0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Nowy limit amortyzacji aut i rat leasingowych - ile wyniosą?

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Obecnie przedsiębiorcy mają prawo do odliczenia raty leasingu lub odpisów amortyzacyjnych w limicie do 150 tys. zł. lub 225 tys. zł w przypadku samochodów elektrycznych. Ministerstwo Klimatu i Środowiska jest autorem zmiany mającej wpływ na limit samochodów w leasingu i tych w amortyzacji, który ma zostać zmniejszony do 100 tys. zł. Jakich pojazdów ma dotyczyć nowy limit amortyzacji aut i rat leasingowych?

Nowy limit amortyzacji aut i rat leasingowych od 2026 roku

Z projektu nowelizacji ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych oraz niektórych innych ustaw, nad którą pracuje Sejm wynika, że od 2026 r. nowy limit amortyzacji aut i rat leasingowych będzie zależał od poziomu emisji CO2 silnika spalinowego samochodu osobowego. Dane odnośnie takiego poziomu mają być określane na podstawie informacji zawartych w centralnej ewidencji pojazdów. Celem nowelizacji jest mobilizacja przedsiębiorców do wymiany pojazdów spalinowych na niskoemisyjne.

 

do końca 2025 r.

od 2026 r.

Pojazdy emitujące 50 g CO2 na km lub więcej

150 tys. zł

100 tys. zł

Pojazdy emitujące do 50 g CO2 na km

150 tys. zł

150 tys. zł

Jak wynika z projektu, pojazdy emitujące do 50 g CO2 na km będzie obowiązywał “stary” limit amortyzacji aut, czyli 150 tys. zł. Natomiast te pojazdy, które emitują nie mniej niż 50g CO2 na km będzie obowiązywał nowy limit amortyzacji aut i rat leasingowych, czyli 100 tys. zł. 

Nowy limit amortyzacji aut i rat leasingowych a próg 225 tys. zł

Kolejną zmianą w ramach nowelizacji jest umożliwienie stosowania progu 225 tys. zł dla samochodów osobowych napędzanych wodorem. Obecnie z podwyższonego progu korzystają jedynie posiadacze pojazdów elektrycznych, a pojazdy napędzane wodorem są objęte progiem 150 tys. zł. Zmiana ma wejść w życie już upływie 14 dni od ogłoszenia nowelizacji w Dzienniku Ustaw i ma również dotyczyć odpisów amortyzacyjnych i rat leasingowych.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów