0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Zwolnienie z kasy fiskalnej a pakiet VAT e-commerce

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Obowiązek posiadania kasy fiskalnej co do zasady dotyczy podmiotów dokonujących sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności oraz zryczałtowanych rolników. Są jednak pewne wyłączenia, poprzez które podatnik może ubiegać się o zwolnienie podmiotowe lub przedmiotowe z kasy fiskalnej. W jakim jeszcze przypadku przedsiębiorca będzie mógł starać się o zwolnienie z kasy fiskalnej? Sprawdziliśmy!

Zwolnienie z kasy fiskalnej a wdrożenie e-commerce

Ministerstwo Finansów poinformowało, że obowiązek stosowania kas rejestrujących dla przedsiębiorców, którzy będą stosować procedury szczególne, byłoby sprzeczne z założeniami pakietu VAT e-commerce.

Tym samym zgodnie z opublikowanym projektem nowelizacji rozporządzenia dotyczącego zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących przedsiębiorcy, który wdrożą procedury w zakresie pakietu VAT e-commerce, będą zwolnieni z obowiązku ewidencjonowania sprzedaży na kasie fiskalnej.

Zwolnienie to będzie obejmować transakcje w zakresie świadczenia usług lub sprzedaży towarów na rzecz konsumentów z Polski.
Zwolnienie z kasy fiskalnej obejmować będzie zatem:

  • świadczenie usług i dostawę towarów zgodnie z działem XII, rozdział 6a i 7 ustawy o podatku od towarów i usług – w ramach procedury VAT OSS, która dedykowana jest dla podatników dokonujących transakcji unijnych; 

Dowiedz się więcej na temat procedury VAT OSS, czytając artykuł: VAT OSS – zasady rozliczania podatku VAT w ramach pakietu e-commerce.

  • import przesyłek według procedury IOSS, których wartość nie przekracza równowartości 150 EUR – mowa o nich w dziale XII, rozdział 9 ustawy o podatku od towarów i usług.

Kiedy zwolnienie z kasy fiskalnej dla e-commerce wejdzie w życie?

Nowelizacja ustawy o VAT oraz rozporządzenia w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących wejdzie w życie zgodnie z zapowiedziami od 1 lipca br.

 

 

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów