W ramach Polskiego Ładu ma nastąpić zmiana w kwestii identyfikacji wydatków na cele mieszkaniowe – już niedługo będzie można do nich zaliczyć spłatę kredytu. Ma to sprawić, że zakup mieszkania na kredyt będzie bardziej opłacalny. Sprawdźmy, jaki ma to wpływ na ulgę mieszkaniową i kto będzie mógł z niej skorzystać.
Ulga mieszkaniowa a zakup mieszkania na kredyt
Podatnik, który nabył całość lub część nieruchomości i dokona jej sprzedaży w ciągu 5 lat, może skorzystać ze zwolnienia z obowiązku opodatkowania podatkiem PIT danej sprzedaży (całości lub części), jeżeli wyda środki z niej uzyskane (w części lub w całości) na tzw. własne cele mieszkaniowe w okresie 3 lat liczonych od końca roku, w którym nastąpiła sprzedaż.
Natomiast jedną z najbardziej skomplikowanych kwestii w ramach zastosowania ulgi mieszkaniowej jest właściwa identyfikacja wydatków na własne cele mieszkaniowe. Aktualnie spór dotyczy kwalifikacji spłaty kredytu z pieniędzy uzyskanych ze sprzedaży starego mieszkania do takich wydatków. Projekt Polskiego Ładu ma doprecyzować przepisy na korzyść podatników sprzedających stare mieszkania i spłacających kredyty zaciągnięte na ich zakup.
Zakup mieszkania na kredyt – co zmienia Polski Ład?
Trwają spory, czy pieniądze uzyskane ze sprzedaży dotychczasowego mieszkania, domu czy działki można przeznaczyć tylko na spłatę kredytu zaciągniętego na zakup nowej nieruchomości, czy również starej.
W części wyroków sądy nie uznają wszystkich wydatków związanych z zaciągniętym kredytem (spłaty kapitału i odsetek) na nabycie zbywanej nieruchomości, gdyż nie traktują ich jako wydatków realizujących cel mieszkaniowy. Część orzecznictwa uznaje natomiast, że takie wydatki mogą być rozliczane w ramach ulgi mieszkaniowej, ale w części, w jakiej nie zostały już ujęte w kosztach nabycia zbywanej nieruchomości.
Projekt Polskiego Ładu przewiduje zmiany w ustawie o PIT, bowiem do wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe będzie można zaliczyć wydatki na spłatę kredytu (pożyczki) oraz odsetek, zaciągniętego na zbywaną nieruchomość lub określone prawo majątkowe. Ma się tak stać niezależnie od tego, czy w kosztach uzyskania przychodów uwzględnione zostały już wydatki sfinansowane tym kredytem (pożyczką) dotyczące zakupu (kosztu nabycia) i nakładów na przedmiotową nieruchomość lub prawo majątkowe.
Czy zakup mieszkania na kredyt będzie bardziej opłacalny?
Dzięki projektowanym zmianom podatnicy będą mogli nie tylko ująć 100% ceny nieruchomości w kosztach podatkowych, ale również zaliczą do nich wydatki na spłatę kredytu. Pozwoli to na zmniejszenie wysokości podatku oraz sprawi, że zakup mieszkania na kredyt będzie bardziej opłacalny niż zakup za gotówkę. Polski Ład ma wejść w życie od 1 stycznia 2022 roku.