0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Snapchat - co to takiego i do czego służy?

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Snapchat, czyli znikające zdjęcia - ten multimedialny komunikator wyceniony został na ponad trzy miliardy dolarów. Aplikacja już od trzech lat bije rekordy popularności na całym świecie. Co sprawiło, że obecnie korzysta z niej ponad 100 milionów użytkowników? Co to jest Snapchat i dlaczego tak chętnie go używamy? Gdzie kryje się fenomen znikających zdjęć?

Snapchat to internetowy komunikator, który zagościł na naszym rynku około trzech lat temu. Dziś korzysta z niego 100 milionów użytkowników, chociaż nieaktywnych kont jest znacznie więcej. Według statystyk każdego dnia internauci przesyłają między sobą około 700 milionów filmów oraz zdjęć. Aplikacja ta nie jest skomplikowana. Program umożliwia szybką i prostą wymianę plików multimedialnych. Całość została dodatkowo wzbogacona możliwością komunikacji tekstowej oraz wideo, jednakże opcje te pojawiły się całkiem niedawno. Można pomyśleć, że takich komunikatorów jak Snapchat jest w Internecie naprawdę wiele. Aplikacja wyróżnia się jednak drobnym elementem – automatycznym kasowaniem treści przesyłanych między użytkownikami. Wydaję się, że coś takiego nie ma racji bytu. Warto jednak wziąć pod uwagę, że sam twórca popularnego portalu społecznościowego o nazwie Facebook, proponował twórcom Snapchata trzy miliony dolarów za wykupienie praw do aplikacji. Komunikator posiada również możliwość publikowania Stories – krótkich filmików bądź zestawu fotografii udostępnianych na ogólnym forum bądź tylko wybranej osobie.

Darmowy i prosty w obsłudze Snapchat

Instalacja programu jest dziecinnie prosta. Użytkownicy systemów Android oraz iOS mogą pobrać Snapchat z oficjalnych platform sklepowych. Niestety, użytkownicy posiadający Windows Phone nie mają możliwości ściągnięcia komunikatora. Jakiś czas temu pojawiła się nieoficjalna snap-aplikacja, ale z racji dużej liczby wyciekających zdjęć twórcy Snapchata usilnie walczą z każdym przejawem kopiowania i naśladowania ich programu. Dziś nic nie wiadomo o tym, czy komunikator będzie dostępny na Windows Phone.

Po zainstalowaniu aplikacji, niezbędne jest utworzenie indywidualnego konta Snapchat. To również nie sprawia większych trudności – wystarczy podać adres e-mail, datę urodzenia oraz numer telefonu. Z komunikatora mogą korzystać wyłącznie te osoby, które ukończyły 13. rok życia. Następnie wybieramy nazwę użytkownika, która będzie widoczna dla naszych znajomych (nieznajomych również) i hasło. Pierwsze uruchomienie Snapchata wiąże się z weryfikacją kontaktów zapisanych w naszym telefonie – program automatycznie wyszukuje i dodaje do listy naszych znajomych kontakty, które również z niego korzystają. Oczywiście możemy dodawać je także ręcznie, aczkolwiek jest przy tym o wiele więcej pracy.

Wydaje się, że Snapchat jest prosty pod każdym względem. Niewielka liczba funkcjonalności sprawia, że z programem poradzą sobie zarówno młodsi, jak i starsi. Po uruchomieniu aplikacja wyświetla nam się moduł aparatu fotograficznego. W górnym lewym rogu ekranu możemy włączyć bądź wyłączyć lampę błyskową, w prawym przełączyć między przednią a tylną kamerą, w prawym dolnym rogu przejść do listy wiadomości, a w lewym do listy kontaktów. Niewątpliwie działanie Snapchata jest w stanie opanować każdy. Najobszerniejszym elementem programu jest oczywiście moduł aparatu. Duży, okrągły spust migawki umiejscowiony na samym dole ekranu umożliwia nam zrobienie zdjęcia (krótkie przyciśnięcie) bądź nagranie filmu (długie przyciśnięcie). Zarówno filmy, jak i zdjęcia możemy w dowolny sposób przyozdabiać i upiększać – rysować nań różnymi kolorami, dodawać tekst i proste grafiki.

Gdy już wykonamy zdjęcie/film i dodamy wszystkie interesujące nas efekty, możemy udostępnić materiał. Początkowo wybieramy czas, przez jaki będzie on dostępny dla naszego odbiorcy. Domyślnie ustawiona wartość wynosi tylko trzy sekundy. Program umożliwia dowolność w tym zakresie, aczkolwiek w przedziale od jednej do 10 sekund. Przygotowaną wiadomość wysyłamy odbiorcy, który będzie miał dokładnie tyle sekund, ile poprzednio ustawiliśmy, by się jej przyjrzeć.

Snapchat, czyli komunikacja tekstowa oraz wideo

Snapchat posiada również opcję komunikacji tekstowej oraz wideo między użytkownikami. Tak samo jak w przypadku zdjęć i filmów, wszelkie ślady rozmów są usuwane. W tym jednak przypadku istnieje opcja zapisania konwersacji, a tym samym zapobiegnięcia ich definitywnej utracie. Ostatnia funkcjonalność popularnego Snapchata nawiązuje do portali społecznościowych. Możemy, bowiem publikować Stories (Historię). Stories to zbiór zdjęć bądź filmów, który może być udostępniany większej grupie osób – wybranym użytkownikom lub publicznie. W porównaniu do standardowych zdjęć, te usuwane są dopiero po 24 godzinach.

Niewątpliwie należy również wspomnieć o module Snapcash. Nie jest on jeszcze dostępny w naszym kraju, aczkolwiek można śmiało przypuszczać, że to tylko kwestia czasu. Snapcash umożliwia szybkie i sprawne przesyłanie pieniędzy pomiędzy użytkownikami. Możliwość korzystania z tej opcji uzależniona jest od posiadania karty płatniczej bądź kredytowej. Niezbędne jest bowiem wpisanie jej numeru w opcjach aplikacji.

Snapchat cieszy się niesamowicie dużą popularnością dzięki bardzo wysokiemu poziomowi kontroli prywatności. W opcjach programu możemy zdefiniować, z kim chcemy nawiązywać kontakt oraz kto może posiadać dostęp do Stories. Czy to oznacza, że Snapchat nie ma wad? Dla większości z nas problematyczny będzie fakt, że komunikator dostępny jest wyłącznie w języku angielskim.

Do czego w takim razie może posłużyć nam Snapchat? Automatyczne usuwanie konwersacji oraz zdjęć nie wydaje się zbytnio przydatne. To rozwiązanie ma jednak swoje zalety – niczym nie ograniczamy pamięci naszego smartfona. Jaki jest najpopularniejszy rodzaj przesyłanych fotografii? Oczywiście selfie, które biją rekordy popularności na całym świecie. Nie wiadomo jednak dlaczego na drugim miejscu uplasowały się fotografie jedzenia. Nie da się ukryć, że Snapchat pełni dużą rolę w tzn. sextingu. Użytkownicy wymieniają się między sobą roznegliżowanymi zdjęciami. Oczywiście jest również grupa osób, która korzysta z komunikatora w celach komunikacji tekstowej oraz wideo.

Snapchat - zalety

Snapchat posiada wiele zalet. Niewątpliwie automatyczne usuwanie przesłanych zdjęć, filmów i prowadzonych konwersacji jest jedną z nich. Dodatkowo dużym atutem jest możliwość komunikacji wideo oraz tekstowej, a także tworzenie własnego Stories. Na uwagę zasługuje również łatwy w obsłudze interfejs programu. Miejmy nadzieję, że niedługo również użytkownicy Windows Phone będą mogli cieszyć się snapowaniem.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów