0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Szybszy zwrot VAT dla podatników rozliczających się bezgotówkowo – nowy projekt MF

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Z początkiem 2021 roku ma wejść w życie nowe rozwiązanie Ministerstwa Finansów, wprowadzające status podatnika bezgotówkowego. Na jego mocy przedsiębiorcy rozliczający się wyłącznie w sposób bezgotówkowy uzyskaliby możliwość szybszego zwrotu podatku VAT. Według wiceministra finansów Jana Sarnowskiego wspieranie przez państwo transakcji elektronicznych niesie ze sobą dużo korzyści, m.in zmniejszenie szarej strefy czy obniżenie luki podatkowej. Nie bez znaczenia było wprowadzenie wirtualnej kasy fiskalnej i e-paragonów. Aktualnie Polska jest jednym ze światowych liderów, jeżeli chodzi o płatności bezgotówkowe.

Standardowy termin na zwrot podatku VAT dla przedsiębiorców

Według ustawy o VAT przewidywany termin zwrotu podatku VAT wynosi 60 dni – w tym czasie organ podatkowy jest zobowiązany do dokonania zwrotu nadpłaty podatku. Jeżeli termin ten ma zostać wydłużony, podatnik zostanie poinformowany o tym fakcie w drodze postanowienia. Co do zasady zwrot VAT otrzyma jednak nie później niż po 180 dniach od momentu złożenia deklaracji o zwrot VAT. Oprócz standardowych 60 dni w wyżej wymienionej ustawie funkcjonują również następujące terminy zwrotu podatku VAT dla przedsiębiorców: przyspieszony (25 dni) oraz wydłużony (180 dni).

Organ podatkowy ma prawo do przedłużenia standardowego czasu zwrotu VAT – przedłużenie następuje w formie postanowienia i wynosi 180 dni od dnia złożenia deklaracji.

Status podatnika bezgotówkowego i szybszy zwrot VAT – kiedy możemy spodziewać się realizacji projektu MF?

Niestety Ministerstwo Finansów nie podało jeszcze szczegółów związanych z dokładną treścią oraz datą wprowadzenia w życie projektu szybszego zwrotu VAT dla osób posiadających status podatnika bezgotówkowego. Obecnie trwają nad nim prace i prawdopodobnie projekt mógłby zostać oficjalnie zrealizowany z początkiem 2021 roku. Według wiceministra finansów Jana Sarnowskiego podczas okresu pandemii konsumenci zdecydowanie bardziej przekonali się do płatności w sposób bezgotówkowy, dlatego pomysł na tego typu projekt jest niezwykle trafny.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów