Poradnik Przedsiębiorcy

Koszty związane z przemieszczeniem środka trwałego a wartość początkowa

Posiadamy w firmie linię produkcyjną, która w całości stanowi środek trwały. Zaistniała konieczność przeniesienia produkcji do innego lokalu firmy. W związku z tym konieczny jest demontaż i przewiezienie linii. Czy koszty związane z przemieszczeniem środka trwałego wpływają na jego wartość początkową? W jaki sposób ująć je w ewidencji?

Zbigniew, Zabrze

 

Wartość początkową środka trwałego zwiększają koszty związane z jego zakupem i przystosowaniem do użytku poniesione do dnia wpisania środka trwałego do ewidencji lub wydatki poniesione w celu ulepszenia lub modernizacji. W przypadku kosztów związanych z demontażem i przemieszczeniem środka trwałego nie można mówić, że są to koszty poniesione w celu ulepszenia środka trwałego. Koszty te nie zostały również poniesione przed dniem wpisania środka trwałego do ewidencji środków trwałych.

Zatem z analizy zapisów ustawy o PIT mówiących o wydatkach które wpływają na zwiększenie wartości początkowej (art. 22g) wynika, że koszty związane z przemieszczeniem środka trwałego nie będą zwiększać jego wartości początkowej i w naszej ocenie należy ująć je bezpośrednio w kosztach działalności w dacie poniesienia.

Możesz ocenić ten artykuł