Tło strzałki Strzałka
0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Czy kleszcze są niebezpieczne także w miastach?

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Trudno znaleźć kogoś, kto jest ich zwolennikiem, bo choć kleszcze są małe i pozornie można pomyśleć, że nic nie mogą zrobić komuś wielokrotnie większemu od nich, potrafią uprzykrzyć życie. Ich pożywieniem jest krew, czyhają więc w trawach czy zaroślach, by przenieść się na człowieka lub zwierzę i zaspokoić głód. Samo wspomnienie o nich powoduje nieprzyjemne swędzenie, a świadomość ich obecności może skutecznie zepsuć wyprawy do lasu. Czym tak naprawdę są kleszcze? Jak się przed nimi chronić? Jak wyglądają objawy chorób, które mogą przenosić? Odpowiadamy w niniejszym artykule.

Kleszcze - charakterystyka

Kleszcze to pajęczaki, które w ostatnich latach rozmnażają się licznie, a ich populacja wciąż rośnie. Ich pożywieniem jest krew, dlatego chętnie żerują na ciałach zwierząt i ludzi. Choć mówi się, że reagują na kolory, jest to jeden z krążących o nich mitów - kleszcze bowiem nie mają oczu, a potencjalną ofiarę (czy raczej potencjalny posiłek) wyczuwają. Czują one dwutlenek węgla, więc wiedzą, że ktoś w ich otoczeniu oddycha.

Żyją w trawach i niskich krzakach, lubią wilgoć, nie znoszą za to upałów, które ograniczają ich aktywność. Dlatego też najsilniej dają się we znaki wczesną wiosną i jesienią, jednak to nie znaczy, że latem nic nam nie grozi. Nie spadają z drzew i nie żyją na nich, to kolejny mit powtarzany od wielu lat.

Kleszcze lubią zagłębienia ciała, dlatego też często umiejscowić się mogą pod kolanami, w pachwinach, w zgięciu łokcia czy za uchem.

Dlaczego nie czujemy ich ukłucia i często zauważamy je w naszym ciele przypadkowo? Dzieje się tak, ponieważ wkłuwając się w skórę, wypuszczają do rany ślinę, która znieczula skórę.

Czy kleszcze żyją także w miastach?

Przez długie lata uważano, że najbardziej zagrożonymi przez kleszcze miejscami są lasy. Rzeczywiście, jest ich tam wiele, szczególnie przy leśnych drogach, jednak aktualnie tak naprawdę żyją one wszędzie - w parkach, na trawnikach, na działkach. Przez łagodne zimy i ocieplenie klimatu jest ich mnóstwo, a aktywność rozpoczynają już od marca. Dlatego też błędne jest stwierdzenie, że nie trzeba przejmować się kleszczami w mieście. Aktualnie każde miejsce, gdzie rośnie trawa czy inne rośliny i jest tak w miarę wilgotno, może być miejscem, gdzie żyją te pajęczaki. Dlatego też jeżeli wybieramy się w takie miejsca, warto nałożyć spodnie z długą nogawką, którą schowa się w skarpetach. Być może nie wygląda to atrakcyjnie, jednak może nas ochronić przed ugryzieniem.

W Polsce największe skupiska kleszczy występują w województwie podlaskim, pomorskim, warmińsko-mazurskim, mazowieckim, opolskim i lubelskim.

Jak usunąć kleszcza?

Jeżeli zauważymy na naszym ciele kleszcza, postarajmy się nie panikować. Z pewnością nie wolno próbować smarować go masłem lub podpalać - to niedopuszczalne. Zdenerwowany pajęczak może zacząć pluć lub wymiotować do rany na ciele człowieka, tym samym przeniesie tam więcej bakterii.

Przygotujmy pęsetę, złapmy nią za głowę kleszcza i zdecydowanym ruchem usuńmy go z ciała. Warto zrobić to pewnym ruchem, wszelkie niepotrzebne aktywności mogą doprowadzić do zdenerwowania, o którym wspominaliśmy już powyżej.

Po usunięciu kleszcza należy zdezynfekować ręce oraz pęsetę.

Czy kleszcze przenoszą choroby?

Kleszcze przenoszą choroby, jednak co trzeba podkreślić - nie wszystkie osobniki! Dlatego też nie każde ugryzienie może być jednoznaczne z zarażeniem się. Jednak przezorny zawsze ubezpieczony, dlatego po usunięciu kleszcza warto wybrać się do lekarza.

Przyjrzyjmy się objawom dwóm najpowszechniejszym chorobom, które przenoszą te pajęczaki.

Borelioza - objawy

Początkowym objawem boreliozy jest rumień, który pojawia się w miejscu ukąszenia kleszcza tydzień lub dwa tygodnie po ugryzieniu. Pamiętajmy jednak, że nie u wszystkich chorych się on pojawia. Przypomina on tarczę, jest mocno czerwony, rozrasta się i może wędrować. Jeżeli utrzymuje się na skórze przez 30 dni, bakterie mogą zostać wchłonięte do krwi i w tym momencie rozpoczyna się drugi, poważniejszy etap choroby. Osoba zarażona boreliozą czuje się wówczas, jak gdyby chorowała na grypę, objawem może być też zmienność nastrojów, stany depresyjne, brak koncentracji czy zmęczenie i wypadanie włosów. W nielicznych przypadkach może dojść również to zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, którego symptomami są ból głowy, nudności czy wymioty.

Borelioza nie jest jednak jednoznaczna. Właściwie każdy pacjent może mieć odmienne objawy, dlatego uniwersalny wykaz symptomów niestety nie istnieje.

Kleszczowe zapalenie mózgu - objawy

Kleszcze mogą przenosić również kleszczowe zapalenie mózgu. Jest to ciężka choroba, która jednak nie zdarza się często. Można się również na nią zaszczepić, jeżeli więc udajemy się w miejsce szczególnie zagrożone, warto to zrobić. Kleszczowe zapalenie mózgu to choroba układu nerwowego, która początkowo ma objawy podobne do grypy. Po tym etapie może ustąpić lub rozpocząć kolejną, poważniejszą fazę - u dorosłych zapalenie mózgu, u dzieci natomiast zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, o których wspominaliśmy już powyżej.

Po każdej wizycie w lesie czy innym miejscu, w którym istnieje niebezpieczeństwo występowania kleszczy, należy dokładnie obejrzeć swoje ciało i ubrania, aby mieć pewność, że pajęczak nie wessał się w naszą skórę. Kiedy jednak znajdziemy go, nie wpadajmy w panikę i udajmy się do lekarza.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów