Zakup perfum teoretycznie może wydawać się prosty. W końcu wchodzimy do perfumerii, wąchamy kilka zapachów, wybieramy ten najlepszy i kupujemy, prawda? Jednak niestety, jeżeli chcemy wybrać perfumy, z których będziemy naprawdę zadowoleni, warto nieco przedłużyć całą procedurę. Przede wszystkim pamiętajmy, że aby rzeczywiście poznać zapach, powinniśmy nosić go na sobie przez przynajmniej kilka godzin, dlatego próbowanie kilku czy nawet kilkunastu perfum jednocześnie nie jest dobrym pomysłem. Popsikanie papierka też nie przyniesie zamierzonego efektu. Najlepiej zaaplikować zapach na przegub dłoni.
Dlaczego to wszystko jest takie ważne? Jeżeli chcemy kupić dobre perfumy, musimy wydać na nie określoną, zazwyczaj niemałą sumę pieniędzy. Szkoda więc byłoby wyrzucić pieniądze w błoto, kupując je pod wpływem impulsu czy za sprawą ładnego flakonika, a następnie w ogóle ich nie używać. Czy da się kupować perfumy w ciemno? Czy zapach jako prezent to dobry pomysł? Na te i inne pytania poznasz odpowiedź, czytając niniejszy artykuł.
Czy zakupy perfum w ciemno to dobry pomysł?
Zakupy w ciemno zdecydowanie mogą się nie udać. W dzisiejszych czasach wszystko kupujemy online, wybór perfum w ten sposób wydaje się więc niemal oczywisty, jednak zanim zdecydujemy się na coś - wypróbujmy. Idźmy do perfumerii lub zamówmy próbki. Zazwyczaj są one niedrogie, a dzięki nim możemy dokładnie poznać zapach, który chcemy kupić. Oczywiście, można próbować, kupując perfumy na podstawie opisu, jednak musimy pamiętać, że na każdym ciele będą one pachniały inaczej, tym samym opis może nie być wystarczający. Dlatego też jeżeli tylko mamy możliwość, starajmy się poznać zapach.
Perfumy jako prezent?
W przypadku kupna perfum jako prezentu może być podobnie jak w przypadku zapachów wybieranych w ciemno. Przede wszystkim, jeżeli zdecydujemy się podarować komuś flakonik, musimy dokładnie znać gust obdarowywanej osoby. Najlepiej sprawdzić lub po prostu zapytać, jaki zapach jest jej ulubionym lub wybrać się z nią na zakupy. Wówczas zyskamy pewność, że sprezentujemy coś, co naprawdę się przyda. Ewentualnie można jeszcze podpytać o ulubioną nutę zapachów. Chociaż w taki sposób możemy zawęzić pole poszukiwań.
Ulubiona nuta zapachów
Wyróżniamy 5 nut zapachów, które warto poznać przed zakupem perfum w ciemno lub jako prezent.
- Świeży (zielony) - są to perfumy cytrusowe, świeże, bardzo lekkie, częściej wybierane przez osoby młode, aktywne. Zapachy nie kojarzą się z elegancją, raczej sportowym, luźnym, delikatnym stylem.
- Kwiatowy - biorąc pod uwagę to, jak wiele kwiatów i zapachów można zawrzeć w tej kategorii, trudno o dokładne jej sprecyzowanie, jednak zazwyczaj nutę tą określa się jako romantyczną. Może być lekko różana, z dodatkiem truskawki lub bergamotki. Są to zapachy raczej słodkie. Warto zwrócić uwagę na grupę kwiatów w tej nucie, wtedy łatwiej wyobrazić sobie, z jakimi perfumami mamy do czynienia.
- Owocowy - w tej nucie zapachowej, podobnie jak w kwiatowej, przekrój może być tak szeroki, że trudno dokładnie ją określić, jednak zazwyczaj są to zapachy słodkie lub słodko-kwaśne, które łatwo się ulatniają, by pozostawić na skórze nutę zaliczaną do perfum świeżych.
- Drzewny - są to zapachy ciepłe, bardzo ciężkie, które zazwyczaj wybierają osoby dojrzałe. Utrzymują się bardzo długo.
- Orientalny - zapachy orientalne są ciężkie, czasami wręcz duszące, określane jako zmysłowe, a zaliczyć można do nich np. piżmo czy wanilię.
Wybór perfum - 3 nuty zapachowe
Jak długo wybierasz perfumy? Musisz wiedzieć, że powąchanie nadgarstka tuż po spryskaniu go, może nie oddać głębi zapachu. Perfumy pachną inaczej po pewnym czasie i podczas wyboru warto brać to pod uwagę. Znane są trzy nuty zapachu - nuta głowy, serca i baza. O co chodzi?
- Nuta głowy - jest zapachem, który czujemy od razu po spryskaniu ciała. Utrzymuje się do ok. pół godziny, jest najbardziej intensywna.
- Nuta serca - jest to nuta najważniejsza, ponieważ wtedy perfumy łączą się z zapachem naszego ciała. Mówi się, że te same perfumy pachną na każdej osobie inaczej i jest to prawda. Dlatego warto poczuć, jak zapach komponuje się z nami. Może się okazać, że początkowo wszystko jest w porządku, a po pewnym czasie już wcale nie jesteśmy zachwyceni. Nuta serca utrzymuje się ok. 4 godzin.
- Baza - jest zapachem, który pozostaje z nami najdłużej. Ją również warto znać, jednak może to nie być proste, ponieważ perfumy, które kilka godzin są już na ciele, mogą być dla nas niewyczuwalne.
Jak intensywny może być zapach?
Pozostaje jeszcze kwestia intensywności zapachu. Warto zwrócić uwagę na oznaczenia.
- Perfumy (parfum) - ok. 25 do 40% olejków zapachowych rozpuszczonych w mocnym alkoholu.
- Woda perfumowana (eau de parfum) - ok. 10 do 15% olejków rozpuszczonych ze znacznie mniejszą zawartością alkoholu.
- Woda toaletowa (eau de toilette) - maksymalnie 10% olejków rozpuszczonych z alkoholem.
- Woda kolońska (eau de cologne) - od 2 do 5% olejków rozpuszczonych z alkoholem.
- Mgiełka (eau fraiche) - maksymalnie 3% olejków rozpuszczonych z alkoholem.
Dzięki tym poradom wybór perfum powinien okazać się znacznie łatwiejszy, nawet jeżeli dokonywany jest w ciemno. Warto znać pewne oznaczenia zawarte na flakonikach czy w opisie, aby mieć pewność, że kupujemy coś, czego naprawdę będziemy używać. Dobre perfumy są nie bez powodu dużym wydatkiem, a zazwyczaj, jeżeli wydajemy na coś więcej pieniędzy, chcemy, by było najwyższej jakości. Tak samo z pewnością jest w przypadku perfum.
Pamiętajmy, by przede wszystkim kierować się własnym gustem i nie słuchać opinii innych ludzi, ponieważ to my będziemy obcować z zapachem na co dzień i to przede wszystkim nam ma się on podobać. Poświęćmy też na wybór więcej czasu i bądźmy cierpliwi, co na pewno się nam opłaci.