Od paru tygodni w sklepach internetowych można natknąć się na produkty spożywcze jak i środki czystości o ponad 100% wyższych cenach niż w sklepach. Wielu internautów skarży się na forach czy portalach społecznościowych na tak zawyżone ceny, przez co podstawowe produkty stają się towarem luksusowym. Na ratunek konsumentom UOKiK powołało specjalny zespół, który ma wziąć pod lupę podwyższone ceny żywności i środków chemicznych.
Podwyższone ceny żywności skąd to wynika?
Im bliżej koronawirus zbliżał się do Polski tym ludzie wpadali w większy niepokój, co podsycały dodatkowo fałszywe informacje krążące po internecie w tym temacie. Taki okres był bardzo owocny dla przedsiębiorców, którzy wykorzystując niepokój społeczny zachęcali konsumentów do zakupu zbyt drogich produktów wmawiając, że mogą one ich uchronić przed zarażeniem. W późniejszym okresie pojawiły się informację o tym, że premier zakazał sprzedaży środków antywirusowych, o czym pisaliśmy w artykule Zakaz sprzedaży środków antywirusowych na OLX i Allegro
Czy problem nieuczciwej konkurencji zostanie ograniczony?
Tomasz Chróstny, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów ogłosił, że coraz częściej docierają do niego informacje o rażąco podwyższonych cenach, co skłoniło go do powołania specjalnego zespołu w urzędzie, który będzie składał się z pracowników UOKiK oraz Inspekcji Handlowej. Powołany zespół ma za zadanie monitorowania cen produktów w głównie internecie, ale także w sklepach stacjonarnych i sieciach handlowych. Jeżeli praktyki zostaną potwierdzone to zostaną podjęte kolejne kroki w tej sprawie.
Czy będą kary?
Pierwszym krokiem w powstrzymaniu nieuczciwej konkurencji w przypadku małych i średnich przedsiębiorstw miałoby być wstrzymanie u nich dostaw towarów. UOKiK nie wyklucza także pojawienia się dodatkowych mechanizmów sankcyjnych dla przedsiębiorców, którzy chcą zarobić na strachu innych obywateli.
Jak na razie UOKiK nie odnosi się do działań w sprawie dużych przedsiębiorstw działających w ramach nieuczciwej konkurencji, ani nie podaje szczegółowych działań jakie mieliby podjąć w celu jej ograniczenia.