wspominając już o posiłkowaniu się np. kredytem. Sukces, z jakim spotkało się inwestowanie w Bitcoina szybko przełożył się na realizacje kolejnych projektów kryptowalutowych. O ile za sukcesem Bitcoina od początku stała ograniczona podaż (21 mln) i pełna anonimowość, o tyle obecnie ilość projektów kryptowalutowych idzie już w tysiące, a nabycie Bitcoina przez giełdę kryptowalutową pod względem weryfikacji danych osobowych zaczyna przypominać zakładanie konta maklerskiego.

Inwestycja w metale szlachetne i kruszce 

Inwestycja w kruszce – przede wszystkim metal szlachetny jakim jest złoto – to inwestycja w bezpieczeństwo. Chociaż wśród inwestorów największą popularnością cieszy się inwestycja w złoto i srebro, niektórzy idąc o krok dalej kierują swoją uwagę również w stronę metali jakimi są platyna i pallad. Czy metale szlachetne stanowią odpowiedź na pytanie, w co inwestować długoterminowo? Z czego wynika, że są postrzegane jako bezpieczna inwestycja?

Inwestowanie w metale szlachetne warto zacząć od aktywa najbardziej bezpiecznego, a więc i charakteryzującego się najmniejszą zmiennością cenową, wybierając zakup złota, a konkretnie decydując się na ruch, jakim jest inwestycja w złote monety lub sztabki. Generalną zasadą jest to, że inwestycja w złoto w długim terminie chroni nas przed spadkiem siły nabywczej walut, którymi posługujemy się na co dzień. Jeśli cofniemy się o dekady, to zobaczymy, że bardzo często ceny wielu dóbr (samochodu rodzinnego, metra kwadratowego mieszkania, baryłki ropy naftowej) wyrażone w złocie są zbliżone do obecnych. Ogólną zasadą jest to, że złoto inwestycyjne nie ma uczynić nas bogatymi, ale ma zachować wartość (siłę nabywczą) tego, co zgromadziliśmy do tej pory. Ponadto przechowywane w formie fizycznej, analogicznie jak pozostałe metale inwestycyjne, uniezależnia nas od ryzyk związanych z systemem finansowym. Zatem, jak inwestować w złoto? Co do zasady najlepszym rozwiązaniem będzie inwestycja w sztabki złota lub monety, które zawsze możemy mieć przy sobie. 

Każdy, komu przestała być obca inwestycja w złoto, może przyjrzeć się cechującemu się większą zmiennością srebru, które jest już metalem zdecydowanie bardziej przemysłowym. Popyt inwestycyjny na ten kruszec to ok. 20%, natomiast pozostała część przypada na takie sektory jak elektryka i elektronika (w tym pojazdy elektryczne i fotowoltaika), motoryzacja, przemysł fotograficzny czy jubilerstwo. Świadome inwestowanie w srebro generuje więc konieczność pochylenia się nad jego przemysłowymi zastosowaniami (i prognozami deficytów lub nadwyżek), natomiast warto mieć świadomość tego, że w sytuacji jakichś poważnych zawirowań w systemie monetarnym w przypadku srebra do głosu z pewnością dojdzie także jego monetarna rola i wówczas inwestycja będzie miała podobny charakter do inwestycji w złoto. 

Platyna i pallad to kolejne metale szlachetne, które cieszą się zainteresowaniem coraz szerszego grona inwestorów jako długoterminowa lokata kapitału. Niewątpliwą korzyścią, jaką daje nam inwestowanie w te kruszce jest to, że również zabezpieczają nas przed ryzykiem kontrahenta (nie można ich zabrać, wyłączyć dostępu), natomiast pod względem zmienności cenowej jest to jeszcze wyższy poziom niż w przypadku srebra. Popyt na te metale kreowany jest w przeważającej mierze ze strony przemysłu, z naciskiem na motoryzacyjny i to jeszcze z ukierunkowaniem na pojazdy z konwencjonalnymi, spalinowymi silnikami. W ostatnich latach doszło do mocnego spadku cen platyny i palladu, zatem jako długoterminowa inwestycja wydają się obecnie znajdować w bardzo interesującym miejscu. 

Inwestycja w surowce

Równie interesującą klasą aktywów stanowi inwestycja w surowce, z którymi mocno związane są chociażby wspomniane wcześniej metale szlachetne. W większości przypadków inwestowanie w surowce opierać się będzie o jakiś instrument finansowy, dający ekspozycję na cenę danego surowca, czy też spółki działające w określonej branży (np. wydobywcze, poszukiwawcze). Warto nadmienić, że inwestycja w surowce ma często odwrotną charakterystykę niż inwestowanie w akcje. O ile bowiem hossa na rynku akcji trwa dość długo, a jej korekty bywają bardzo gwałtowne, o tyle w przypadku surowców ceny potrafią przez długi okres pozostawać bardzo stabilne (np. w sytuacji zrównoważonego bilansu popytu i podaży), po czym jakieś jedno wydarzenie (zakłócenie dostaw, nieudane plony, sankcje) spowoduje natychmiastowy, silny wzrost ceny. Surowce, w związku z cechującą je wysoką zmiennością, należą więc do aktywów podwyższonego ryzyka, ale oczywiście w dobrze skomponowanym portfelu jest i na nie miejsce. Zwłaszcza, że obecnie są historycznie bardzo tanie w relacji np. do rynku akcji, co powinno się w kolejnych latach wyrównać.

Jak bezpiecznie zainwestować pieniądze? Dywersyfikacja.

Jak zainwestować pieniądze żeby ograniczyć ryzyko inwestycyjnej wpadki? Czy inwestycja pieniędzy tylko w jedno aktywo to dobre rozwiązanie? Brak zróżnicowania portfela inwestycyjnego potęguje ryzyko popełnienia wpadki. Z tego względu coraz więcej inwestorów – zarówno tych doświadczonych, jak również tych, którzy dopiero stawiają pierwsze kroki na rynkach finansowych – odrzuca praktykę „stawiania wszystkiego na jedną kartę” i decyduje się na rozlokowanie oszczędności w różnych klasach aktywów. Prawidłowa dywersyfikacja pozwala ograniczyć straty finansowe w sytuacji, kiedy jeden lub kilka składników portfela zawodzi, ponieważ co do zasady reszta kompensuje straty przynosząc zyski lub przynajmniej utrzymując swoją wartość.

Artykuł sponsorowany

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów