0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Symptomy wypalenia zawodowego - jakie wyróżniamy?

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Czujesz się źle zarówno psychicznie, jak i fizycznie? Wydaje ci się, że jesteś beznadziejnym pracownikiem, brakuje ci motywacji i coraz trudniej skupić ci się na zadaniach? Przyczyną takiego stanu rzeczy może być wypalenie zawodowe, które może dotknąć każdego z nas. Nie powinniśmy go lekceważyć, ponieważ jego skutki mogą być naprawdę poważne. Przeczytaj niniejszy artykuł i poznaj symptomy wypalenia zawodowego. 

Skąd bierze się wypalenie zawodowe? 

Zanim przedstawimy symptomy wypalenia zawodowego, warto także wspomnieć o tym, skąd taki stan w ogóle może się wziąć. Co może być jego przyczyną? Nie ma jednej odpowiedzi.

Rozczarowanie i frustracja to jeden z powodów, przez które może się ono u nas pojawić. Zdarza się, że przed rozpoczęciem nowej pracy, mamy w głowie jej dokładny obraz. Wyobrażamy sobie, co będziemy robić, jaka będzie atmosfera. Kiedy jednak już pojawiamy się w firmie, okazuje się, że wszystko wygląda inaczej i wcale nie zaskakuje nas pozytywnie. Wtedy już od początku mamy poczucie niechęci, brakuje nam motywacji. Jeśli będziemy tkwić w takim miejscu, te uczucia mogą się potęgować. 

Inną przyczyną wypalenia może być nadmiar stresu. W dzisiejszych czasach jest go w naszym życiu bardzo dużo, a jego nadmiar nie służy naszemu zdrowiu. Jeśli mamy dużo pracy, która jest wymagająca, nie dogadujemy się ze współpracownikami, przełożonymi czy po prostu ciąży na nas duża odpowiedzialność, negatywne emocje mogą znacznie wpływać na nasze samopoczucie. 

Także przemęczenie może być jedną z przyczyn. Bierzemy na siebie zbyt dużo, pracujemy po godzinach, nigdy nie mamy wolnego, mamy mnóstwo zobowiązań… To wszystko może przynosić stres, zmęczenie. Nasz organizm potrzebuje regeneracji, a jeśli nie dajemy mu na to szansy, może się buntować. 

Czymś, co może wpędzić nas w złe samopoczucie jest także umniejszanie sobie i porównywanie się z innymi. Obecnie, w dobie social mediów, możemy podglądać życie ludzi, którzy są bardzo ambitni, dużo robią, osiągają sukcesy – nagle czujemy się przez to coraz gorzej, mamy wrażenie, że my niczego ciekawego w życiu nie robimy, nawet jeśli nie ma to nic wspólnego z rzeczywistością. Widzimy jednak, że ktoś jest wielozadaniowcem, świetnie sobie radzi i dodatkowo znajduje czas na mnóstwo zainteresowań i nagle wydaje nam się, że nic nie potrafimy. To także może sprawić, że pojawi się wypalenie zawodowe.

Symptomy wypalenia zawodowego

Jakie są więc symptomy wypalenia zawodowego? Jak objawia się ten stan? Oczywiście u każdego z nas może ono wyglądać inaczej, ale można zauważyć wiele podobieństw. 

Zmęczenie

Przede wszystkim wypalenie zawodowe często objawia się permanentnym zmęczeniem. To stan, którego nie da się zmienić nawet po porządnej dawce snu. Zdarza się, że jesteśmy przemęczeni, ale w wolny dzień niejako nadrabiamy, odsypiamy całe zmęczenie i czujemy się wtedy znacznie lepiej. Jeśli jednak jest ono stałe, takie weekendowe długie godziny w łóżku nic nie zmienią. Cały czas jedyne o czym marzymy, to wrócenie do domu i położenie się. Mamy wrażenie, że wszystko wymaga dużego wysiłku, brakuje nam sił. Sama myśl o pracy sprawia, że czujemy się jeszcze gorzej.

Niskie poczucie własnej wartości

Wspominaliśmy już, że powodem wypalenia może być porównywanie się z innymi. Wydaje nam się, że wszyscy robią więcej od nas, lepiej, są bardziej ambitni, ich życie to pasmo sukcesów, a my stoimy w miejscu. W związku z tym nasza wiara we własne możliwości jest coraz mniejsza. Czego byśmy nie robili, nawet jeśli wszyscy są z naszej pracy zadowoleni, my jesteśmy przekonani, że do niczego się nie nadajemy, wszystko jest do bólu zwyczajne, nie mamy szans na to, by nasza kariera się rozwinęła. Nasza pewność siebie spada do minimum, a my czujemy się ze sobą coraz gorzej. 

Brak zaangażowania

Jako że ciągle czujemy się zmęczeni, nie mamy sił do pracy, nie wierzymy w to, że możemy coś zrobić dobrze, więc robimy wszystko, by się nie wychylać. Tracimy zaangażowanie w to, co robimy, odsuwamy się od wszelkich inicjatyw, nie wyróżniamy się i omijamy wszelką odpowiedzialność. 

Problemy z koncentracją

Symptomy wypalenia zawodowego wpływają także na to, jak pracujemy. Nagle każde zadanie, nawet stosunkowo proste, może nas przerastać – zupełnie nie możemy się na niczym skupić, nasza efektywność spada. Bardzo łatwo nas rozproszyć.

Nadmierna irytacja

Może się również okazać, że symptomy wypalenia zawodowego to także szybkie irytowanie się wszystkim, co nas otacza, branie wszystkiego do siebie. Coraz bardziej oddalamy się od otoczenia, często jesteśmy podenerwowani, odpowiadamy na wszystko cynicznie, z nikim się nie zgadzamy. Mimo że wcześniej nie mieliśmy takich problemów, coraz częściej popadamy w konflikty. 

Objawy psychosomatyczne

Jeśli długo jesteśmy narażeni na stres, zmęczenie, może się okazać, że zaczynamy chorować fizycznie. Mogą to być częste infekcje, bóle głowy czy innych części ciała, problemy z żołądkiem. Wydawać nam się może, że nie ma to nic wspólnego z naszym samopoczuciem psychicznym, jednak wszystko jest ze sobą powiązane. 

Sięganie po używki

Może zdarzyć się tak, że z powodu zmęczenia, kiepskiego samopoczucia czy małej wiary we własne możliwości, zaczniemy sięgać po używki, by choć przez chwilę poczuć się lepiej. Jeśli odczuwamy większy pociąg do sięgania po nie, to również może być symptom wypalenia. 

Choć o wypaleniu zawodowym mówi się coraz więcej, nierzadko jest ono uznawane za wymysł i coś, co z pewnością nie jest poważne. Warto jednak wiedzieć, że to bardzo poważny stan, który może się skończyć nawet depresją! Dlatego też jeśli zauważamy u siebie symptomy wypalenia zawodowego, nie wahajmy się udać do specjalisty po pomoc! 

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów