Zmian w podatku od osób fizycznych, prawnych i ryczałcie ciąg dalszy! Początkowo Ministerstwo Finansów zapowiadało całkowitą likwidację ulgi abolicyjnej. Taka informacja spotkała się ze sporym oburzeniem osób pracujących za granicą. Wprowadzany projekt nowelizacji ustawy zakłada, że ulga abolicyjna pozostanie, ale wyłącznie na bardzo ograniczonych zasadach. Przeczytaj!
Ulga abolicyjna nie do likwidacji
Od 2008 roku Polaków obowiązuje ulga abolicyjna, dzięki której dochody uzyskiwane przez nich w wybranych miejscach za granicą są zwolnione z opodatkowania W nowelizacji przepisów początkowo miała ona zostać zlikwidowana.
Ulga abolicyjna zostaje, ale na ograniczonych zasadach
Jak można przeczytać na stronie MF, ustalenie kwoty ulgi ma odbywać się na zasadzie proporcjonalnego odliczenia, a kwota wolna wyniesie 8 tys. zł. Dzięki takim założeniom, dopóki dochody osiągnięte poza granicami Polski nie przekroczą tych 8 tys. zł, będą rozliczane na zasadach dotychczasowych.
Ograniczona ulga abolicyjna nie oznacza jednak, że osoby pracujące za granicą będą płacić podatki podwójnie. Zamiast zwolnienia z opodatkowania przewidywana jest możliwość włączenia podatku zapłaconego za granicą do należności, które należy uiścić w kraju.