99,9% dorosłych Polaków ma próchnicę. To przerażająca statystyka. Lepiej nie jest w przypadku dzieci - wśród przedszkolaków cierpi na nią 70% dzieci. Plasujemy się na najniższych miejscach w europejskich statystykach dotyczących jamy ustnej. Zazwyczaj reagujemy za późno, mamy nadzieję, że objawy miną i wystarczy tabletka przeciwbólowa. Tak jednak nie jest, a coraz więcej Polaków po 40. roku życia nosi już sztuczną szczękę. Niektóre usługi bywają drogie, jednak najczęściej podawana przyczyna to paniczny strach przed dentystą. Dlaczego warto go przezwyciężyć?
Strach przed dentystą – złe doświadczenia
Wizyta u dentysty to dla wielu Polaków traumatyczne wydarzenie. Przede wszystkim wiąże się to z tym, że kojarzy się ona z bólem, nieprzyjemnym dźwiękiem i często ogromnym stresem. Warto jednak nie zapominać, że zdrowe zęby to także zdrowy organizm i lepsze samopoczucie. Kontrolne wizyty pozwolą na zwalczanie problemów w zalążku. Piękny uśmiech to wspaniała wizytówka, niestety trudno go utrzymać, jeżeli strach przed dentystą jest silniejszy.
Bardzo często słyszy się o złych doświadczeniach w trakcie tego rodzaju wizyt. Coś bardzo boli, lekarz nie chce nam uwierzyć, jest nieprofesjonalny, nie podaje znieczulenia… To naprawdę może nas zrazić i powodować duży stres przed nawet najmniej poważnymi zabiegami. Aktualnie jednak właściwie każdy zabieg odbywa się całkowicie bezboleśnie, metody zmieniają się z roku na rok i wszystko wygląda zupełnie inaczej niż 10 lat temu. Warto to podkreślać, ponieważ takie historie często opowiadają osoby, które bardzo długo nie były u dentysty i pamiętają tylko złe doświadczenia z dawnych lat. Jest to błędne myślenie. W dzisiejszych czasach dentysta-sadysta już po prostu nie istnieje.
Strach przed dentystą powodem chorób
Nie jest tak, że ból zęba nie ma żadnego wpływu na resztę organizmu. Pewnie wielu z nas kiedyś go poczuło – staje się uciążliwy, bardzo trudny do zniesienia, nie pozwala na jedzenie, czasami powoduje gorączkę. Nieleczona próchnica i inne choroby jamy ustnej mogą prowadzić do silnych, przewlekłych bólów głowy, zatok czy stawów. Oprócz tego zaniedbywanie uzębienia może wpłynąć nawet na nerki czy serce. Jakby tego było mało – zwiększa ryzyko zachorowania na cukrzycę. Jeżeli więc zmagamy się z dziwnymi objawami i nie wiemy, gdzie leży ich źródło, warto zastanowić się, czy nie ma to związku z naszymi zębami.
Skuteczne metody na strach przed dentystą
Nie chodzimy do dentysty, ponieważ się stresujemy. Zdarza się również tak, że narażamy przez to swoje dzieci, ponieważ uważamy, że wizyta wywoła lęk i zdenerwowanie również u nich. Warto jednak pamiętać, że rodzice są wzorem dla swoich dzieci. Należy im pokazać, że strach przed dentystą jest niepotrzebny i dbać o to, aby higiena jamy ustnej była dla nich codziennością. Wtedy na pewno nie będą się bać.
U niektórych osób strach przed dentystą jest wręcz paraliżujący, do tego stopnia, że nie mogą go uspokoić nawet w sytuacji, kiedy bardzo potrzebują wizyty. W skrajnych sytuacjach pacjent może poprosić o znieczulenie ogólne. Jest ono kosztowne, ale gwarantuje, że nie będziemy znać przebiegu wizyty i nic nie poczujemy.
Na szczęście gabinety wychodzą naprzeciw zestresowanym pacjentom. Przede wszystkim często w poczekalni usłyszymy relaksującą muzykę, która pomoże się uspokoić. Co więcej, w niektórych gabinetach podawana jest nawet melisa. Warto wypić ją także przed wyjściem z domu, aby mogła ukoić nasze nerwy. Jeżeli wizyta wydaje nam się czymś nie do przejścia, powinniśmy poprosić bliską osobę, żeby wybrała się z nami. Oprócz tego, że będzie nam raźniej, będziemy mogli również zająć czymś myśli, czekając na swoją kolej.
Dentyści doskonale wiedzą, jakie odczucia wywołują. Jeżeli udamy się do zaufanego, sprawdzonego gabinetu, mamy wręcz 100-procentową pewność, że będą oni robili wszystko, abyśmy stresowali się jak najmniej. Ważna jest chociażby luźna rozmowa, żarty, dokładne tłumaczenie każdego kroku lub przeciwnie, w zależności od tego, czy pacjent chce wiedzieć, co się dzieje.
Oprócz bólu, nieprzyjemnego wiercenia i dźwięków często odstraszający jest również specyficzny zapach i długie kolejki. Na szczęście ten pierwszy coraz częściej jest neutralizowany. Pamiętajmy również o tym, aby nie przychodzić dużo wcześniej, jeżeli nasza wizyta umówiona jest na konkretną godzinę, nie będziemy mieli wówczas czasu, aby rozmyślać na temat tego, co będzie się działo i przede wszystkim – słuchać maszyn, które pracują w gabinecie.
Warto dbać o zdrowy uśmiech, nie tylko dla wyglądu, lecz także – a nawet przede wszystkim – dla zdrowia i dobrego samopoczucia. Jeżeli uda nam się pokonać strach, nie będziemy tego żałować, a wizyty kontrolne przestaną być traumą.