Tło strzałki Strzałka
0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Networking - pleć sieć kontaktów

Wielkość tekstu:

Nawiązywanie relacji biznesowych z ludźmi z różnych branż wzbogaci twoją wiedzę oraz pomoże podczas szukania partnerów biznesowych, pracowników lub klientów. Tworzenie takiej sieci kontaktów może przyczynić się do realizacji twoich celów - indywidualnych i dzielonych z innymi. Przyjrzyjmy się bliżej networkingowi i korzyściom, jakie przynosi.

Czym jest networking?

Networking to proces wymiany informacji, zasobów, wzajemnego poparcia oparty na korzystnej sieci wzajemnych kontaktów. Polega on na tworzeniu długotrwałych relacji bazujących na wzajemnym zaufaniu i poparciu, a co za tym idzie - obustronnych korzyściach. Obie strony dzielą się ze sobą wiedzą, rekomendują swoje usługi oraz udzielają sobie pomocy w razie potrzeby.

 

"W networkingu nie chodzi o płytkie kontakty i krótkie spotkania. Chodzi o pielęgnowanie relacji z innymi ludźmi w taki sposób, aby można było się do kogoś zwrócić, gdy potrzebujesz informacji i wsparcia, oraz komuś pomóc, gdy będzie mu to potrzebne"

- L. Michelle Tullier "Networking. Jak znaleźć pracę i odnieść sukces zawodowy dzięki tworzeniu sieci kontaktów".

Networking -  tworzenie sieci kontaktów

Jednym ze sposobów na stworzenie networkingu jest wykorzystanie sieci i tak popularnych w ostatnim czasie serwisów społecznościowych. Dają one duże możliwości zdobycia wiedzy, doświadczenia i kontaktów. Poprzez fora internetowe i blogi przedsiębiorcy mogą wymieniać się swoimi opiniami oraz spostrzeżeniami praktycznymi. Dzięki zamieszczeniu profili na serwisach dla profesjonalistów (np. Goldenline, LinkedIn) można nawiązać kontakt ze specjalistami z branży, którzy podziela się swoją wiedzą. Oprócz tego można uzyskać informacje na temat innych branż lub nawiązać kontakt z potencjalnymi klientami.

Porady online

Prowadzisz firmę i masz pytania?

Skorzystaj z porad ekspertów Poradnika Przedsiębiorcy

Porady online dla firm

Jednakże Internet nie zawsze może zastąpić kontakt z drugim człowiekiem. Budowanie sieci kontaktów możesz zacząć od spotkań branżowych lub konferencji. Nawet jeśli rozmawiasz tylko kilka minut z nowo poznaną osobą, postaraj się, aby w tym czasie wzajemnie się poznać. Opowiedz o swoich pasjach oraz projektach, a także pozwól, aby druga osoba mogła zrobić to samo. Zadawaj ciekawe pytania, które mogą pogłębić temat waszej rozmowy. Ważna jest otwartość i szczerość - to esencja networkingu.

Networking - dlaczego warto?

Jeśli jesteś nowy w branży, możesz zacząć od sporządzenia listy kontaktów - twoich przyjaciół, znajomych ze studiów, byłych współpracowników, a nawet takich osób jak twój lekarz, księgowy czy prawnik. Nawet jeśli nie myślałeś o tych osobach pod kątem współpracy biznesowej, to może się okazać, że są to bardzo cenne źródła dające możliwość zasiania ziarna, a w a później - zbioru plonów z networkingu.

Poprzez budowanie sieci kontaktów masz szybki dostęp do skutecznych rozwiązań problemów, które mogą pojawić się na twojej drodze. Pamiętaj jednak, że networking to wymiana obustronna. Oprócz brania dawaj też coś od siebie. Dlatego też ważne jest to, żebyś pozostawał w kontakcie, nawet jeśli nie potrzebujesz aktualnie pomocy. Jeżeli będziesz odzywał się tylko wtedy, gdy będziesz w potrzebie, za którymś razem możesz zostać zignorowany.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat networkingu? Przeczytaj: Bądź „net” – jak stworzyć sieć networkingową?

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów