Czynni podatnicy VAT posiadający nadwyżkę podatku VAT od zakupów nad podatkiem VAT od sprzedaży po spełnieniu określonych warunków mogą ubiegać się o zwrot podatku VAT. Ustawodawcy wprowadzili nową opcję zwrotu tego podatku na rachunek VAT przedsiębiorcy. Jakie są warunki zwrotu VAT na nowych zasadach? W niniejszym artykule przedstawiamy zalety i wady tego rozwiązania.
Jakie obowiązki mają czynni podatnicy VAT?
Czynni podatnicy VAT niezależnie od tego, czy dokonali rejestracji do VAT obowiązkowo, czy dobrowolnie, muszą za każdy okres rozliczeniowy składać JPK_V7 i płacić podatek z nich wynikający.
W razie wystąpienia czynności takich jak:
- wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów (WNT) – zakup towarów z Unii Europejskiej,
- wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów (WDT) – sprzedaż towarów do UE,
- sprzedaż usług do Unii Europejskiej, dla których podatnikiem jest ich nabywca,
- przedsiębiorcy zarejestrowani jako podatnicy VAT-UE składają także informację podsumowującą VAT-UE.
W celu ustalenia podatku VAT do zapłaty należy od wartości podatku należnego (VAT od sprzedaży) odjąć wartość podatku naliczonego (VAT od zakupów). Różnica stanowi kwotę do wpłaty na odpowiednie konto bankowe.
- konieczność weryfikacji numerów rachunków bankowych kontrahentów na białej liście (sankcje dla nabywców w odniesieniu do transakcji powyżej 15 000 zł brutto),
- obowiązkowy split payment dla części transakcji (sankcje dla transakcji powyżej 15 000 zł brutto dla nabywców).
Uprawnienia podatników VAT
Posiadanie statusu czynnego podatnika VAT to nie tylko obowiązki, lecz także przywileje. Najważniejszym z nich jest możliwość obniżenia podatku należnego o podatek naliczony. Odliczenie podatku VAT od dokonywanych zakupów przez podatników jest możliwe pod warunkiem, że nabyte towary lub usługi będą wykorzystywane w związku z wykonywaniem czynności opodatkowanych. Trzeba pamiętać, że prawo do odliczenia VAT przysługuje nie wcześniej niż w okresie otrzymania faktury.
Warunki zwrotu VAT na nowych zasadach
Podstawą otrzymania zwrotu podatku VAT jest złożenie JPK_V7, w której podatnik ubiega się o zwrot tego podatku w określonym terminie. Zwrot podatku VAT może być teraz łatwiejszy i szybszy, pod warunkiem że zdecydujemy się na wnioskowanie o niego na rachunek VAT. Co więcej, warunki zwrotu VAT na nowych zasadach, czyli na rachunek VAT, nie wymagają od podatnika spełnienia żadnych dodatkowych wymagań. Przedsiębiorcy oczekujący na zwrot VAT na rachunek VAT mają zagwarantowane szybkie uzyskanie środków pieniężnych, ponieważ ten szczególny rodzaj zwrotu VAT wiąże się z brakiem możliwości przedłużenia terminu zwrotu przez naczelnika urzędu skarbowego.
„Na wniosek podatnika, zawarty w złożonej deklaracji podatkowej, urząd skarbowy jest obowiązany dokonać zwrotu różnicy podatku, o której mowa w ust. 2, na rachunek VAT podatnika w terminie 25 dni, licząc od dnia złożenia rozliczenia”.
W jaki sposób ubiegać się o zwrot VAT na rachunek VAT?
Wniosek o zwrot VAT na rachunek VAT składamy wraz z JPK_V7. Należy wówczas zaznaczyć w JPK_V7 pozycję P_55 „Zwrot na rachunek VAT, o którym mowa w art. 87 ust. 6a ustawy”. Nie ma potrzeby składania odrębnego wniosku o zwrot VAT na rachunek VAT, skuteczne jest zaznaczenie odpowiedniej pozycji w JPK_V7.
Czy warto skorzystać z nowej opcji zwrotu VAT?
Warunki zwrotu VAT na nowych zasadach są zdecydowanie łatwiejsze do spełnienia niż ma to miejsce w przypadku wnioskowania o przyspieszony zwrot podatku w terminie 25 dni na tradycyjny rachunek przedsiębiorcy. Przypomnijmy, że podatnik ubiegający się o przyspieszony zwrot podatku, musi spełnić szereg wymogów określonych w art. 87 ust. 6 ustawy o VAT.
Inną opcją jest zwrot podatku VAT w standardowym terminie 60 dni na tradycyjny rachunek bankowy. Warunków do spełnienia jest wówczas mniej, jednak czas oczekiwania na pieniądze – znacznie dłuższy. Termin przedłużony zwrotu VAT wynosi 180 dni od dnia złożenia JPK_V7.
Skorzystanie z opcji zwrotu podatku VAT na rachunek VAT jest szybkie, mniej skomplikowane i dostępne dla każdego przedsiębiorcy, jednak z drugiej strony trzeba liczyć się z ograniczeniem możliwości przeznaczenia zwróconych środków pieniężnych. Z konta VAT można zapłacić jedynie zobowiązania z tytułu podatku VAT, PIT, CIT, składki ZUS, podatek akcyzowy, należności celne oraz podatek VAT wynikający z faktur zakupu, na rachunek VAT sprzedawcy.
Decyzja, w jakim trybie przedsiębiorca wnioskuje o zwrot nadwyżki VAT, należy do samego podatnika, dlatego warto przeanalizować dostępne opcje w odniesieniu do indywidualnych potrzeb i spełnienia wymogów określonych w ustawie o VAT.