Kiedy już wydawało się, że po 2019 roku obfitującym w zmiany podatkowe rok 2020 będzie pod tym kątem nieco spokojniejszy, Ministerstwo Finansów przygotowało kolejny projekt zmian podatkowych. Tym razem zmiany mają dotyczyć m.in. obliczenia podatku PIT 40-A przez organy rentowe. Co ma się zmienić? Wyjaśniamy w artykule.
Pit-40A – co to za deklaracja?
Organy rentowe takie jak ZUS i KRUS co miesiąc pobierają podatek od wypłaconych świadczeń. Kiedy więc określona jednostka wypłaca np. rentę, zasiłek czy inne świadczenia i nalicza przy tym podatek, staje się z automatu płatnikiem tego podatku. Deklaracja pit 40-A wystawiana jest automatycznie przez te organy. Podatnik nie musi wnioskować o ich wydanie. Analogicznie jak w przypadku PIT-11 organ przesyła deklarację do urzędu skarbowego do końca stycznia, a do podatnika do końca lutego 2020 r. Jeśli osoba, która otrzymuje PIT-40A nie ma żadnych dodatkowych źródeł dochodu, odliczeń, ani ulg podatkowych, wówczas wystawiony przez ZUS PIT-40A stanowi dla podatnika roczną deklarację podatkową. Nie ma w tym przypadku obowiązku składania w urzędzie skarbowym dodatkowego zeznania podatkowego rozliczającego PIT-40A. Podatek obliczony przez organ podatkowy i wykazany w PIT-40A jest podatkiem należnym emeryta lub rencisty za dany rok.
Już nie PIT 40-A, ale PIT 11-A?
Rada Ministrów przyjęła duży projekt dotyczący zmian podatkowych. Głównym ich celem jest przede wszystkim ułatwienie rozliczeń rocznych podatkowych. Zmiana ta w założeniu powinna mieć pozytywne skutki na relację pomiędzy podatnikiem a urzędem. Projekt zakłada, że deklaracja rozliczeniowa PIT 40-A nie będzie już tak powszechna.
Co to oznacza? Dla organów podatkowych znacznie mniej pracy – szczególnie w okresie rozliczeń rocznych, gdzie ZUS podczas rozliczeń rocznych tonął pod napływem zajęć komorniczych. Dla emerytów i świadczeniobiorców w założeniu sytuacja się nie pogorszy. Podatnik rozliczy się sam, ponieważ otrzyma od organu rentowego PIT-11-A, na podstawie którego system w ramach usługi Twój e-PIT wygeneruje zeznanie. Przypomnijmy, że rok 2018 był pierwszym rokiem, za który rozliczył nas urząd skarbowy. Ta zmiana była znacznym ułatwieniem dla wszystkich podatników, ponieważ nie trzeba było stać w kolejkach, ani nawet wychodzić z domu.
Zmiana dotycząca ograniczenia wystawiania PIT-40A przez organy rentowe to tak naprawdę ukłon w ich stronę. Jak podkreśla ministerstwo: „nowe przepisy dostosowują też obowiązujące regulacje do zmieniającej się rzeczywistości”. W przypadku PIT 40-A zmiana wydaje się jednak korzystna dla samych organów podatkowych, a nie podatników.
Zgodnie z komunikatem zmiana dotycząca PIT 40-A ma zacząć obowiązywać od 1 kwietnia 2020. Po wejściu w życie przepisów nastąpi znaczne rozszerzenie katalogu przypadków, w których organ rentowy jest zwolniony z obowiązku sporządzania rocznego obliczenia podatku. Od przyszłego roku podatnicy otrzymujący świadczenia z ZUS lub KRUS będą w większości przypadków rozliczać się sami na podstawie otrzymanego z tej instytucji PIT 11-A. PIT 40-A będzie już wystawiany sporadycznie, tylko w określonych sytuacjach.