0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Najlepsze konta firmowe - jak znaleźć najkorzystniejszą ofertę?

Wielkość tekstu:

Wielu przedsiębiorców traktuje założenie konta firmowego jako formalność, do której nie trzeba przywiązywać szczególnej uwagi. Oczywiście takie podejście jest zrozumiałe, biorąc pod uwagę ilość spraw z którymi musi się mierzyć każda osoba prowadząca własną działalność. Jeśli jednak jesteś przedsiębiorcą i posiadasz trochę wolnego czasu, warto przeznaczyć go na dokładną analizę ofert kont firmowych. Może się bowiem okazać, że warunki niektórych z nich mogą być bardzo korzystne dla Twojej firmy. W tym artykule podpowiemy pokrótce czym kierować się podczas wyboru rachunku firmowego oraz gdzie szukać najlepszych ofert kont dla biznesu.

Czy warto posiadać osobne konto dla firmy?

Co prawda polskie prawo nie mówi jednoznacznie, że przedsiębiorca ma obowiązek posiadania dedykowanego konta firmowego. Takie zapisy znajdują się jednak w regulaminach większości banków. Mówią one o tym, że konta osobiste będące w ofertach tych banków, mogą być wykorzystywane jedynie do użytku osobistego, a nie firmowego. Tak czy inaczej, posiadanie specjalnego rachunku dla firmy zdecydowanie jest dobrym pomysłem. Dlaczego? Przede wszystkim pozwala to na rozdzielenie finansów osobistych od tych firmowych. Ułatwia również rozliczenia z ZUS, US, czy kontrahentami. Nawet niewielcy przedsiębiorcy, którzy nie obracają grubymi milionami miesięcznie, zyskają w ten sposób o wiele większą kontrolę nad swoimi finansami.

Konta firmowe zwykle posiadają również szereg udogodnień przewidzianych specjalnie dla przedsiębiorców. W niektórych bankach podczas zakładania takiego konta możesz jednocześnie wysłać wniosek o rejestrację Twojej firmy. Do tego możesz liczyć na dodatkowe korzyści, które często wiążą się z dużymi oszczędnościami.

Szukasz konta dla swojej firmy? Na to koniecznie zwróć uwagę

Podobnie jak w przypadku kont osobistych, także rachunki biznesowe różnią się między sobą w wielu szczegółach. Banki prześcigają się w pomysłach na to, jak przyciągnąć do siebie jak najwięcej klientów, w tym także przedsiębiorców. Oferty kont firmowych często kuszą dodatkowymi bonusami za założenie konta, pakietami darmowych przelewów czy dodatkowymi usługami na preferencyjnych warunkach. Na co jeszcze można liczyć otwierając konto dla firm? Oferty banków mogą zawierać:

 • darmowe otwarcie i prowadzenie konta (czasowo lub bezterminowo),

 • pakiet darmowych szybkich przelewów krajowych (np. Elixir),

 • pakiet darmowych przelewów zagranicznych w Euro,

 • pakiet darmowych przelewów do ZUS lub US,

 • darmowe wydanie i korzystanie z karty płatniczej,

 • darmowe wpłaty lub wypłaty gotówki z wpłatomatów i bankomatów,

 • darmowe płatności kartą lub Blikiem,

 • darmowe zlecenia stałe lub polecenia zapłaty,

 • dodatkowe usługi na preferencyjnych warunkach (np. terminal płatniczy, eksięgowość, kredyt),

 • bonusy pieniężne za założenie konta i/lub spełnienie dodatkowych warunków promocji.

Powyższa lista nie jest zamknięta, ale zawiera te potencjalne korzyści, które najczęściej pojawiają się w ofertach banków dla firm. Niestety nie można raczej liczy na to, że któraś z ofert kont firmowych będzie zawierać je wszystkie. Aby wybrać to konto, które najlepiej pasuje do Twojej firmy, powinieneś przede wszystkim dokładnie określić swoje oczekiwania. Dla jednych przedsiębiorców bardzo istotne będą darmowe przelewy, dla innych możliwość podpisania korzystnej umowy na terminal płatniczy. Nie daj się również nabrać na wysokie kwoty bonusów za otworzenie rachunku, ponieważ często warunki otrzymania dodatkowych pieniędzy są trudne do spełnienia.

Najlepsze konta firmowe - jak znaleźć najkorzystniejszą ofertę?

Bezpłatne konto firmowe - czy to możliwe?

Przeglądając oferty rachunków dla firm możemy natknąć się na informację o tym, że otworzenie i prowadzenie danego konta jest za darmo. Zwykle tuż obok pojawia się jednak gwiazdka, która najczęściej oznacza, że takie warunki nie będą trwały wiecznie i po upływie 12 czy 24 miesięcy za konto trzeba będzie zacząć płacić. Nie jest to jednak reguła - są banki, które oferują darmowe konta firmowe bez gwiazdek - a więc bezterminowo. Jest to bardzo korzystne dla przedsiębiorcy, ponieważ nawet niewielkie opłaty za prowadzenie konta mogą sumować się do bardzo wysokich kwot w trakcie lat prowadzenia działalności.

Promocje i bonusy - więcej nie zawsze znaczy lepiej

W przypadku ofert kont firmowych często można się spotkać z dodatkowymi bonusami za założenie konta. Aby uzyskać pełną kwotę bonusu zwykle musimy spełnić szereg dodatkowych warunków. Nie zawsze są one łatwe do spełnienia. Czasami, aby otrzymać dodatkowe pieniądze musimy na przykład wziąć kredyt lub podpisać umowę na księgowość w tym samym banku. Oczywiście przedsiębiorca nie zawsze będzie chciał to robić, ale wtedy przynajmniej część potencjalnego bonusu przepadnie.

Dlatego także ważne jest, aby przy wyborze konta dla firmy nie kierować się maksymalną kwotą, jaką dodatkowo możemy w związku z tym uzyskać, a raczej warunkami, na jakich dostępny jest oferowany bonus. Może do nich należeć na przykład:

 • zapewnienie miesięcznych wpływów na konto w danej wysokości,

 • wykonanie określonej liczby przelewów do ZUS i US,

 • dokonanie płatności na określoną kwotę za pomocą karty płatniczej,

 • podpisanie umowy na kredyt,

 • podpisanie umowy na księgowość,

 • podpisanie umowy na terminal płatniczy,

 • podpisanie umowy na leasing,

 • i inne.

Dopiero analiza warunków takich jak te wymienione na powyższej liście, pozwoli odpowiedzieć na pytanie, który z banków oferuje najkorzystniejszy bonus dla Twojej firmy.

Gdzie znaleźć najlepsze konto firmowe?

Znalezienie najlepszego konta dla firmy nie jest łatwe. Na rynku dostępnych jest całe mnóstwo ofert, które różnią się między sobą w bardzo wielu aspektach. Ich znalezienie porównanie może być bardzo czasochłonne. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby przedsiębiorca samodzielnie przeszukał strony internetowe banków i skrupulatnie sprawdził wszystkie oferty rachunków dla firm. Jest jednak prostsza alternatywa. 

Jeśli szukasz nowego konta dla swojej firmy, bardzo pomocne mogą okazać się strony branżowe, które w jednym miejscu udostępniają informacje o ofertach wielu banków. Ranking kont firmowych przygotowany przez ekspertów serwisu Wspieramy Firmy to wiarygodne i wygodne źródło informacji, na temat ofert rachunków dla firm od wszystkich działających na terenie Polski banków. Za jego pośrednictwem możesz porównać dostępne opcje i dokonać wyboru, bez przeglądania dziesiątek stron internetowych.

Artykuł sponsorowany

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów