0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Podatek katastralny - w Polsce nie będzie!

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Od dłuższego czasu pojawiały się informacje w mediach o podatku katastralnym, który miałby zastąpić podatek od nieruchomości. Posłowie Konfederacji Wolność i Niepodległość w ostatnim czasie poruszyli ten temat w interpelacji poselskiej z dnia 7 lutego 2020 r. skierowanej do Ministerstwa Finansów. Jak wynika z ostatnich zdarzeń, obecnie podatek katastralny nie zostanie jednak wprowadzony w Polsce.

Nad podatkiem katastralnym prace nie zostały podjęte

Temat podatku katastralnego pojawiał się w opinii publicznej przez kilka lat. Wiceminister finansów Jan Sarnowski w odpowiedzi na interpelację w tej sprawie wskazał, że:

“Ministerstwo Finansów w poprzedniej kadencji Sejmu nie prowadziło prac nad wprowadzeniem podatku katastralnego, obecnie też ich nie prowadzi, nie ma też analiz dotyczących skutków jego wprowadzenia”.

Okazuje się zatem, że prace nad wdrożeniem podatku katastralnego nie były i nadal nie są prowadzone.

Wiceminister podkreślił również, że wprowadzenie podatku katastralnego nie zostało zapowiedziane przez premiera Morawieckiego w trakcie przedstawiania programu działania Rady Ministrów (expose), które miało miejsce 19 listopada 2019 r.

"W związku z powyższym Ministerstwo Finansów nie posiada analiz w zakresie skutków funkcjonowania takiej formy opodatkowania nieruchomości" - poinformował wiceminister Sarnowski.

Autorzy interpelacji wskazali, że wielu ekspertów uważa, że wprowadzenie obecnie podatku katastralnego w Polsce przyniosłoby negatywne skutki dla społeczeństwa, w tym zarówno od strony ekonomicznej oraz własnościowej. Znacznemu wyhamowaniu uległyby inwestycje w nieruchomości, ponieważ wzrost wartości nieruchomości równałby się wzrostowi kwoty podatku katastralnego. W związku z powyższym, na chwilę obecną nie zapowiada się, aby podatek katastralny miałby zostać wprowadzony.

 

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów