Urlop wychowawczy przysługuje każdemu pracownikowi, który zawarł z pracodawcą umowę o pracę i ma za sobą co najmniej sześciomiesięczny staż pracy. Jednak aby go otrzymać, należy najpierw złożyć pracodawcy wniosek o urlop wychowawczy.
Pobierz darmowy wzór wniosku o urlop wychowawczy w formacie PDF lub DOCX!
Wymiar urlopu wychowawczego
Urlop wychowawczy może zostać udzielony maksymalnie na 36 miesięcy. Dodatkowo trzeba pamiętać, że pracownik może wykorzystać go najpóźniej do końca roku kalendarzowego, w którym dziecko osiągnęło wiek 6 lat.
Urlop wychowawczy nie musi być udzielony od razu w całości. Pracownik może wykorzystać go w maksymalnie 5 częściach. Liczba części urlopu ustalana jest na podstawie liczby złożonych przez pracownika wniosków.
Wniosek o urlop wychowawczy 2024
Urlop wychowawczy jest wydawany na prośbę pracownika, więc ma charakter inicjatywy pracowniczej. Aby otrzymać go w wyznaczonym przez siebie terminie, należy złożyć wniosek minimum na 21 dni przed jego rozpoczęciem. Treść wniosku o urlop wychowawczy reguluje § 23 rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 8 grudnia 2015 r. w sprawie wniosków dotyczących uprawnień pracowników związanych z rodzicielstwem oraz dokumentów dołączanych do takich wniosków. Wniosek o urlop wychowawczy powinien zawierać informacje takie jak:
- imię i nazwisko pracownika;
- imię i nazwisko dziecka, na które ma być udzielony urlop wychowawczy albo jego część;
- wskazanie okresu, na który ma być udzielony urlop wychowawczy albo jego część na dane dziecko;
- wskazanie okresu urlopu wychowawczego, który dotychczas został wykorzystany na dane dziecko;
- określenie liczby części urlopu wychowawczego, z których dotychczas skorzystano na dane dziecko.
Wniosek o urlop wychowawczy – dokumentacja oświadczenia drugiego rodzica
Pracownik powinien również dołączyć do wniosku o urlop wychowawczy oświadczenie drugiego rodzica o braku zamiaru korzystania z urlopu w czasie wskazanym we wniosku. Nie ma potrzeby sporządzania takiego dokumentu, jeżeli:
- drugi rodzic jest pozbawiony władzy rodzicielskiej lub mu ją ograniczono;
- drugiego opiekuna dziecka zwolniono z opieki lub ograniczono ją;
- zachodzą przeszkody, które uniemożliwiają dołączenie takiego oświadczenia.
Ile trwa urlop wychowawczy?
Bardzo ważny jest fakt, że jeden z opiekunów nie może wykorzystać tego urlopu w całości. Stanowi o tym art. 186 § 4 Kodeksu pracy. Zgodnie z nim jednemu z rodziców przysługuje prawo do co najmniej jednego miesiąca urlopu wychowawczego i nie może się tego prawa zrzec.
Urlop wychowawczy w systemie wFirma!
Mimo tego, że urlop wychowawczy jest prosty w rozliczaniu należy pamiętać o tym, aby dopełnić wszystkich formalności z nim związanych szczególnie względem ZUS. System wFirma.pl jest to program online dzięki któremu można rozliczać kadry i płace. Można dzięki niemu w bardzo intuicyjny i łatwy sposób wprowadzać i rozliczać urlopy w tym urlop wychowawczy. Urlop wychowawczy dla pracownika można dodać w systemie wfirma.pl z kilku miejsc np. poprzez KADRY » GRAFIK » kliknięcie na prawy przycisk myszy » DODAJ NIEOBECNOŚĆ.
Po zapisaniu nieobecności konieczne jest dodawanie list płac dla pracownika poprzez KADRY » LISTY PŁAC » ZBIORCZE » DODAJ » LISTA PŁAC (UMOWY O PRACĘ), aby urlop wychowawczy został poprawnie wykazany w deklaracjach rozliczeniowych ZUS.