0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Podpowiadamy jak skoncentrować się na zadaniach!

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Niemal każdy w dzisiejszych czasach zna sytuację, kiedy siadamy z książką na kanapie, udaje nam się przeczytać dwie strony, ale dostajemy SMS-a, więc postanawiamy na niego odpisać. Rozmowa się przeciąga. Kiedy w końcu wracamy do lektury, przychodzi powiadomienie z maila. Odczytujemy go, odpisujemy, a przy okazji postanawiamy sprawdzić, co słychać w mediach społecznościowych. Po dwóch godzinach okazuje się, że nadal jesteśmy na drugiej stronie książki, ale za to wiemy, co sześciu youtuberów jadło w ciągu dnia. Następnie stwierdzamy, że czytamy książkę bardzo długo, bo naprawdę nie mamy kiedy się za nią zabrać. Często jednak czasu mamy aż nadto, a problem leży w skupieniu. Współcześnie rozpraszaczy jest tak wiele, że skupienie bywa dla wielu z nas ogromnym problemem. Oczywiście nie chodzi tylko o życie prywatne, lecz także o pracę. Jak skoncentrować się na zadaniach? Czy można się tego nauczyć? Podpowiadamy w niniejszym artykule!

Nie mogę się skoncentrować!

Z każdej strony docierają do nas jakieś bodźce. Słuchamy muzyki, rozmawiamy, jednocześnie staramy się coś przeczytać, odpowiadamy na wiadomości, w tle leci jakiś film. Nasz spokój przerywają też wszelkie powiadomienia z aplikacji, SMS-y, ciągle włączony telefon.

Nic więc dziwnego, że wielu z nas zastanawia się, jak skoncentrować się na zadaniach, ponieważ zupełnie nie potrafimy tego zrobić. Wydaje nam się, że właśnie teraz usiądziemy i zrobimy wszystko, co mamy w planach, ale już za chwilę okazuje się, że minęła godzina, a my nie zrobiliśmy nic, bo rozmawialiśmy przez telefon.

Często wydawać się może, że brak skupienia do głównie problem pracowników zdalnych – są w domu, nikt nie kontroluje tego, co robią, mogą w każdej chwili włączyć film, przejrzeć Instagram, napisać do kogoś, zadzwonić, wyskoczyć na zakupy. W takich luźnych warunkach łatwo o spadek koncentracji. Jednak może on dotyczyć wszystkich! W pracy na etacie również czyha na nas wiele rozpraszaczy, poza tym współpracownicy łatwo mogą nas wciągnąć w rozmowę, która znacznie się przedłuży. Dostęp do internetu może sprawić, że zawędrujemy na strony, które nijak nie wiążą się z naszymi obowiązkami. Problemy z koncentracją mają też uczniowie, studenci – chcieliby się uczyć, przeczytać coś na zajęcia, ale ciągle coś ich rozprasza, patrzą w tekst i nie mają pojęcia, co właśnie przeczytali. Z tym problemem zmagać się może właściwie każdy.

Nauka koncentracji

Wielu z nas nie może się skoncentrować. Zwalamy to na nasze roztrzepanie, wydaje nam się, że tacy po prostu jesteśmy i nic tego nie zmieni. Często już od dzieciństwa słyszymy, że jesteśmy nadaktywni i stąd na przykład problemy z nauką. Niewiele jednak się z tym robi – ot, taka natura młodego człowieka.

Takie myślenie jest błędne! Umiejętność koncentracji nie jest czymś, z czym się rodzimy lub nie. Skupienie to coś, co każdy z nas może wyćwiczyć, wystarczą chęci i silna wola. Nasz mózg potrzebuje impulsu, ćwiczeń, aby w końcu zacząć działać tak, jak tego oczekujemy.

Oczywiście, czasami będziemy potrzebowali naprawdę dużo czasu, żeby wyćwiczyć tę umiejętność. Niektóre czynności będą nam przychodziły z łatwością, przy innych ciągle będziemy odczuwać trudności. Najważniejsze jest jednak to, aby nie przejmować się nadto porażkami. Powinny być to dla nas lekcje, z których wyciągamy wnioski. Jeśli stale będziemy się smucić i stresować tym, że nie potrafimy sobie poradzić z rozpraszaczami, będzie jeszcze gorzej. Warto próbować ze spokojem i opanowaniem – nie uda się teraz, uda się za jakiś czas!

Jak skoncentrować się na zadaniach?

Jak więc to zrobić? Jak skoncentrować się na zadaniach, skoro możemy się tego nauczyć? Od czego zacząć? Podpowiadamy!

Przygotuj kartkę i długopis

Dwa proste narzędzia, które mogą ułatwić koncentrację. Kartkę i długopis zawsze warto mieć przy sobie. Na początku dnia możemy rozplanować sobie na niej zadania, które chcemy i musimy wykonać. Podczas ich wykonywania warto zapisywać na niej to, co przychodzi nam do głowy i przeszkadza w pełnym skupieniu na zadaniu. Jeśli piszemy ważny artykuł i nagle przypomni nam się, że mieliśmy zadzwonić w ważnej sprawie, lepiej zapisać to od razu na kartce i wrócić do pisania, niż pozwolić natrętnym myślom na krążenie po naszej głowie czy przerwać zadania, zadzwonić i wybić się całkowicie z rytmu. Chyba że naprawdę musimy wykonać telefon w tej chwili, wówczas nie mamy wyjścia.

Wyłącz wszystko, co może ci przeszkodzić

Powiadomienia z aplikacji, maila, dźwięki telefonu, wi-fi. Jeśli wiesz, że najwięcej czasu zajmuje ci na przykład rozmowa ze znajomymi na komunikatorach, wyłącz powiadomienia, internet albo wyloguj się z aplikacji. Jeżeli wybijają cię z rytmu niezaplanowane rozmowy – wyłącz telefon. Nie możesz się powstrzymać przy pracy na komputerze, by sprawdzać, co słychać na ulubionych stronach internetowych – jeśli praca ci na to pozwala, odłącz internet. Słuchasz muzyki podczas wykonywania obowiązków, ale orientujesz się, że zamiast pracować, śpiewasz z artystą kolejny hit – pracuj w ciszy. W dzisiejszych czasach wcale nie tak łatwo jest się odłączyć, jednak najpewniej okaże się, że podczas godzin pracy nie wydarzyło się nic ważnego, a my w końcu mogliśmy skoncentrować się na zadaniach.

Rób jedno zadanie jednocześnie

Dużo się dzisiaj mówi o wielozadaniowości i podzielności uwagi. Owszem, wielozadaniowość istnieje, w końcu wielu z nas na pewno jednocześnie na przykład ćwiczy i ogląda serial i nie jest to dla nas duży problem. Jednak zacząć się może on wówczas, kiedy obie czynności wymagają dużej koncentracji – nie da się jej wtedy podzielić, skaczemy uwagą z jednego zadania na drugie, a powrót do pełni skupienia może trwać nawet 20 minut! Dlatego też starajmy się robić jedno zadanie jednocześnie, a za następne zabierać się dopiero wtedy, kiedy skończymy poprzednie.

Pamiętaj o odpoczynku i zdrowym odżywianiu

Jak skoncentrować się na zadaniach, kiedy jesteśmy przemęczeni? Niestety w takim przypadku jest to znacznie utrudnione. Jeśli zależy nam na tym, by w pełni skupiać się na tym, co robimy, musimy także pamiętać o odpoczynku. Organizm musi się zregenerować, w innym przypadku nie będzie pracował „na pełnych obrotach”. Warto każdego dnia znaleźć choć chwilę na relaks i wysypiać się.

Poza tym także dieta wpływa na naszą koncentrację. Im zdrowiej, tym lepiej. Pamiętaj, by wzbogacić swoje posiłki o warzywa i owoce. Zawsze miej przy sobie wodę – odwodnienie może być wrogiem twojego skupienia.

Rozluźnij się

Zdarza się, że jesteśmy naszymi obowiązkami bardzo zestresowani. Boimy się, że nie zdążymy, że jeśli coś pójdzie nie tak, na pewno zostaniemy zwolnieni, że przełożeni nie będą z nas zadowoleni. Im więcej w nas stresu, tym trudniej się skupić. Myśli uciekają w nieznanym kierunku, a my zamiast na zadaniu, koncentrujemy się na tym, że znowu mamy ściśnięty żołądek. Nadmierny stres nie jest naszym sprzymierzeńcem. Przede wszystkim przemyślmy, co tak naprawdę może się stać, jeśli podwinie nam się noga, czy naprawdę będzie to dla nas koniec świata i nie będziemy mogli z tym nic zrobić? W większości przypadków zawsze istnieje jakieś wyjście. Jeśli czujemy, że niepokój wzrasta, otwórzmy okno, pooddychajmy głęboko, uspokójmy się, pójdźmy na spacer. Im bardziej się rozluźnimy, tym łatwiej nam będzie się skoncentrować.

Rób przerwy

Nie zapominaj również o tym, żeby robić sobie przerwy. Koncentracja nie trwa wiecznie, a im dłużej będziesz się zajmował swoimi obowiązkami bez żadnych przerywników, tym szybciej zmęczysz się, na czym straci twoje skupienie. Co jakiś czas odchodź od komputera czy po prostu miejsca, w którym wykonujesz zadania, zjedz coś, posiedź w ciszy, popatrz na zieleń. Krótka regeneracja pomoże w szybkim ponownym powrocie do formy.

Koncentracja nie jest łatwa, jednak każdy z nas może się jej nauczyć. Dzięki temu wykonywanie naszych zadań będzie efektywniejsze, a my zadowoleni i zmotywowani do dalszych działań.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów