Poradnik Przedsiębiorcy

Snapchat - co to takiego i do czego służy?

Snapchat, czyli znikające zdjęcia - ten multimedialny komunikator wyceniony został na ponad trzy miliardy dolarów. Aplikacja już od trzech lat bije rekordy popularności na całym świecie. Co sprawiło, że obecnie korzysta z niej ponad 100 milionów użytkowników? Co to jest Snapchat i dlaczego tak chętnie go używamy? Gdzie kryje się fenomen znikających zdjęć?

Snapchat to internetowy komunikator, który zagościł na naszym rynku około trzech lat temu. Dziś korzysta z niego 100 milionów użytkowników, chociaż nieaktywnych kont jest znacznie więcej. Według statystyk każdego dnia internauci przesyłają między sobą około 700 milionów filmów oraz zdjęć. Aplikacja ta nie jest skomplikowana. Program umożliwia szybką i prostą wymianę plików multimedialnych. Całość została dodatkowo wzbogacona możliwością komunikacji tekstowej oraz wideo, jednakże opcje te pojawiły się całkiem niedawno. Można pomyśleć, że takich komunikatorów jak Snapchat jest w Internecie naprawdę wiele. Aplikacja wyróżnia się jednak drobnym elementem – automatycznym kasowaniem treści przesyłanych między użytkownikami. Wydaję się, że coś takiego nie ma racji bytu. Warto jednak wziąć pod uwagę, że sam twórca popularnego portalu społecznościowego o nazwie Facebook, proponował twórcom Snapchata trzy miliony dolarów za wykupienie praw do aplikacji. Komunikator posiada również możliwość publikowania Stories – krótkich filmików bądź zestawu fotografii udostępnianych na ogólnym forum bądź tylko wybranej osobie.

Darmowy i prosty w obsłudze Snapchat

Instalacja programu jest dziecinnie prosta. Użytkownicy systemów Android oraz iOS mogą pobrać Snapchat z oficjalnych platform sklepowych. Niestety, użytkownicy posiadający Windows Phone nie mają możliwości ściągnięcia komunikatora. Jakiś czas temu pojawiła się nieoficjalna snap-aplikacja, ale z racji dużej liczby wyciekających zdjęć twórcy Snapchata usilnie walczą z każdym przejawem kopiowania i naśladowania ich programu. Dziś nic nie wiadomo o tym, czy komunikator będzie dostępny na Windows Phone.

Po zainstalowaniu aplikacji, niezbędne jest utworzenie indywidualnego konta Snapchat. To również nie sprawia większych trudności – wystarczy podać adres e-mail, datę urodzenia oraz numer telefonu. Z komunikatora mogą korzystać wyłącznie te osoby, które ukończyły 13. rok życia. Następnie wybieramy nazwę użytkownika, która będzie widoczna dla naszych znajomych (nieznajomych również) i hasło. Pierwsze uruchomienie Snapchata wiąże się z weryfikacją kontaktów zapisanych w naszym telefonie – program automatycznie wyszukuje i dodaje do listy naszych znajomych kontakty, które również z niego korzystają. Oczywiście możemy dodawać je także ręcznie, aczkolwiek jest przy tym o wiele więcej pracy.

Wydaje się, że Snapchat jest prosty pod każdym względem. Niewielka liczba funkcjonalności sprawia, że z programem poradzą sobie zarówno młodsi, jak i starsi. Po uruchomieniu aplikacja wyświetla nam się moduł aparatu fotograficznego. W górnym lewym rogu ekranu możemy włączyć bądź wyłączyć lampę błyskową, w prawym przełączyć między przednią a tylną kamerą, w prawym dolnym rogu przejść do listy wiadomości, a w lewym do listy kontaktów. Niewątpliwie działanie Snapchata jest w stanie opanować każdy. Najobszerniejszym elementem programu jest oczywiście moduł aparatu. Duży, okrągły spust migawki umiejscowiony na samym dole ekranu umożliwia nam zrobienie zdjęcia (krótkie przyciśnięcie) bądź nagranie filmu (długie przyciśnięcie). Zarówno filmy, jak i zdjęcia możemy w dowolny sposób przyozdabiać i upiększać – rysować nań różnymi kolorami, dodawać tekst i proste grafiki.

Gdy już wykonamy zdjęcie/film i dodamy wszystkie interesujące nas efekty, możemy udostępnić materiał. Początkowo wybieramy czas, przez jaki będzie on dostępny dla naszego odbiorcy. Domyślnie ustawiona wartość wynosi tylko trzy sekundy. Program umożliwia dowolność w tym zakresie, aczkolwiek w przedziale od jednej do 10 sekund. Przygotowaną wiadomość wysyłamy odbiorcy, który będzie miał dokładnie tyle sekund, ile poprzednio ustawiliśmy, by się jej przyjrzeć.