W jaki sposób można usunąć historię z BIK?

Wielkość tekstu:

Coraz częściej można spotkać się z firmami oferującymi usługę czyszczenia BIK. Zapewne wielu ludzi bez większego namysłu da się skusić taką ofertą, gdyż, jak wiadomo, negatywne dane zgromadzone w BIK bywają główną przyczyną odmowy udzielania kredytu czy też pożyczki przez instytucje finansowe. Większość klientów banków nawet nie ma pojęcia, jakie ich dane mogą znaleźć się w takim systemie.

Czy można wyczyścić historię BIK?

Otóż należy jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie – nie, nie można. Większość ludzi w tym momencie zacznie się zastanawiać dlaczego? Przecież firmy oferują usuwanie moich danych z BIK... Otóż rozwiejmy wszelkie wątpliwości co do funkcjonowania owych usług. Potocznie nazywane czyszczeniem BIK, jest niczym innym jak usługą polegającą na złożeniu przez taką „czyścicielską firmę” w banku lub SKOK-u, wniosku o restrukturyzację kredytu lub wniosku o usunięcie danych z BIK. Zaznaczmy w tym momencie, że znaczna większość wniosków o usunięcie dotyczy pozytywnych danych przechowywanych w BIK, innymi słowy danych osób rzetelnie spłacających kredyty/pożyczki. W takim przypadku nie warto decydować się na usługi takowej firmy, gdyż pozytywne dane mogą się nam przydać chociażby przy uzyskaniu kolejnego kredytu.

Jakie moje dane mogą znajdować się w BIK?

Mogą to być: 

  • informacje pozytywne (kredyty spłacane terminowo),

  • informacje negatywne (kredyty niespłacane spłacane z opóźnieniami tzn. minimum 60 dni), które dotyczą wszystkich rachunków kredytowych prowadzonych banki i SKOK-i. Zobowiązania te to zazwyczaj: kredyty na zakup towarów, usług i papierów wartościowych, kredyty niecelowe i studenckie, kredyty mieszkaniowe i pracownicze, poręczenia kredytowe, a także kredyty odnawialne, karty detalicznej, karty kredytowej, karty debetowej oraz limitu debetowego w ROR.   

Czy mogę wystąpić o usunięcie mojej historii z BIK?

Tak. Usunięcie danych z BIK na wniosek kredytobiorcy możliwe jest w trzech przypadkach:

  • klient banku na piśmie złoży odwołanie zgody na przetwarzanie jego danych osobowych. Taka możliwość występuje po wygaśnięciu zobowiązania kredytowego lub po upływie terminu, na jaki została udzielona zgoda na przetwarzanie danych,

  • po upływie 5 lat przetwarzania danych, automatycznie są usuwane,

  • dane są nieprawdziwe lub błędne, omyłkowo wprowadzone do systemu BIK.

 

 

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów