0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Kwota wolna od podatku a równoczesna praca na etacie i prowadzenie działalności

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Wielu przedsiębiorców oprócz prowadzenia własnej działalności gospodarczej pracuje również na etacie. W związku z tym pojawia się wątpliwość, jak w takim przypadku rozliczać kwotę wolną od podatku. Czy kwota wolna od podatku przysługuje z tytułu zatrudnienia na etacie czy prowadzonej działalności gospodarczej?

Kiedy przysługuje odliczenie kwoty wolnej od podatku?

Kwota wolna od podatku przysługuje z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej, jeżeli działalność jest opodatkowana skalą podatkową (na zasadach ogólnych) oraz do momentu przekroczenia pierwszego progu podatkowego, który wynosi 85.528 zł dochodu w danym roku podatkowym. Po jego przekroczeniu, czyli od nadwyżki ponad 85.528 zł dochodu uwzględniona jest stawka 32% podatku dochodowego i nie przysługuje odliczenie kwoty wolnej od podatku.

Wysokość stawek podatku dochodowego (PIT) rozliczanego na zasadach ogólnych wynosi:
- 17% - pierwszy próg podatkowy,
- 32% - drugi próg podatkowy.

Kwota wolna od podatku a praca na etacie i działalność

Przy opodatkowaniu działalności gospodarczej na zasadach ogólnych i równocześnie pracy na etacie, kwota wolna od podatku przysługuje w pierwszej kolejności z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej. W związku z tym wyliczając zaliczki na podatek dochodowy na zasadach ogólnych z tytułu działalności należy uwzględniać kwotę wolną od podatku, aż do przekroczenia progu podatkowego. 

Natomiast pracodawcy, u którego podatnik jest zatrudniony na etacie, należy przekazać informację o prowadzeniu własnej działalności, co jest równoznaczne z tym, aby pracodawca nie odliczał kwoty wolnej od podatku.

Jeżeli natomiast fakt prowadzenia działalności nie zostanie zgłoszony pracodawcy, który odliczy z tytułu zatrudnienia kwotę zmniejszającą podatek to powinna być ona wyrównana w informacji PIT-11 otrzymanej na koniec roku od pracodawcy i następnie rozliczona przez przedsiębiorcę w zeznaniu rocznym PIT-36.

 

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów