0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Ulga abolicyjna mocno ograniczona! Nie będzie jej likwidacji!

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Zmian w podatku od osób fizycznych, prawnych i ryczałcie ciąg dalszy! Początkowo Ministerstwo Finansów zapowiadało całkowitą likwidację ulgi abolicyjnej. Taka informacja spotkała się ze sporym oburzeniem osób pracujących za granicą. Wprowadzany projekt nowelizacji ustawy zakłada, że ulga abolicyjna pozostanie, ale wyłącznie na bardzo ograniczonych zasadach. Przeczytaj!

Ulga abolicyjna nie do likwidacji

Od 2008 roku Polaków obowiązuje ulga abolicyjna, dzięki której dochody uzyskiwane przez nich w wybranych miejscach za granicą są zwolnione z opodatkowania W nowelizacji przepisów początkowo miała ona zostać zlikwidowana.

Aktualnie obowiązująca ulga abolicyjna pozwala Polakom pracującym za granicą (w wybranych krajach) na zwolnienie tej części dochodów z opodatkowania w Polsce. Wysokość takich zarobków może mieć jednak wpływ na skalę opodatkowania części dochodów uzyskiwanej w Polsce.
Jak zapewnia MF, ograniczenie ulgi abolicyjnej ma na celu dostosowanie się do międzynarodowych regulacji prawnych utrudniających oszustwa podatkowe, nie przyświeca jej zatem cel fiskalny.

Ulga abolicyjna zostaje, ale na ograniczonych zasadach

Jak można przeczytać na stronie MF, ustalenie kwoty ulgi ma odbywać się na zasadzie proporcjonalnego odliczenia, a kwota wolna wyniesie 8 tys. zł. Dzięki takim założeniom, dopóki dochody osiągnięte poza granicami Polski nie przekroczą tych 8 tys. zł, będą rozliczane na zasadach dotychczasowych.

Ograniczona ulga abolicyjna nie oznacza jednak, że osoby pracujące za granicą będą płacić podatki podwójnie. Zamiast zwolnienia z opodatkowania przewidywana jest możliwość włączenia podatku zapłaconego za granicą do należności, które należy uiścić w kraju.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów