0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Nowe wzory VAT-8 i VAT-9M - rozporządzenie Ministra Finansów

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Jak wynika z rozporządzenia resortu finansów, które zostało już opublikowane w Dzienniku Ustaw, od października 2020 roku będą obowiązywały nowe wzory VAT-8 i VAT-9M. Nadchodzące zmiany mogą dotyczyć około 7,5 tys. podatników! Sprawdź najważniejsze szczegóły dotyczące nowego rozporządzenia.

Deklaracja VAT-9M i VAT-8 - kogo dotyczy?

Podatnicy, którzy są podmiotowo bądź przedmiotowo zwolnieni z VAT, w niektórych przypadkach mają obowiązek rozliczyć podatek VAT od dokonywanych nabyć. Do tego celu służą właśnie deklaracja VAT-9M oraz VAT-8.

  • Deklaracja VAT-9M

Deklaracja VAT-9M odnosi się do podatników, którzy są zwolnieni z VAT, ale dokonują m.in. nabycia usług z UE oraz spoza UE lub usług, dla których nabywca rozlicza podatek VAT. W przypadku VAT-9M termin zapłaty podatku VAT jest do 25. dnia miesiąca następnego, ale po miesiącu powstania obowiązku podatkowego w VAT z tytułu dokonania tych zakupów. Deklarację VAT-9M podatnik ma obowiązek złożyć jedynie za miesiąc, w którym dokonał importu usług albo świadczenia usług, gdzie podatnikiem jest nabywca (o czym więcej w artykule: Formularz VAT-9M z omówieniem).

  • Deklaracja VAT-8

Formularz VAT-8 dotyczy tych samych transakcji co w przypadku VAT-9M, ale składany jest jedynie przez podatników, którzy dobrowolnie lub obowiązkowo zarejestrowali się do transakcji unijnych (WNT). Deklaracje VAT-8 składa się w okresach miesięcznych i – w odróżnieniu do deklaracji VAT-9M – niezależnie od tego, czy podatnik dokonał transakcji skutkujących powstaniem obowiązku podatkowego, czy też nie (o czym więcej w artykule: Formularz VAT-8 z omówieniem).

Nowe wzory VAT-8 i VAT-9M 

Nowe wzory deklaracji VAT-8 i VAT-9M, z których podatnicy korzystać będą od października 2020 roku, tylko nieznacznie różnią się od swoich wcześniejszych odpowiedników – zostały uaktualnione publikatory i dokonano drobnych zmian uściślających i redakcyjnych.

Modyfikacje dotyczące nowych wzorów deklaracji zostaną wprowadzone przez Ministra Finansów wraz z rozporządzeniem w sprawie wzorów deklaracji o podatku od towarów i usług od podmiotów innych niż zarejestrowane jako podatnicy VAT czynni z 14 września 2020 roku.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów