0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Ryczałt z wynajmu – jakie zmiany od 2021 roku?

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Zmiany w ryczałcie już od 2021 roku! Osoby wynajmujące prywatne nieruchomości będą mogły płacić z tego tytułu ryczałt od przychodów – tak postanowiło Ministerstwo Finansów. Wprowadzone zmiany staną się korzystne dla wielu osób, ponieważ podatek do zapłaty będzie niższy – skończą się wszelkie spory z urzędami skarbowymi! Przeczytaj, komu będzie przysługiwał ryczałt z wynajmu!

Ryczałt z wynajmu aktualnie

W 2020 roku stawka ryczałtu od przychodu z wynajmowanych mieszkań wynosi:

  • 8,5% dla przychodów nieprzekraczających 100 000 zł;

  • 12,5% dla przychodów przekraczających 100 000 zł.

Podatnicy rozliczający się z podatku od wynajmowanych mieszkań na zasadach ogólnych muszą regulować go według stawki 17% lub 32%, a według podatku liniowego – 19%.

Co do zasady podatnik zobowiązany jest opodatkować wszystkie przychody wynikające z wynajmu z posiadanych nieruchomości w danym roku podatkowym. Oprócz samego wynajmu należy opodatkować wszystkie umowy, m.in. za najem, podnajem, dzierżawę itp. 

Ryczałt z wynajmu jest płacony przez osoby, które wynajmują swoje prywatne nieruchomości – fiskus nieraz zwracał uwagę, że osoba wynajmująca nieruchomości działa jak przedsiębiorstwo: ze względu na charakter zarobkowy oraz powtarzalny cykl prowadzenia wynajmu danej nieruchomości, i dlatego też wymagał wyższego podatku. Problemem jest brak definicji w przepisach, które określałyby, kiedy wynajem jest prywatny, a kiedy prowadzony w ramach działalności gospodarczej. Zatem wprowadzone zmiany rozwiążą dotychczasowy spór.

Ryczałt z wynajmu – zmiany od 2021 roku

Zmiany w ryczałcie będą najbardziej pożyteczne dla osób, które nie ponoszą dużych kosztów przy wynajmowanych nieruchomościach. Ci, które rozliczają się z podatku PIT, mogą przejść z zasad ogólnych czy liniowych na ryczałt, który będzie dla nich bardziej opłacalny.

Zmiany zawarte w projekcie nowelizacji ustaw, m.in. o PIT, CIT i zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, są następujące:

  • ryczałt ewidencjonowany będą mogły płacić osoby, które wynajmują prywatne mieszkania w ramach prowadzonej działalności;

  • limit przychodów, które umożliwia stosowanie uproszczonej formy, zwiększy się od 250 000 euro do 2 000 000 euro;

  • ryczałt ewidencjonowany będą mogły stosować osoby prowadzące działalność gospodarczą, która obecnie jest wyłączona z ryczałtu.

Podsumowując, od 2021 roku zryczałtowany podatek będą mogły płacić również osoby wynajmujące nieruchomości w ramach działalności gospodarczej. Obecnie nie jest to możliwe. Warto dodać, że takie rozwiązanie wyklucza rozliczanie kosztów w przypadku opodatkowania ryczałtem.

 

Obecnie zryczałtowany podatek

Od 2021 roku zryczałtowany podatek

Wynajem prywatny

Tak

Tak

Wynajem w ramach prowadzonej działalności gospodarczej

Nie

Tak

 

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów